בבדיקת זרע נבדקים קריטריונים כמו נפח וריכוז הזרע, החומציות שלו, אחוז התנועה והאחוז שאינו תקין.

כיצד נקבעת איכות הזרע?

ארגון הבריאות העולמית קבע ערכים מסוימים לכך, כגון נפח, ריכוז וכו'. ייתכן כי תחת המיקרוסקופ ייראה זרע מושלם אולם הוא לא יביא להריונות. מנגד, זרע שייראה בתנאי מעבדה בעייתי יכול להיות פורה מאוד. יש לזכור כי ישנם שינויים קיצוניים בספירות הזרע. גם אם בבדיקה אחת נראה שיש בעיה, עדיף לחזור עליה כעבור מספר שבועות.

הכנות טרם הבדיקה - מומלץ להימנע מקיום יחסי מין במשך 3-5 ימים.

נפח - Volume

ערך תקין: 1.5-4.5 מ"ל.

חומציות - PH

ערך תקין: 7.2 ומעלה.
מכיוון שהנרתיק הוא סביבה חומצית, הזרע צריך להתגונן מפני החומציות כדי שלא יושמד מיידית, לכן הוא צריך להיות מעט בסיסי כדי לשרוד.

ריכוז (Concentration)

ערך תקין: מעל 15 מיליון זירעונים למיליליטר.
בעבר, גבול הריכוז היה מעל 20 מיליון. אולם ב-2010 ארגון הבריאות העולמי הוריד זאת ל-15 מיליון. בקיום יחסים רק חלק קטן מהזרע מגיע לצוואר הרחם, נאגר שם, וממשיך בדרכו לרחם ולחצוצרות. גבר בריא ופורה  מייצר מידי 24 שעות כמאה מיליון תאי זרע, ורובם מושמדים בנרתיק במהלך קיום יחסי מין. לכן על מנת להבטיח שהמעט יגיע להפריה, יש להתחיל בריכוז גבוה.

אחוז זרעונים בתנועה - Mobility

ערך תקין: 50 אחוז מהזרעים בתנועה.
כיוון שהזרעים צריכים לעבור מרחק של כ-20 סנטימטר מהנרתיק הנשי עד שהם מגיעים לחצוצרה, לזרע צריכה להיות יכולת תנועה קדימה.

>> כך תפענחו את בדיקת ספירת הדם שלכם

מורפולוגיה

ארגון הבריאות העולמי קבע ש-4 אחוזים מתאי הזרע צריכים להיות תקינים כדי שהזרע יהיה תקין, כלומר אם 96 אחוז מתאי הזרע אינם תקינים זה עדיין בסדר. אחוז הזירעונים שצורתם תקינה בבדיקה מיקרוסקופית משמש כמדד חשוב ביותר ליכולת הזירעונים להפרות את הביצית. כאשר יש פחות מ-4 אחוזים צורות תקינות קטן הסיכוי להפריה.

תאי דם לבנים

ערך תקין: עד מיליון כדוריות דם לבנות למיליליטר.
ריבוי כדוריות דם לבנות יכול להעיד על דלקת (זיהומית או סטרילית). הדבר מחייב בדיקות נוספות של המערכת האורולוגית. תאי דם לבנים משפיעים על איכות הזרע.

צמיגות

הגורמים לצמיגות יתר של הזרע הם חום או מחלה קלה וחולפת כגון הצטננות, אך תיתכן צמיגות יתר ללא כל סיבה. צמיגות יתר מונעת חדירה תקינה של הזרע לאבר המין הנשי. בהזרעה תוך רחמית, יש עלייה דרסטית בכמות הזרע שמגיעה לרחם, וכך ממצים מיליוני תאי זרע בתנועה, ומצליחים להתגבר על צמיגות היתר.

מה ניתן לעשות במצב בו הבדיקה לא יוצאת תקינה?

רצוי לחזור על הבדיקה לאחר מספר שבועות. חשוב לזכור שמדובר רק באספקט אחד לנושא הפוריות משום שהדבר תלוי גם בפוריות בת הזוג. בנוגע למגזר החרדי, שם יש קושי במתן זרע לצורך בדיקת זרע. אולם ההלכה השכילה ליצור תנאים ההולמים את אמונתם ודרכם של זוגות אלו. מכון פוע"ה (פוריות ורפואה על פי ההלכה) מספק קונדומים מיוחדים שאינם מכילים קוטלי זרע ומאפשרים לבצע בדיקת זרע לאחר קיום יחסים. את הזרע ניתן להעביר מהקונדום לתוך כוס בדיקה, ולהביאו למעבדה בטווח זמן של כחצי שעה, תוך שמירה על טמפרטורת הגוף.

סיבות לירידה בתנועתיות הזרע

בכל העולם יש ירידה מובהקת באיכות הזרע ובספירת הזרע, כפי שנמצא בקרב אוכלוסיות שונות. זו גם הסיבה שארגון הבריאות העולמי הוריד את המדד. הדבר קשור לשינויים שליליים העוברים על סביבת כדור הארץ: חשיפה לכימיקלים, הורמונים, שימוש נרחב בריסוסים בחקלאות, אכילת בשר עוף או בקר שנחשפו לטיפולים הורמונליים, לבישת תחתונים הדוקים מדי, התחממות כדור הארץ ושינויים בפעילות האדם הקשורה בישיבה ממושכת. בנוסף, הוכח כי ייצור הזרע נפגע בטמפרטורה גבוהה - האשכים צריכים להיות בטמפרטורה קרה יותר מליבת הגוף, לכן הם נמצאים מחוץ לגוף. 

* ייעוץ לכתבה: פרופ' משנה שחר קול, מנהל יחידת IVF  ברמב"ם, חיפה, ומנהל הפורום באתר מכבי.

 >> בדיקות כימיה של הדם: כל מה שצריך לדעת כדי להבין את התוצאות