חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד בשיתוף עם חברת התרופות NuCana, פיתחו תרופה כימותרפית חדשה לטיפול בסרטן המבוססת על פטריית זחל (Cordyceps sinensis) שנמצאת בהרי ההימלאיה. על פי הנתונים, לתרופה שנקראת NUC-7738 יש עוצמה גדולה פי 40 להרוג תאים סרטניים, יחסית לצריכה טבעית של הפטרייה.

המרכיב הפעיל שנמצא לראשונה בזן הפטריות הטפיליות, נקרא קורדיספין, והוא משמש ברפואה הסינית המסורתית במשך מאות שנים לטיפול בסרטן ומחלות דלקתיות אחרות. כאשר הוא משוחרר בגוף באופן טבעי הוא מתפרק במהירות במחזור הדם עם ספיגה לקויה בתאים ותוצאות לא מספקות. על מנת לשפר את עוצמתו כתרופה לסרטן, חברת התרופות NuCana התבססה על טכנולוגיית ProTide המוכרת מתרופות אנטי ויראליות רבות, והצליחה לייצר יעילות משופרת באופן דרמטי.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

כאשר הקורדיספין נצרך באופן טבעי, הוא נכנס דרך הדם לתאים הסרטניים שם הוא מומר למטבוליט הפעיל נגד סרטן שנקרא 3’-dATP, בשלב הזה הוא מתפרק בדם במהירות על ידי אנזים הנקרא ADA. בכדי להתגבר על מנגנוני התנגדות טבעיים בגוף שגורמים להשפעה מוגבלת של החומר, החוקרים השתמשו בטכנולוגיית ProTide לתכנון טיפול שיכול לעקוף את ההגבלות ולייצר רמות גבוהות של מטבוליט פעיל נגד סרטן, ללא צורך בשימוש באנזים ADA. שינויים אלו הופכים את התכונות האנטי-סרטניות של החומר לחזקים פי 40, ביחס לצריכה הטבעית שלו.

השלב הראשון בניסוי התחיל בשנת 2019 והשתתפו בו 28 חולים עם גידולים מתקדמים שהיו עמידים לטיפול קונבנציונאלי. לדברי החוקרים, הנתונים כעת מראים על אותות מעודדים של פעילות אנטי-גידול והתייצבות המחלה. כעת מתבצע התכנון לשלב 2 של הניסוי.

"ל- Cordyceps sinensis יש יישומים פוטנציאליים לטיפול בסרטן במשך מאות שנים, אך מגבלות התרכובת הביו-אקטיבית של הקורדיספין מנעו את התפתחותה לתרופות כימותרפיות מאושרות. הפיתוח המרגש של NUC-7738 לצד NuCana באמצעות טכנולוגיית ProTide שלהם התגבר כעת על המגבלות האלה", אמרה פרופסור שרה בלאגן, מהמחלקה לאונקולוגיה של אוניברסיטת אוקספורד. "הסיפור על NUC-7738 מדגים להפליא כיצד חברת תרופות, מדענים ורופאים יכולים לשלב את המומחיות שלהם כדי לפתח טיפולים חדשים לסרטן לחולים".

פטריית הזחל - קורדיספס

איסוף פטריית קורדיספס היה בעבר תהליך קשה ומסובך, אורכה 4-11 ס"מ והיא מצויה בהרי סין וההימלאיה. היום הפטרייה גדלה לרוב בתנאי מעבדה בתרבית, עם יעילות קלינית ורעילות פחותה. בין היתר היא ידועה ברפואה הסינית המסורתית כאנטי ויראלית, אנטי סרטנית, מגנה על הכליות, מעכבת תהליכי הזדקנות ואף מחזקת את מערכת החיסון.