הסתיו כבר כאן וזה הזמן להתכונן לעונה הקרה שבדרך. מזג האוויר הישראלי אמנם לא מתיימר להקשות עלינו יותר מידי, ובשונה ממדינות קשוחות ולא מתפשרות, החורף כאן ידידותי יחסית לסביבה, אבל אחד הסימפטומים שכבר פרצו לחיינו בעונת המעבר היא 'הנזלת'. לעתים היא רק מציקה אבל לפעמים היא יכולה לבשר לנו על מחלות וזיהומים שדורשים את תשומת ליבנו.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

via GIPHY

נזלת שקופה

נזלת שקופה נובעת בדרך כלל מאלרגיה או מחלה ויראלית שחולפת מעצמה אחרי מספר ימים.

במקרים של אלרגיות יתכנו תסמינים נוספים כמו תחושות גירוד באף ובעיניים, התעטשויות ועוד. האלרגיות מצויות מאוד בעונות המעבר עקב גרגרי אבקה שמשתחררים לחלל האוויר. במקרה הצורך, ניתן להשתמש בתרסיסים שמפחיתים את הרגישות האלרגית.

נזלת לבנה

נזלת בצבע לבן נובעת בדרך כלל מגודש באף שמייצר חסימות בתעלות מה שמשפיע על צבעה של הנזלת. זה עלול להיות סימן להצטננות שמתקרבת או לעומס זמני שאוטוטו יחלוף. בכל מקרה מומלץ לנקוט משנה זהירות ולהישמר מחשיפה מוגזמת לקור ולמקומות סגורים שמעודדים הדבקה.

צינון (צילום: shutterstock By Dima Sidelniko)
צינון | צילום: shutterstock By Dima Sidelniko

נזלת צהובה

הצבע הצהוב נוצר במקרים של וירוס או זיהום בגוף. תאי הדם הלבנים שבגוף הורגים את החיידקים, ולאחר שסיימו את תפקידם הם נזרקים ונפלטים דרך האף. מה שאומר שבגדול נזלת צהובה מהווה סימן טוב לכך שהגוף עובד כמו שצריך.

נזלת ירוקה

משמעות הצבע הירוק היא שהמערכת החיסונית עובדת קשה כדי להילחם בזיהום, הנזלת הופכת לסמיכה וכהה בגלל כמות תאי הדם הלבנים שנאבקים בחיידקים. זו לא סיבה לדאגה מיידית אבל כן חשוב לשים לב. במידה וזה נמשך מעבר למספר ימים, יתכן ומדובר בסינוסיטיס ונדרש טיפול אנטיביוטי.

נזלת ורודה

זה קורה כאשר יש דם בנזלת, בדרך כלל כתוצאה מפגיעה בנימים הממוקמים לאורך כל שטח האף. מקרים של דם בנזלת יכולים להתרחש מכמה סיבות. קודם כל חשוב לשים לב שאתם לא מושכים את האף חזק מידי וגורמים לפציעה פנימית, או לחילופין אם קיבלתם מכה חזקה באף, זה יכול לייצר שטף פנימי. נשים בהריון יכולות לחוות נזלת מעורבת עם דם עקב עלייה בנפח הדם או מעברי אף נפוחים כתוצאה משינויים הורמונאליים.

מתי מומלץ ללכת לרופא?

  • ילדים בני פחות משנתיים
  • קושי לנשום
  • דימום במשך יותר מחצי שעה
  • כמות גדולה מאוד של דם

איך מונעים דימום מהאף? הוספת לחות לאוויר בעזרת מכשיר אדים. מודעות לנשימות עדינות דרך האף ומריחת משחה מתאימה כמו וזלין על מעברי האף

נזלת שחורה

נזלת שחורה אינה נפוצה ולכן במידה וזה קורה חשוב לשים לב. נזלת כהה עלולה להיות סימן לזיהום פטרייתי חמור, יש סוגים שונים של דלקות בסינוסים שיכולים לגרום לזיהום, במיוחד בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה. בנוסף, בקרב מעשנים או כאלו שנוטלים סמים עלולות להיות הפרשות אף שחורות.

via GIPHY

הנזלת מופרשת דרך האף באופן טבעי כדי להגן על חדירת חיידקים לדרכי הנשימה. במקרים של זיהומים, יכולה להיווצר תגובה דלקתית של מערכת החיסון שמתבטאת בין היתר בייצור יתר של נזלת. במקרה כזה הנזלת מורכבת מתאי דלקת שגורמים לה להיות סמיכה יותר ולקבל גוונים כהים יותר. חשוב לזכור שברוב המקרים נזלת לא מעידה על מחלה ויש סיבות מגוונות להופעתה של הנזלת החל מהצטננות, אלרגיה (בעונות המעבר בהרבה מקרים) וחשיפה לחומרים מזהמים באוויר.