אם אתם מעשנים, מרבים לטוס בטיסות ארוכות (יותר מחמש שעות) או אם אתן נוטלות גלולות למניעת היריון, אתם בסיכון מוגבר לקריש דם – וכדאי לכם להמשיך לקרוא.

רוב קרישי הדם אינם מזיקים, משום שמטרתם בראש ובראשונה היא למנוע דימום יתר (למשל בפציעה). אולם כאשר קריש דם נוצר באזורים מסוימים בגוף, כמו הלב או הריאות – הם יכולים לגרום לנזק משמעותי לגוף.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

פקקת ורידים עמוקים מתרחשת כאשר נוצר קריש דם שחוסם באופן חלקי או מלא את זרימת הדם והיא מתרחשת לרוב ברגל או בזרוע. ישנם גורמי סיכון שונים לקריש דם, ביניהם חוסר תנועה ממושך (כמו במהלך טיסה ארוכה), קרישיות יתר בדם או פגיעה בכלי הדם. גורמים נוספים שיכולים לתרום להיווצרות של קריש דם כוללים היריון, גיל (אנשים מעל גיל 60), עודף משקל וגורמים תורשתיים.

מרבית קרישי הדם נעלמים מעצמם, אך במקרים מסוימים הם עלולים להיות מסוכנים ביותר. כאשר קריש דם שנוצר ברגל מתנתק ונודד לאזור אחר בגוף, הוא יכול להוביל להשלכות קשות. כמו תסחיף ריאתי (קריש דם שנדד לריאות) ואף שבץ או התקף לב, במקרה שקריש הדם נמצא במוח או בלב.

מה שהופך את קרישי הדם למסוכנים במיוחד זו העובדה שלעתים קרובות קשה לזהות אותם לפני שהם מספיקים לגרום נזק. לכן חשוב להכיר את כל הסימנים האפשריים מראש. הנה 7 תסמינים לפקקת ורידים שחשוב להכיר מראש:

יש לכם נפיחות ברגל או ביד אחת

פקקת ורידים גורמת לרגל אחת להיראות נפוחה יותר מהשנייה, במרבית המקרית, מתחת לברך. "זה מכיוון שכאשר נוצר קריש דם בווריד, דם לא יכול להגיע חזרה ללב והלחץ גורם לנוזלים להתפשט לרקמות ברגל", מסבירה ד"ר פטרישה וסאיו, מרצה לקרדיולוגיה באוניברסיטת נורת'ווסטרן למגזין Women’s Health. הרגל שלכם ככל הנראה תהיה גדולה יותר, באופן נראה לעין, אבל אם אתם לא בטוחים, קחו סרט מידה. רגל שהתנפחה כתוצאה מקריש דם תהיה בעלת היקף גדול יותר.

דופק הלב מואץ ואתם קצרי נשימה

דפיקות לב מהירות הן התסמין הנפוץ ביותר (ולעתים היחיד) לתסחיף ריאתי, מצב שבו קריש דם הגיע לריאות. "זה מרגיש שהתאמנתם, למרות שלא עשיתם פעילות גופנית", אומרת ד"ר וסאיו. כדי לפצות על קריש הדם שחוסם את הריאות, הלב שלכם עשוי לפעום מהר יותר, במטרה להכניס יותר חמצן לגוף. בבדיקה של רופא, תגלו ככל הנראה שדופק הלב שלכם עומד על יותר מ-100, כשבמצב רגיל הוא בטווח שבין 60 ל-100 פעימות בדקה.

קוצר נשימה (צילום: wavebreakmedia, Shutterstock)
קוצר נשימה עשוי להיות סימן לתסחיף ריאתי | צילום: wavebreakmedia, Shutterstock
עוד ב-mako בריאות:
>> הטעות שאתם עושים עם המלפפון שלכם
>> האמת המטרידה שמאחורי חומץ התפוחים
>> גילינו משהו מטורף על בטטות שאתם חייבים לדעת

הרגל או הזרוע חמות למגע

לפי ד"ר וסאיו, זרימת דם חלשה מהגפה ללב מפחיתה לחץ בווריד, גורמת להצטברות נוזלים ברקמות אחרות ומובילה לדלקות, אדמומיות ותחושה של חום באזור. כל הרגל תיראה אדמומית, עם נקודות חסרות צבע. אבל חשוב לזכור שישנם מקרים שבהם קריש דם לא בהכרח יגרום לאדמומיות או נפיחות.  

כואב לכם ברגל או בזרוע

תסמין נוסף שנפוץ במקרים של קריש דם, הוא תחושת לחץ לא נעימה באזור (ברגל או בזרוע), כתוצאה מהיווצרות של דלקת. אמנם לא מדובר בכאב תופת, אך זה יכול בהחלט לכאוב ולהרגיש שמשהו לא תקין. במיוחד אם זה קורה בזמן הליכה. במרבית המקרים, הכאב יחמיר עם הזמן, אלא אם קריש הדם נעלם מעצמו. "מה שמתחיל כתחושת התכווצות קלה וצריבה, יכול להפוך לכאב פועם, משום שקריש הדם נעשה גדול יותר", מוסיפה ד"ר וסאיו.

כאב חד בחזה

במקרים מסוימים של תסחיף ריאתי, אתם עשויים להרגיש כאב פתאומי וחד בחזה – שכואב יותר כשאתם לוקחים נשימות ארוכות או משתעלים, מסבירה ד"ר וסאיו. חשוב לציין כי תחושה זו שונה מהכאב בחזה שחווים אנשים בזמן התקף לב, שמרגיש יותר כמו כאב עמום או לחץ, כאילו פיל יושב לכם על החזה.

התקף לב (צילום: Shutterstock)
עשוי להיות כאב בחזה, אך שונה מכאב אותו חווים בהתקף לב | צילום: Shutterstock

אתם מרגישים שאתם חווים התקף פניקה

אם אתם מרגישים לפתע תחושת חרדה גדולה, לצד תסמינים נוספים זה בהחלט יכול להוות סימן לתסחיף ריאתי. במיוחד אם זה מגיע מלווה בסחרחורת. "זה לרוב תחושה של אסון שעומד להתרחש, כאילו אתם עומדים למות", מסבירה ד"ר וסאיו. זה יכול להרגיש ולהיראות כמו התקף פניקה, שזאת, אגב, גם אחת הסיבות שקרישי דם לא מאובחנים כהלכה בקרב נשים מתחת לגיל 40. ודאו שאתם מיידעים את הרופא/ה שלכם על תסמינים נוספים.

אתם יורקים דם

כאמור, קריש דם יכול לגרום לדלקת ולהצטברות של נוזלים בריאות – דבר שיכול להוביל לשיעול המלווה בדימום. "זה יכול לקרום גם בדלקת ריאות, אך זה לרוב קורה בשל דלקת בתסחיף ריאתי", אומרת ד"ר וסאיו.