טרשת עורקים

מחלת לב איסכמית, שידועה גם בתור טרשת עורקים, היא הגורם הנפוץ ביותר למוות ברחבי העולם, כך לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO). בשנת 2016 למשל, כ-15.2 מיליון אנשים נהרגו כתוצאה משבץ או מחלות לב כאלו, והרופאה המנתחת האוסטרלית ניקי סטאמפ לא מופתעת מכך: "כשאיבר כה חיוני כמו הלב נמצא בסיכון, כך גם החיים עצמם", היא אומרת, ומציינת כי למחלות לב יש המון אמצעי מניעה וגורמים מנהלי סיכונים. "חלק מהמקרים מראים של-90 אחוז מהאנשים יש לפחות גורם סיכון אחד למחלת לב, וחשוב לזכור שגם גברים וגם נשים מושפעים מכך. הדברים הכי חשובים שאפשר לעשות כדי למזער את הסיכונים הללו הם פעילות גופנית, תזונה נכונה והימנעות מעישון".

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

שבץ

שבץ מוגדר כהפרעה באספקת הדם השוטפת, היכולה להיגרם מקריש דם או מדימום במוח. שבץ שגורם למוות מיידי נוצר ברוב המקרים בגזע המוח ומשפיע על יכולת הנשימה. "אם האזורים הללו נפגעים, אלו שאחראים על הנשימה שלנו ומבצעים פעולות שאנחנו צריכים לעשות על בסיס יומיומי, זה בבירור גורם לנו למות מיידית", אומרת רופאת החירום קיה קונולי בטרייפקה. אפילו אם אדם שורד שבץ, הוא נמצא בסיכון ללחץ דם גבוה וזיהומים. אלה שעברו שבץ ככל הנראה נותרו עם סוג מסוים של שיתוק, בעיות בדיבור או חוסרים אחרים שמקשים על חיי היומיום שלהם וללא יכולת לנוע או לטפל בעצמנו, מה שיכול להוביל למוות", היא אומרת.

כמה זמן תמתינו? (צילום: חדשות 2)
הצילו | צילום: חדשות 2

>> הכירו את תסמיני השבץ

מחלת ריאות חסימתית כרונית

זהו הגורם השלישי ברשימה, והוא למעשה שם כוללני לשלל מחלות ריאה כמו נפחת, ברונכיטיס כרוני ואסתמה חריפה, לפי ארגון ה-COPD. התסמינים השכיחים כוללים קוצר נשימה, חרחורים ושיעולים תכופים.

זיהומים בדרכי הנשימה התחתונה

זיהומים בדרכי הנשימה התחתונה כוללים מגוון רחב של מצבים, אבל הכוונה בדרך כלל היא לדלקת ריאות. "המחלה נגרמת על ידי מיקרואורגניזמים שונים, בקטריות וחיידקים ויראליים", אומרת אמש אדלג'ה, רופאה המתמחה במחלות זיהומיות, ומוסיפה כי אנשים בגילים מבוגרים ברוב המקרים ימצאו את מותם כתוצאה מהמחלה. בשנת 2016 כ-3 מיליון איש מתו כתוצאה מזיהומים בדרכי הנשימה.

אלצהיימר ודמנציה

מחלת האלצהיימר אמנם לרוב לא גורמת ישירות למוות, אבל היא תורמת לגורמים אחרים שיכולים לקצר את תוחלת החיים של החולים בה, או ליצור סיבוכים קטלניים. ככל שהמחלה מתקדמת, החולים מגלים קושי בשליטה על הכישורים המוטוריים שלהם, כמו בליעה או הליכה, ולכן נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח דלקת ריאות או זיהומים בדרכי הנשימה.

 גינון  (צילום: shutterstock)
קושי בשליטה על הכישורים המוטוריים | צילום: shutterstock

סרטן בדרכי הנשימה

1.7 מיליון אנשים מתו בשנת 2016 כתוצאה מסרטן בריאות או בקנה הנשימה, שתוקף גברים ונשים כאחד. סרטן ריאות מקושר לרוב עם אנשים מעשנים, אבל גם אנשים שאינם מעשנים נמצאים בסיכון. גם כאן, הסימפטומים כוללים שיעולים, חרחורים וקוצר נשימה. 

סוכרת

אחד מהסיבוכים הקטלניים ביותר של מחלת הסוכרת היא חמצת קטוטית סוכרתית, שבמסגרתה הגוף מפיק כמות מוגזמת של חומצות דם ספציפיות, ומוצף בסוכר עד כדי כך שהוא מפצה על זה בדרכים אחרות. "כשהגוף יותר מדי חומצי ומיובש, הוא יכול לגרום למוח להתנפח וכך סוכרת יכולה לגרום למוות בפני עצמה", אומרת דוקטור קונלי. זה לרוב קורה בקרב אנשים שלוקים בסוכרת מסוג 1, אבל במקרים נדירים גם בסכרת מסוג 2 ובאופן כללי, חולי סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח זיהומים, מחלות, שבץ והתקפי לב.

סוכרת (צילום: shutterstock)
סיכון גבוה יותר לפתח זיהומים | צילום: shutterstock

עוד ב-mako בריאות:

>> מומחית מהרווארד: "שמן קוקוס הוא רעל טהור"
>> סובלים מחרדה? הטריק הזה יעזור לכם בקלות

שלשולים

לפי המרכז למחלות זיהומיות, שלשולים יכולים לגרום למוות על ידי ייבוש קיצוני של הגוף. נגיף הרוטה, שהוא הגורם הידוע ביותר למחלות משלשלות בקרב ילדים, גורם ל-40 אחוזים מהאשפוזים של ילדים מתחת לגיל 5 עקב שלשולים. יש אמנם חיסון נגד הנגיף, אבל המרכז מדווח כי נגיף הרוטה הוא גורם עיקרי למוות במדינות מתפתחות.

שחפת

מחלה בקטריאלית שלרוב תוקפת את הריאות, אבל יכולה גם להשפיע על אזורים אחרים בגוף כמו המוח, העור והבטן. למרות שדלקת ריאות נפוצה הרבה יותר, שחפת נמצאת בעיקר במדינות במעמד סוציו-אקונומי נמוך, וקשה במיוחד לטפל בה שם. כמו כן, החיסון נגד שחפת לא בהכרח מגן לחלוטין מפניה.