בטקס האוסקר שהתקיים אמש (א') היכה השחקן וויל סמית' על הבמה את הקומיקאי כריס רוק לאחר שהריץ בדיחה לא מוצלחת, בלשון המעטה, על חשבונה של אשתו. רוק התבדח על התקרחותה של ג'יידה פינקט, לאחר שזו שיתפה בעבר בגלוי כי היא מתמודדת עם מחלת אלופציה אראטה, ואמר כי הוא מחכה לסרט ההמשך של "ג'י איי ג'יין 2", כשהוא מתייחס לסרט בכיכובה של דמי מור בו דמותה מתעטרת בקרחת מפוארת.

מהי מחלת האלופציה, איך היא משפיעה בפועל על מי שסובלים ממנה? "אין ספק כי מדובר בתופעה שמביאה ללחץ אצל הסובלים ממנה, כיוון שבבת אחת מופיע מוקד נטול שיער", מסבירה ד"ר להבית אקרמן, מומחית ברפואת עור בשירותי בריאות כללית. "המחלה יכולה להתפשט מהר או להישאר ממוקדת למוקד אחד או שניים ולעיתים זה מופיע או מחמיר לאחר סטרס".

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

מהי אלופציה אראטה?
"מדובר במחלה שכיחה שבה מופיעים באופן מפתיע ובמהירות אזורים ללא שיער בקרקפת. היא גם יכולה לתקוף כל אזור אחר שעיר בגוף כמו גבות וזקן. המחלה מתרחשת על ידי נוגדנים שפוגעים בזקיק השיערה, תוקפים אותו ואז השיער נושר בבת אחת. היא מופיעה אצל 2% מהאוכלוסיה ואין הבדל בין גברים לנשים.

לרוב מחדש השיער את צמיחתו באופן ספונטני בתוך כחצי שנה עד שנה. מי שאין לו סבלנות, יכול להיעזר בטיפולים רפואיים שמחדשים את הצמיחה. מרבית המקרים קלים דווקא ומגיבים טוב לטיפול מקומי על ידי סטרואידים".

לדברי ד"ר אקרמן, המחלה נפוצה בעיקר אצל צעירים אך עלולה להופיע בכל גיל, כאשר הופעתה הראשונה היא לרוב לפני גיל 30. אך ממש לא מדובר במחלה חשוכת מרפא - "עם הופעת התופעה מומלץ לגשת לרופא עור, וזה לא קשור לשום פעולה שבנאדם עושה וזה קשור בעיקר למערכת החיסון. הטיפול כיום נעשה כאמור על ידי סטרואידים באמצעות משחה או זריקות מקומיות".

אם אתם מכירים מישהו או מישהי שסובלים מהמחלה חשוב שתדעו כי לקרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים באלופציה אראטה יש סיכוי גבוה לחלות בה בשיעור של 20%. כמו כן, מי שהופיעה אצלו המחלה, והחלים ממנה, יכול לסבול ממנה שוב לאחר שנים. כלומר, אם קרה שהיא הופיעה פעם אחת, זה לא אומר שלא תופיע שוב.

View this post on Instagram

A post shared by Jada Pinkett Smith (@jadapinkettsmith)

איך המחלה משפיע בפועל על המראה?
"מה שמאפיין את המחלה היא קרחת עגולה וחלקה לחלוטין. בבת אחת מופיע אזור נטול שיער, שמה שמאפיין את העור מתחת שהוא חלק חלק. לא מדובר במשהו מסוכן ומדבק, ברוב המקרים חשוב לדעת שזה צומח, אבל יש מקרים שהשיער הופך לגמרי לקרחת ואפילו איבוד של כל שיער הגוף הנקרא אלופציה אוניברסלית.