הלילה (בין ראשון לשני), קארין באומן (35), הובהלה לטיפול נמרץ באיכילוב אחרי שמצבה הידרדר. בשנים האחרונות קארין מתמודדת עם אנורקסיה קשה, וכפי שדווח, לאחרונה סבלה מקשיי נשימה ומדלקת ריאות בעקבותיהן נאלצו הרופאים להרדימה ולהנשימה.

"הגענו לבית החולים עם דלקת ריאות. בגלל המערכת החיסונית החלשה שלה, כל דבר פוגע בה", מספרת ל-mako בריאות יהודית באומן, אמה. "הרופאים אמרו לי להתפלל, הם הודיעו לי שיכול להיות שהיא לא תתעורר מההרדמה".

אף שגם אנחנו מתפללים לשלומה של באומן, למרבה הצער הנתונים בשטח אינם מעודדים. "אחת מתוך 20 מאובחנות, תמות תוך 20 שנה מסיבוכי המחלה", מציינת ד"ר מיכל חסון רוזנשטיין פסיכולוגית קלינית ויו"ר העמותה הישראלית למניעה טיפול ומחקר בהפרעות אכילה. לדבריה, סיבוכי המחלה יכולים להיות פיזיים ואף לגרום לקריסת מערכות, או למצבים של אובדנות או שימוש מרובה בסמים. "אחוזי התמותה מהמחלה נעים סביב 5% בעולם וההשערה היא שכך גם בישראל. לצערי, בארץ אין עדיין איסוף נתונים מסודר".

המחלה שעלולה לפגוע בכל חלקי הגוף 

גם פרופ' סילבנה פנינג, מנהלת המערך הפסיכיאטרי במרכז שניידר לרפואת ילדים, מסבירה שמצב של תת-תזונה עלול לפגוע בכל מערכות הגוף ואף להוביל לתמותה. "צריך להבין שגם הלב הוא שריר, וגם הוא יכול להגיע למצב של אי-ספיקה בגלל אנורקסיה. מעבר לכך, עלולה להתרחש התייבשות כי לא אוכלים ולא שותים, וישנן בעיות באיזון המלחים בגוף שחיוניים בין היתר לפעילות הלב. כמו כן, עלולים להתרחש מצבים כמו: עילפון, ירידה בדופק, ירידה בלחץ דם וירידה בחום הגוף. אם הירידה במשקל מהירה ומשמעותית, הסיבוכים הרפואיים צפויים להיות חמורים במיוחד. גם מוות בהחלט עלול להתרחש לצערי".

חסון מוסיפה כי בנות שמתמודדות עם אנורקסיה, נמצאות במצב שברירי במיוחד: "כל האיברים נפגעים. כשמשקל הגוף נמוך, גם משכך כאבים פשוט יכול להרוג. כדי שהגוף יתפקד, הוא זקוק לחומרי גלם כמו: חלבונים, ויטמינים, מינרלים וגם אנרגיה מפחמימות. כשלגוף אין את האנרגיה הזאת, הוא מתחיל לפרק אותה משרירים אחרים, בין היתר משריר הלב. למעשה, במצב של הרעבה קיצונית, כל הגוף מתחיל להתפרק, לרבות מערכות חשובות כמו מערכת הלב והכליות".

מעבר לכך, היא מציינת כי כשמדובר בהפרעת אכילה קיצונית, עלולה להתרחש פגיעה במערכת החיסונית. "הגוף לא יכול להילחם בחיידקים ובזיהומים. בעצם תאי הדם הלבנים שמרכיבים את המערכת החיסונית זקוקים לחלבונים, וברגע שהגוף לא מקבל אותם המערכת נחלשת ולעיתים אף לא מצליחה לתפקד".

אנחנו מאחלים רפואה שלמה לקארין.

View this post on Instagram

A post shared by יהודית תבורי (@yudit_bouman)