במהלך חודש אוקטובר מעלים על סדר היום ברחבי העולם את המודעות לסרטן השד, ועוסקים בנושא החשוב של מניעה ואבחון מוקדם. לצד סרטן השד שפוגע בעיקר בנשים, קיימות גם מחלות שד אחרות אשר שכיחות למדי בקרב ילדות ונערות וקיימות באופן נדיר גם בבנים. מחלות אלו אמנם אינן מסכנות חיים, אך חשוב לאבחן, לטפל ולעקוב אחריהן מבעוד מועד.

במחלקה לכירורגיית ילדים ומתבגרים במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, פועלת מרפאה ייחודית מסוגה הנותנת לכך מענה ומוצעת כשירות למטופלים ברפואת הקהילה.

המרפאה כוללת רופאים מומחים מכירורגית ילדים אשר התמחו בטיפול ובכירורגיה של מחלות השד. מרפאה זו מרכזת את הטיפול בבעיות שד בילדות ונערות תוך מתן מענה מסודר המודע לכל האספקטים הנדרשים בזיהוי אוכלוסיות בסיכון, באבחנה ובטיפול בגילאים הצעירים. המרפאה פועלת באוריינטציה של כירורגיה ולא באוריינטציה אסתטית, ופועלת בשיתוף פעולה עם מכון השד בבית החולים בילינסון, על מנת לתת למטופלות את המעטפת המתאימה של דימות ופתולוגיה.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

הטיפול באוכלוסייה הצעירה שונה מהותית

בניגוד למוסכמה הרווחת שקושרת בעיות רפואיות בשדיים לגילאים מבוגרים יותר, מחקר ראשוני שנערך לאחרונה במרכז שניידר מצא שכיחות גבוהה של מספר גושים בשני השדיים בקרב נערות שמגיעות לטיפול. כ-50% מהנערות שפנו למרפאה עם חשד לגוש, נמצאו עם ריבוי גושים.

"כיום אין לרופאי הילדים המטפלים בקהילה כתובת ברורה להפנות אליה את המטופלות הצעירות שמגיעות עם בעיות בשד", מסביר ד"ר אושר כהן, רופא במחלקה הכירורגית במרכז שניידר ומנהל מרפאת השד. "מטופלות אלו מגיעות למרפאת כירורגית ילדים כללית, מקרים אחרים מופנים למרפאת שד של מבוגרים וכן למרפאות נשים, פלסטיקה או אנדוקרינולוגיה, זאת לאחר שגם כך האבחנה לרוב מתארכת בשל בושה/ חרדה של הנערה עד שהיא פונה להורים. בשלב זה מפלס החרדה של הנערה וההורים כבר עולה מאוד ולכן המודעות לקיומה של מרפאה ייעודית חשובה כל כך".

ד"ר כהן מוסיף כי הטיפול במחלות שד באוכלוסייה הצעירה שונה מהותית מהטיפול באוכלוסייה הבוגרת. הדברים תקפים החל מההיבט הרפואי, שהרי מחלות שד בילדות ונערות שונות לחלוטין מאלו של המבוגרות, דרך ההיבט הרגשי פסיכולוגי, וכלה בהיבט הסביבתי. האווירה במרפאה ידידותית ומותאמת לגיל, ואינה 'באווירת' סרטן שד. כמו כן, במרפאה אנחנו לא משתמשים בשיטות האבחון המקובלות בנשים כיוון שהן מנבאות סיכון לסרטן שד וזה לא מותאם לנערות. אנו נימנע גם מלשלוח ילדות קטנות שלא השלימו את התפתחותן הגופנית לביופסיה  כיוון שזה עלול לפגוע קשות ברקמת השד, דבר שעלול לקרות במרפאות המיועדות לנשים.