לפני שנתיים יצא בנטפליקס הסרט 'פטרייה פנטסטית' שתיאר באופן מרהיב את מגוון האיכויות של הפטריות בתחומי המזון, הרפואה, הרחבת התודעה, שיקום ביולוגי, יצירת תאי עצב וטיפול בחרדות. המדע לא מפסיק לחקור אחרי תכונותיהן ועל היכולת שלהן לרפא מחלות, ובשנים האחרונות יש כבר תרופות כימותרפיות שונות שמכילות זנים שונים של פטריות. האם הגיע הזמן להחליף את האקמול, הקפה והוויטמינים בצריכה קבועה של פטריות מרפא?

"כבר לפני 5,000 שנה הסינים הבינו את כוחן של הפטריות", מספרת בהתלהבות אלה ונדל, בת ה-68. ונדל למדה רוקחות ונטורופתיה והייתה בדרכה למסלול רפואה, עד שהחליטה לשנות מסלול ולהתמחות בתוספי תזונה והומאופתיה. בשנת 2012 פגשה את מי שהקים חברה לגידול פטריות בשם קובי כהן, שהציע לה להצטרף אליו למסע הפטריות. למרות שהיא כבר ראתה את הפנסיה באופק, משהו משך אותה לחקור, ללמוד ולהצטרף למסע.

"קובי ונחשול כהן הקימו את חברת 'מיקוליביה' לגידול ומכירת פטריות לאחר שאביהם חלה בסרטן בדרגה 4, והרופאים נתנו לו גג כמה חודשים. קובי נתן לאבא שלו את הפטריות ובסופו של דבר הוא חי עוד 4 שנים. תמיד רציתי לעסוק בסרטן, כי יש לי אחות שחלתה לפני 9 שנים וראיתי מה קרה בבתי החולים, אז אמרתי לעצמי שאני אפתח קליניקה רק לחולי סרטן. היום אני כותבת ספר יחד עם הנטורופת שרון צור, שמסביר על מגוון ההשפעות של פטריות מרפא. אין אף ספר כזה בארץ ואני מרגישה שזו השליחות שלי שכל אחד יכיר את הפטריות האלו.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

הפטריות מתקשרות עם עצמן

באלו מקרים רפואיים את מטפלת בעזרת הפטריות?

"יש לי יש בערך 100 מקרים של סרטן בדרגה 4 שטיפלתי בהם. מקרים שניסו כמעט הכל, ובעזרת הפטריות אנחנו עדים למקרים של החלמה מלאה והקלה משמעותית ברוב תופעות הלוואי של הטיפולים. אין להן תופעות לוואי והן לא מפריעות לשום תרופה. 

איך הפטריות משפיעות על הגוף?

"הפטריות יודעות לדבר אחת עם השנייה גם אם הן לא קרובות זו לזו. הן אמנם גדלות מתחת לאדמה על עצים רקובים אבל גילו שיש להן רשת קורים מתחת לאדמה כמו רשת אינטרנט הכי משוכללת בעולם. מסתבר שהפטריות מתקשרות עם עצמן מתחת לאדמה ויכולות להיות ניזונות אחת מהשנייה. בגוף האדם הן עושות את אותו הדבר, הפטרייה יודעת לעבוד מול מערכת החיסון של הגוף שלנו ולהבין מה היא צריכה לעשות בתוכו כדי שיהיה מאוזן".

במה זה שונה מוויטמינים אחרים שמחזקים את מערכת החיסון?

"הפטריות יודעות לעשות ניסים ונפלאות, לא רק בסרטן. למשל: פטריות מייטקי יודעות לאזן סוכר כמו שאף פטריה לא יודעת לעשות. היא מאזנת גם את כל מה שקשור למערכת ההורמונלית הנשית. פטריית ירדן למשל יעילה מאוד במקרי סוכרת, התמכרות למתוק, והורדת כולסטרול. יש גם תרופות כימותרפיות שונות שמכינים מפטריות".

כשמגיע אלייך מישהו עם סרטן, הוא מפסיק לקבל את הטיפול הקונבנציונאלי?

"לעולם לא. השילוב האינטגרטיבי הוא הרבה יותר טוב ואני גם אף פעם לא אומר למישהו להפסיק טיפול רפואי. אני לא רופאה, אבל יש לי גם מטופלים שהחליטו לא לעשות את הטיפולים וביקשו לקחת רק את הפטריות והחלימו לגמרי. כל מקרה לגופו ואחד לא דומה לשני.

לפני יותר מ-4 שנים התקשר אליי בעלה של בחורה בשם טל בת 28, אמא לילד, ואמר לי שהוא חייב שאציל את אשתו. גילו לה סרטן ריאה נדיר, היא עברה ניתוח והיא במצב אקוטי הוא שלח לי במייל את הבדיקות ונבהלתי, המצב שלה היה ממש קשה. השתמשנו בפטריות תוך כדי טיפולי כימותרפיה, וכעבור משהו כמו 8 חודשים, קיבלתי מהם טלפון והם סיפרו לי שהממצא נעלם. היו לה כבר גרורות בכבד, זה היה פעם שניה או שלישית שראיתי דבר כזה. הרופא אמר שזה נס רפואי. חצי שנה אחרי שהיא סיימה את הטיפולים, היא נכנסה להיריון שני".

איך הפטריות עוזרות לך באופן אישי?

"אני לוקחת כל בוקר פטריית אגרוקוס, שעובדת על כל מה שקשור לעור, היא גם שומרת על העצמות, נגד אוסטופורוזיס. אני גם לוקחת ריישי, שהיא מלכת הפטריות והיא מעולה לגב, לכבד, לדם והיא גם מאוד מרגיעה. הפטריה השלישית שאני לוקחת היא היריסיום, פטריה שעובדת על מערכת העצבים. היא טובה לדמנציה, קשב וריכוז, היא גם מעולה לכאבים כרוניים, ואני משתמשת בה המון גם לאנשים שסובלים מהכאבים של הסרטן.

באילו פטריות בעיקר משתמשים בארץ?

"אנחנו בארץ עובדים עם 9 פטריות שונות. טרמלה, למשל, היא פטרייה חדשה בארץ, שגורמת לעור זוהר ומלא לחות. בחו"ל יש גם מוצרי קוסמטיקה מטרמלה וזה מדהים, מקווה שהיא מחזקת את הליבידו.

פטריות (צילום: פרטי - מאושר לשימוש)
צילום: פרטי - מאושר לשימוש

הקשר בין פטריות לפוסט קורונה

טל לגזיאל וגיא דגן פתחו את חברת 'מייסיליום' לפני כשנה והעסק שלהם משלב בין משתלה לחנות גידול. "המוצר שלנו זה התרבית של פטריית המרפא ויש לנו גם פטריות גידול מוכנות. אנחנו מתעסקים בעיקר בגידול. לפני 10 שנים אנשים כמעט לא התעניינו בפטריות והיום זה טרנד בועט".

למה החלטתם לעשות מהפטריות עסק? מה משך אתכם בהן?

"אני אישית סובל  מבעיות כולסטרול, לקחתי כמות מטורפת של כדורים. יש לי גם בעיה בבלוטת התריס, וכל המשפחה שלי סובלת מזה. החלטתי ללכת על פטריות וזה פשוט עבד. עם הזמן גיליתי עוד ועוד על הערכים של הפטריות וגם המדע ממשיך לספר לנו. אני לוקח על בסיס יומיומי פטריות קורדיספס, פטריות ריישי, פטריות רעמת האריה ופטריות אויסטר ובנוסף לזה אני לוקח לפעמים פטרייה מסוג צ'אגה שהיא גדלה בסיביר וצפון אירופה".

אתה חושב שזה מחליף אורח חיים בריא?

"אני לא שומר על אוכל בריא. אני עדיין אוכל מקדונלד'ס, אני בעל עסק לחוץ ואין לי אורח חיים בריא. מאז שאני אוכל קורדיספס כל יום, אני הרבה יותר אנרגטי ממה שהייתי קודם".

עם אילו בעיות בריאותיות מגיעים אליכם אנשים?

"זה די משתנה. החל מטרשת נפוצה ועד בעיות עייפות, גם סימפטומים של פוסט קורונה. גם ה-FDA אישרו כי זנים מסויימים של פטריות מסייעות לסימפטומים של פוסט קורונה".

פטריות (צילום: jen theodore, unsplash)
לא ממריץ כמו קפה. מחזק את מערכת החיסון | צילום: jen theodore, unsplash

הפטריות לא ממכרות

הנטורופת יגאל קוטין משתמש בפטריות על בסיס יומי. "אני אישית משתמש בריישי ובקורדיספס כדי לחזק אותי. לא להמריץ אותי, זה לא קפה. זה עובד ברמת בלוטת האדרנל והגוף לא מפתח תלות בפטריות. מאז שאני לוקח, אני מרגיש את זה מאוד טוב. אני מרגיש שיש לי יותר כוח ועמידות במהלך היום".

מהן היתרונות העיקריים של הפטריות?

"היום המחקר כבר מאשר את יתרונות הפטריות ומראה את זה בצורה מדעית. בסופו של דבר אנחנו מחפשים חומרים אנטי אייג'ינג שיעשו אותנו צעירים וחזקים, ושיהיו גם בטוחים וללא תופעות לוואי. היופי של הפטריות הוא שהן מתאימות להרבה מאוד אנשים והן באמת מצטיינות בזה שהן לא באות לעבוד על משהו קטן, או על איבר ספציפי, אלא הן באמת עובדות על המון חומרים בצורה מאוד הרמונית. הן לא אלימות או חזקות מדי ואין תופעות לוואי מהפטריות. צריך למצוא בכוח תופעות לוואי".

באלו מצבים הפטריות עלולות להיות מסוכנות?

"במצבים של מחלות אוטואימוניות, שאנשים לוקחים תרופות שונות צריך לבדוק. לפעמים זה עלול להיות בעייתי לאנשים עם רגישויות בבטן".

_OBJ

4 פטריות מרפא הכי נפוצות בארץ:

ריישי/גנודרמה – מדובר בפטרייה שגדלה על עצים, היא מאוד חזקה ומגיעה מהרפואה הסינית. משתמשים בה לחיזוק מערכת החיסון, היא יכולה לחזק את הגוף להתמודד עם הסרטן ולהחליש את פעילות תאי הסרטן. יש פה פעילות משקמת את הכבד ומחזקת כבד, ומחזקת מערכת עצבים. טובה לדלקות, לפיברומיאלגיה, לעייפות כרונית. יש לה פעולה ואנרגיה מרגיעה. ההשפעה שלה לא מהירה, זה נכון לקחת אותה לאורך זמן והיא מתאימה מאוד למצבים של מחלות כרוניות כמו סכרת, יתר לחץ דם, אלצהיימר. היא מאוד בטוחה לשימוש, ואין לה תופעות לוואי.

קורדיספס – פטרייה מאוד נדירה ומיוחדת שגדלה על הגב של זחלים. פטרייה מאוד מיוחדת שמגיעה מסין, שם משתמשים בה לבעיות פוריות. היא מאוד טובה לכליות, היא מחזקת את מערכת החיסון ואת בלוטת האדרנל ויש לה השפעות חיוביות במצבים של עייפות כרונית, תשישות, יתר לחץ דם, סוכרת ועוד. הרבה פעמים משתמשים בה ובריישי ביחד כשרוצים חיזוק כללי, לאנשים שסובלים מדלקות וכאבים, פיברומיאלגיה, קורונה, זה הצמחים לקורנה. הריישי והקורדיספס הם ה-צמחים לריפוי קורונה. וגם להתאוששות מהקורונה. חשוב לדעת שהן מאוד בטוחות לשימוש, והיכולת שלה מופלאה לריפוי.

שיטקי – היא גם פטריית מאכל, אבל כשעושים ממנה מיצוי, רואים שהיא עושה בעיקר פעילות שמחזקת את מערכת החיסון. היא מעלה תאי דם לבנים ואפילו משפרת סוגי סרטן מסוימים לדוגמא סרטן מעי הגס. היא טובה גם לדלקות במערכת העיכול, לחולשה חיסונית, ביחד עם תרופות כימותרפיות.

מייטקי – פטריית רפואה מאוד פופולארית. פטרייה שמגיעה מהרפואה הסינית, וגם היא מאוד טובה לחיזוק מערכת החיסון. בנוסף היא משפרת את תפקוד הכבד. מחקר מראה שהפטרייה הזו יעילה גם לקנדידה ושחלות ופוליציסטיות, כמו גם לעזרה במצבי סוכרת סוג 2.