מגפת הקורונה הובילה למשבר כלכלי עולמי. עסקים רבים בארץ ובעולם נפגעו באופן משמעותי וכעת כשבישראל נכנסנו לסגר שני ומדינות נוספות צפויות להצטרף, העתיד הכלכלי של מיליוני אנשים נותר באפלה. אך אין ספק שלצד הקשיים, עסקים מסוימים צמחו באופן משמעותי בגלל המגפה, ביניהם יצרני המסכות. המציאות הייחודית שאנחנו חיים בה בחודשים האחרונים הפכה בלית ברירה את המסכה לאקססורי צמוד שמלווה אותנו כל יום – כל היום.

אך למרות שמחקרים מצביעים על יעילותה של המסכה בהפחתת הסיכון להידבק בנגיף הקורונה – המסכה מגיעה עם לא מעט חסרונות. קושי לנשום, אדים במשקפיים, הזעה, רצועות שמציקות באוזניים וגם העובדה שהיא מכסה חצי פנים לא עוזרת לנו במיוחד בתקשורת מול אנשים. כל אלה (והעובדה שהנגיף ממשיך להשתולל כבר חודשים ארוכים) הובילו לביקוש גובר לפיתוח מסכות נוחות יותר.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לאחר שפותחה מסכה שקופה שעוזרת לכבדי שמיעה לקרוא שפתיים, כעת ישנה מסכה חדשה שמפתחיה טוענים כי היא התשובה העדכנית למסכות ה-N95.

מסכת ה- SEEUS95 פותחה בשיתוף עם המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), עם עזרה מהמרכז לפיתוח יכולות לחימה בצבא ארה"ב. היא עשויה סיליקון שקוף וניתן להצמיד אותה לפנים ללא צורך ברצועות. פולימר טבעוני ידידותי לפנים, המאפשר להצמיד את המסכה לפנים מבלי שהיא תיפול כשמדברים, אך גם מבלי להשאיר "סימני מסכה" בפנים. המסכה היא רב-פעמית והיא מגיעה עם פילטרים מובנים (שניתנים להחלפה), שמסנן את האוויר, בדומה למסכות N-95. הפילטרים עשויים חומרים טבעיים והם מאפשרים לסנן לא רק וירוסים ומיקרואורגניזמים, אלא גם אבק ולחות – מה שיכול לעזור למנוע הופעת אדים על המסכה ועל המשקפיים.

לפי המפתחים, ניתן לנקות את המסכה בקלות בדרכים שונות. אם אתם נמצאים מחוץ לבית, ניתן לנגב אותה במגבון אלכוהול. ואם אתם בבית, ניתן להכניס אותה לשלוש דקות לתוך המיקרוגל או למדיח הכלים (כן, קראתם נכון) – רק אל תשכחו להוציא את הפילטרים לפני.

עוד ב-mako בריאות:

>> רופאים חושפים: זה המקרה הכי מדהים שנתקלתי בו השנה
>> מודל קנדי מגלה: מה עדיף - סגר כללי או סגרים מקומיים?
>> בעקבות מירית הררי: אלה התסמינים של סרטן הלבלב

אין ספק שמסכה זו בעלת מאפיינים ייחודיים שנועדו לפתור בעיות רבות עם המסכות "הרגילות" שלנו – ורבים רואים בה פוטנציאל. זה ניכר מעמוד ה-Kickstarter שמפתחי המסכה הקימו כדי לעזור לממן את הפיתוח. עד כה, הם הצליחו לאסוף הרבה יותר ממה שהם תכננו - קרוב ל-400 אלף דולר – עם תקציב יעד של 25 אלף דולר בלבד. יש לציין כי צפוי להיות למסכה חיסרון משמעותי – המחיר שלה. נכון לעכשיו, נראה שמחירה בארה"ב יעמוד על כ-200 שקלים. וייתכן מאוד שאם תגיע לארץ, היא תעלה אף יותר. טרם ידוע מתי המסכה תהפוך להיות זמינה, אך ניתן לשער שייקח עוד קצת זמן לפני שניתן יהיה להשיג אותה גם במדינות אחרות בעולם. נקווה שאולי עד אז, כבר לא נזדקק לה.