אחרי שנה שמגפת הקורונה איתנו, כולנו כבר יודעים מהם התסמינים הנפוצים יותר והנפוצים פחות לנגיף הקורונה. מרבית האנשים חווים חום גבוה, עייפות, שיעול יבש וכאבי ראש. רבים גם חווים כאבי גרון, אובדן חוש הטעם או הריח וכאבים בגוף. כעת חוקרים מארה"ב, אנגליה וישראל חושפים מהו התסמין הנפוץ ביותר והמובהק ביותר לווירוס הקורונה. 

  >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

במחקר שמבוסס סקרים, מומחים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת קולג' בלונדון, קינג'ס קולג' ומכון וייצמן בדקו אילו תסמינים מדווחים יותר על ידי חולי קורונה. יותר מ-10 מיליון אנשים ענו על סקרים באנגליה, ארה"ב וישראל, מתוכם כ-650 אלף היו חיוביים לקורונה. הם מצאו כי אובדן חוש הטעם והריח היו הנפוצים ביותר מבין כל התסמינים. לדבריהם, תסמינים אלו הם "סימן אמין לנגיף הקורונה". בנוסף לכך, הם הוסיפו כי סימנים אלו היו "הגורם המנבא החזק ביותר לנגיף הקורונה" בכל הפלטפורמות שנבדקו על ידם במהלך המחקר. 

על פי דיווחים של חולי קורונה, אובדן חוש הטעם והריח הם תסמינים זמניים, אך אצל חלק מהאנשים הם יכולים להימשך זמן רב. אצל לא מעט חולים נצפו בנוסף לכך גם שיבושים בריחות וטעמים. תופעה זו נקראת פרוסמיה והיא מתבטאת בריחות מסוימים שמריחים אחרת מהרגיל, כמו גם טעמים. מחלימי קורונה דיווחו על בשר בטעם דלק, שמפו שריחו לפתע הרגיש דוחה ואף כאלה שדיווחו על ריח לא נעים ממי ברז. 

אישה אוכלת גלידה (אילוסטרציה:  B-D-S Piotr Marcinski, shutterstock)
שיבושים בחוש הטעם והריח הם נפוצים יותר ממה שחשבו לפני | אילוסטרציה: B-D-S Piotr Marcinski, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> המשקה שמפחית סטרס ומונע ריח רע מהפה
>> מצאנו טריק מושלם לאכול פחות פחמימות
>> התגלתה מוטציה חדשה ומסוכנת יותר עבור צעירים

על פי ממצאיהם, אובדן חוש הריח (אנוסמיה) ואובדן חוש הטעם (אגיוזיאה) היו התסמינים המשמעותיים ביותר שניבאו בדיקה חיובית לקורונה. עם זאת, תסמינים אלו עדיין נחשבים באופן רשמי לפחות נפוצים. באתר משרד הבריאות התסמינים הנפוצים ביותר לקורונה הם חום, קשיי נשימה, עייפות ושיעול יבש. ואילו אובדן חוש טעם/ריח רשומים כתסמינים אפשריים נוספים, לצד כאבי ראש, כאבי שרירים וכאבי גרון. המחקר פורסם בפלטפורמה medrxiv, המפרסמת מחקרים מדעיים לפני שעברו ביקורת עמיתים - כך שנצטרך לחכות ולראות אם הקהילה המדעית אכן מאשרת סופית ממצאים אלו. 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ב' (04.01.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.
.