אחרי שנה שמגפת הקורונה איתנו, אפשר להגיד שאנחנו יודעים שהנגיף מסוגל לתקוף וגם לעשות נזק לאנשים בכל הגילים. אך סוגיית ההדבקה לפי קבוצות גיל היא שנויה במחלוקת עד היום. האם ילדים מידבקים? האם בני נוער מידבקים יותר? ומה לגבי קבוצות גיל אחרות? זוהי אחת הסיבות שבכל העולם לא בטוחים אם לפתוח את בתי הספר ואכן חלק מהמדינות סגרו את בתי הספר וחלק לא. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

כעת מחקר חדש שמתבסס על נתונים מארה"ב חושף איזו קבוצת גיל עשויה להדביק יותר. חוקרים מ"אימפריאל קולג' לונדון" ניתחו מידע שנאסף מטלפונים סלולריים של יותר מ-10 מיליון אנשים בארה"ב ומצאו כי קבוצת הגיל המידבקת ביותר היא 20-49. 65 מתוך 100 הדבקות מקורן באנשים בטווח גילים זה, כלומר 72 אחוז מהמקרים. פחות מחמישה אחוזים מההדבקות היו מילדים ופחות מעשרה אחוזים היו מבני נוער.

המחקר, שפורסם בכתב העת Science, עבר ביקורת עמיתים, בשונה ממחקרים רבים שפורסמו השנה על נגיף הקורונה. זה אומר שמומחים חיצוניים בדקו את תוצאות המחקר ואישרו שהן אמינות. 

צוותים רפואיים בניו יורק מובילים חולה קורונה (צילום: רויטרס)
קבוצת הגיל שאחראית להכי הרבה הדבקות | צילום: רויטרס

עוד ב-mako בריאות:
>> סקר רופאים: מתי נחזור לחיים שהכרנו?
>> סבלה מכאבים בבטן התחתונה - וזה מה שהתגלה
>> מחקר חושף עוד תסמינים פחות ידועים לקורונה

לדברי החוקרים, קבוצת הגיל 20-49 היא היחידה שמשפיעה באופן לא פרופורציונלי על התפשטות הנגיף, בהשוואה לגודל האוכלוסייה שלהם בארה"ב. "אנחנו מאמינים שמחקר זה חשוב מכיוון שאנחנו מראים שמבוגרים בין הגילים 20-49 מהווים את קבוצת הגיל היחידה שבאופן עקבי תרמה להתפשטות נגיף הקורונה ברחבי ארה"ב, למרות הבדלים בסדר הגודל והתזמון של התפרצויות שונות במדינה", אמר ד"ר אוליבר רטמן מ"אימפריאל קולג'", בהצהרה המופיעה במאמר על המחקר.

"לפיכך, לפחות במקומות שבהם לא התפשטו זנים מידבקים במיוחד, התערבויות נוספות שממוקדות בקבוצת הגיל 20-49 יוכלו לתרום להשתלטויות על התפרצויות של הנגיף ולמנוע מקרי מוות", סיכם ד"ר רטמן. 

באפליקציית איזי ריכזו את כל המקומות בהם תוכלו להתחסן נגד קורונה:

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ה' (04.02.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים. .