דיווחים על מוטציות של נגיף הקורונה עלו עוד מתחילת פרוץ המגפה. אך רוב המוטציות שנמצאו עד כה לא היו משמעותיות במיוחד. כעת צוות מדענים מאנגליה ומארה"ב טוענים כי הם מצאו מוטציה חדשה של הנגיף, שהופכת אותו למידבק יותר, בהשוואה לנגיף שהתגלה לראשונה בווהאן בחודש דצמבר.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

המדענים פרסמו לאחרונה מחקר, שטרם עבר ביקורת עמיתים, שממצאיו מראים כי עשויה להיות מוטציה חדשה של נגיף הקורונה, שנקראת Spike D614G. לדברי המדענים, נראה שמדובר במוטציה המשמעותית ביותר שהתפתחה עד כה של וירוס הקורונה, שכן היא הופכת את הנגיף למידבק יותר. עם זאת, חשוב להדגיש כי לפי צוות החוקרים, עדיין אין ראיה לכך שמוטציה זו מובילה ליותר אשפוזים או ליותר מקרי מוות. עם זאת, היא כן מסוגלת להפוך את הווירוס למידבק יותר, מה שעשוי להקשות בהשתלטות על המגפה.

אז מה זו המוטציה הזאת ומדוע היא הופכת את הנגיף למידבק יותר?

המוטציה החדשה שהתגלתה למעשה מתבטאת בשינוי בחומצת אמינו אחת המצויה בחלבון Spike בנגיף. חלבוני הספייק הם למעשה אלה שמאפשרים לנגיף הקורונה להיקשר לתאים בדרכי הנשימה – ולחדור אליהם. מוטציה זו הופיעה לראשונה בדגימה אחת שנלקחה מחולה בווהאן ולאחר מכן הופיעה בכמה מקרים נוספים באירופה במהלך חודש פברואר. מאז המוטציה הפכה ליותר נפוצה. במהלך המחקר, בדקו החוקרים עד כמה מוטציה זו נפוצה – והם מצאו כי שכיחות הופעת המוטציה עלתה עם הזמן, הן במדינות שבה שיעור ההדבקה היה במגמת עלייה והן במדינות שבהן שיעור ההדבקה היה במגמת ירידה.

כלומר, המשמעות של זה היא שמוטציית D614G בהחלט עשויה להפוך את הנגיף למידבק יותר. מאז שהתגלתה לראשונה, המוטציה הפכה לזן הנפוץ ביותר של נגיף הקורונה ברחבי העולם ועד סוף חודש מרץ זן זה היווה כ-75 אחוז מהדגימות שנשלחו בארה"ב (ובמקומות אחרים בעולם).

עוד על נגיף הקורונה:
>> ה-CDC פרסמו רשימת תסמיני קורונה מעודכנת
>> הממצאים שמראים: הקורונה יכולה להיעלם בקיץ
>> רופאה בכירה שטיפלה בחולי קורונה בניו יורק התאבדה

החדשות הטובות: המוטציה ככל הנראה לא הופכת את הנגיף לקטלני יותר

המדענים ניסו לבדוק האם מוטציית D614G הופכת את הווירוס למסוכן יותר. הם בדקו האם אנשים שנדבקו בזן של נגיף הקורונה שמכיל את המוטציה היו בסיכון גבוה יותר לאשפוזים או למוות – אך הם לא מצאו שום ראיה שמצביעה על כך. אז למרות שהמוטציה החדשה הופכת את הנגיף למידבק יותר, נראה שבינתיים היא לא הופכת אותו לקטלני יותר או לקשה יותר לטיפול.

עם זאת, אם זן זה של נגיף הקורונה יעלה את שיעור ההידבקות – זה עשוי להקשות באופן משמעותי על מיגור המגפה. שיעור הידבקות מנגיף מסוים יכול להפוך את ההתמודדות מולו למורכבת יותר וזה עשוי להיות חדשות רעות עבור מי שקיווה שהעולם יחזור לקדמותו בהקדם. עם זאת, יש להדגיש כי המחקר טרם עבר ביקורת עמיתים, כך שיש להמתין לאישור שאכן תוצאות אלה אמינות.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום א' (03.05.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.