מחקר חדש מעלה שנשים שחוסנו לקורונה מעבירות רמות גבוהות של נוגדנים לתינוקות שלהן. 36 תינוקות שנבדקו בלידה היו בעלי נוגדנים להגנה מהנגיף לאחר שאמותיהם חוסנו בחיסונים של חברות פייזר ומודרנה. כך עולה מנתונים החדשים שפורסמו בכתב העת american journal of obstetrics & gynecology maternal fetal medicine.

המחקר הזה מהווה את אחד המחקרים הראשונים שמדדו את רמות הנוגדנים בדם הטבורי, כדי לבדוק אם החסינות והוא מצטרף למחקר שנערך לאחרונה בבית החולים אסותא באשדוד בקרב 40 נשים שמצא, כי לתינוקות של אימהות מחוסנות יש כמות נוגדנים פי שלושה לעומת תינוקות אחרים. כבר בתחילת השנה פרסם ארגון הבריאות העולמי כי לא נמצאו שום סיכונים בחיסון לנשים בהריון, ובהתבסס על המידע שהצטבר אין סיבה להניח על סיכונים מיוחדים אצל הריוניות לעומת שאר האוכלוסייה.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

כחלק מהמחקר, החוקרים בדקו דם טבורי של 36 נשים שחוסנו כדי לחפש נוגדנים לחלבון דוקרני, שמופיע לאחר החיסון. בשונה ממחקרים קודמים שהתמקדו בנוגדנים לחלבון הספייק, המחקר הנוכחי בדק את העמידות מול חלבון נוקלאוקפסיד, המזוהה עם נגיף הקורונה.

בין 36 הדגימות שהחוקרים בחנו, 31 נבדקו שליליות לאיתור נוגדנים לחלבון הנוקלאוקפסיד. במילים אחרות, 31 נשים בהריון פיתחו חסינות מפני החיסון. חמשת האחרים לא נבדקו לגבי חלבון נוקלאוקפסיד, כך שהחוקרים אינם יכולים לומר באופן חד משמעי אם החסינות היא מהחיסון או נוצרה באופן טבעי.

הממצאים מראים "רמות מעודדות מאוד של נוגדנים בדם טבורי", אמרה לינדה אקרט, פרופ' לגינקולוגיה מאוניברסיטת וושינגטון שלא הייתה מעורבת במחקר. "זוהי סיבה נוספת שנשים בהריון צריכות להתחסן, מכיוון שאנו רואים יותר מחלות אצל תינוקות צעירים. זוהי בחירה יזומה שאנשים בהריון יכולים לעשות כדי להגן על תינוקיהם".

עוד ב-mako בריאות:
>>התגלה נוגדן עוצמתי שמנטרל את כל זני הקורונה
<<מה הסיכוי לחסל לגמרי את הקורונה?
>>תיאוריות הקונספירציה הכי פופולריות בקורונה

נשים בהריון חוששות להתחסן

הנתונים האלו יכולים לעזור לעודד יותר נשים להתחסן במהלך ההיריון. רק 30% מהנשים בהריון בגילאי 18 עד 49 מחוסנות בארה"ב, על פי נתוני המרכז לבקרת מחלות ומניעתן נכון לאמצע חודש ספטמבר, למרות הוכחות הולכות וגוברות לבטיחות חיסונים טרום לידתית. בהתחשב בגודל המדגם הקטן של המחקר, הצוות בוחן כעת תוצאות מקבוצה גדולה יותר, וכן כמה זמן עוזר החיסון לתינוקות לאחר הלידה.

לצד זאת, חברת פייזר הודיעה בשבוע האחרון שהיא מפסיקה את הרישום לניסוי שהיא החלה לערוך על נשים בהיריון, עקב הרשמה איטית ו"בטיחות החיסון שהוכחה באופן גורף בכל המצבים".