תסמיני פוסט-קורונה, אותם תסמינים שנמשכים אצל לא מעט מחולי הקורונה גם שבועות ארוכים לאחר שהחלימו מהנגיף, היא תופעה שנחקרת רבות בקרב מדענים. קורונה ממושכת או Long Covid, מתאפיינת לרוב בתסמינים כמו עייפות, נשירת שיער, קוצר נשימה, כאבי בטן, כאבים בחזה ושיעול. כעת מחקר חדש חושף ממצא מעניין לגבי קשר אפשרי בין החיסון לקורונה לתסמינים ממושכים. תוצאות המחקר מצביעות על כך שהחיסון עשוי להפחית את התסמינים בקרב הסובלים מקורונה ממושכת. 

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בדיווח של הוושינגטון פוסט על המחקר, פורסם כי אנשים מסוימים דיווחו כי תסמיני הקורונה הממושכת מהם סבלו החלו להיעלם לאחר קבלת החיסון נגד נגיף הקורונה. אריאנה אייזנברג בת ה-34, שהתראיינה לוושינגטון פוסט, מספרת כי סבלה מעייפות, אינסומניה, ערפול מוחי וכאבי שרירים במשך שמונה חודשים לאחר שהחלימה מקורונה. רק יום לאחר שקיבלה את המנה השנייה של החיסון לקורונה - כל התסמינים הממושכים נעלמו. "ממש הרגשתי שחזרתי לעצמי, בצורה שלא חשבתי שהיא אפשרית כשהייתי ממש חולה", סיפרה אייזנברג. 

המחקר, שפורסם לאחרונה לפני שעבר ביקורת עמיתים, הראה כי אלו שסובלים מקורונה ממושכת שגם מתחסנים נגד הנגיף נמצאים בסבירות גבוהה יותר לכך שהתסמינים יחלפו או לכל הפחות לא ימשיכו להחמיר - בהשוואה לאנשים שסובלים מקורונה ממושכת ולא התחסנו נגד נגיף הקורונה. עם זאת, חשוב להדגיש כי למרות שהמחקר נעשה על ידי חוקרים מאוניברסיטת בריסטול - עדיין מדובר במחקר קטן שכלל 44 אנשים מחוסנים ו-22 אנשים לא מחוסנים. ולכן קשה לדעת אם המסקנות הללו יחזיקו גם במחקרים מקיפים יותר. למרות זאת, הממצאים בהחלט אופטימיים עבור אנשים שסובלים מתסמינים ממושכים של נגיף הקורונה, שבמידה רבה פוגעת באיכות החיים. 

אישה עייפה (צילום:  Leszek Glasner, shutterstock)
התסמינים שכוללים עייפות, ערפול מוחי וכאבי שרירים נעלמו לאחר קבלת החיסון | צילום: Leszek Glasner, shutterstock

 עוד ב-mako בריאות:
>> חיסון "פייזר" פחות יעיל לאנשים בקבוצה זו
>> זה מה שאוכל חריף עושה לגוף שלכם
>> הסימנים שיכולים לנבא מראש מוות מקורונה

אך למרות הממצאים האופטימיים, החוקרים לא בטוחים אם התוצאות הללו מצביעות על יעילותו של החיסון בהפחתת תסמיני קורונה ממושכת ובהחלט נדרשים מחקרים נוספים כדי להבין את הקשר. החוקרים ציינו במאמרם כי ייתכן שלקבלת החיסון הייתה השפעה דמויית פלצבו - כלומר קבלת החיסון השפיעה על היכולת של האנשים לזכור את תסמיני הקורונה הממושכת. וייתכן שכיוון שהם ידעו שהם מקבלים את החיסון, הם התחילו להרגיש טוב יותר. סברה אחרת היא שהחיסון מעודד את המערכת החיסונית לסלק שאריות של הנגיף בגוף, כפי שקורה בחיסון נגד אבעבועות רוח וזה למעשה מה שעוזר להעלים את התסמינים הממושכים. 

באפליקציית איזי ריכזו את כל המקומות בהם תוכלו להתחסן נגד קורונה:

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ד' (17.03.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.