בשורות רעות לכל מי שהימר על כך שווירוס הקורונה ייעלם מחיינו רק בגלל שהקיץ בא: מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת טורונטו לא מצא שום קשר בין הווירוס לבין הטמפרטורה בחוץ, וטוען כי מזג האוויר שילך ויתחמם בחצי הצפוני של הכדור בחודשים הקרובים לא ישפיע כלל על הסיכוי להידבק בנגיף.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?  

לא מעט אנשים שהשוו בין הקורונה לבין וירוס השפעת, ביניהם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, האמינו שבדומה לשפעת שסיכויי ההדבקה שלה קטנים, כך גם יתנהג וירוס ה-COVID-19. אלא שהמחקר, שהתפרסם במגזין Canadian Medical Association, בדק את כל 144 האיזורים הגיאופוליטיים בעולם שבהם נתגלו יותר מ-10 מקרים של חולי קורונה החל מ-20 במרץ, ולא מצא שום קשר בין התפשטות הווירוס לבין הטמפרטורה המתועדת בכל אזור, או לקו הרוחב הגאוגרפי שלו.

החוקרים ציינו כי יש קשר רופף בין לחות לבין התפשטות איטית יותר של הווירוס, אבל ציינו מעל לכל ספק כי הדרך הבטוחה והיעילה ביותר למנוע אותה היא הגבלות ההתקהלות ומדיניות הריחוק החברתי. ״לפי המחקר שלנו, רק ההתערבויות בבריאות הציבור נקשרו באופן עקב עם צמצום המגפה, וככל שמספר ההתערבויות היה גדול יותר, כך קצב הגדילה פחת״, כתבו החוקרים.

דוקטור פיטר ג׳וני, אחד מעורכי המחקר, ציין כי הוא מבין מדוע אנשים מקווים כי הווירוס תלוי עונה, אבל הבהיר – ״התוצאות שלנו רלוונטיות במיוחד משום שהרבה מדינות שוקלות להקל או להסיר את ההגבלות הציבוריות ככל שיתחמם, ובמיוחד בקנדה, אבל הווירוס לא צריך תנאים מועדפים כדי להתפשט״.

פרופסור דיאנה גסניק, אפידמיולוגית באוניברסיטת טורונטו שהשתתפה אף היא במחקר, הוסיפה: ״הקיץ לא הולך להעלים את זה, וחשוב שאנשים יידעו את זה. מד שני, ככל שההגבלות הציבוריות היו אפקטיביות יותר, כך ההשפעה על האטת ההתפשטות גדולה יותר״.

עוד על נגיף הקורונה:
>> ה-CDC פרסמו רשימת תסמיני קורונה מעודכנת
>> רופאה בכירה שטיפלה בחולי קורונה בניו יורק התאבדה
>
> חוזרים לשופינג: אלה כללי ההיגיינה בקניון

המחקר הנוכחי מצטרף לשורה של מחקרים קודמים שעסקו בקשר בין מזג האוויר לווירוס הקורונה, אך בעוד שבתחילת המגפה מחקרים הצביעו על כך שהווירוס מתפשט בצורה רבה יותר כאשר מזג האוויר קר, בסופו של דבר הווירוס הגיע גם לאזורים החמים יותר בעולם, ואז התברר כי לטמפרטורה אין כל השפעה.