מחקר חדש שנעשה על ידי צוות חוקרים מאימפריאל קולג' לונדון בשיתוף חברת Ipsos MORI, המתמחה במחקרי שוק, מצא כי למרות שמתחסנים אכן נדבקים פחות בקורונה בהשוואה ללא מחוסנים, הם עדיין יכולים להידבק בנגיף, בשיעור אולי גבוה יותר ממה שסברו בעבר.

 עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

המחקר התבסס על נתונים מ-98,233 בדיקות קורונה שנעשו בין ה-24 ביוני ל-12 ביולי באנגליה. תוצאותיו, שפורסמו לפני שעברו ביקורת עמיתים, מראות כי אחד מכל 160 אנשים נדבקו בקורונה ושיעור ההימצאות עמד על 1.21 אחוזים בקרב לא מחוסנים ו-0.40 אחוזים בקרב מחוסנים בשתי מנות. נוסף על כך, נמצא כי אנשים שהתחסנו בשתי מנות הם בסבירות נמוכה יותר להדביק אחרים בנגיף בהשוואה לאנשים שלא התחסנו כלל. 

באנגליה הוחלט על הסרת כל הגבלות הקורונה החל מה-19 ביולי, בניסיון לחזור לשגרה ולחיות לצד הנגיף. אך למרות שרבים ציפו לעלייה בתחלואה, הנתונים עד כה מצביעים על תחלואה יחסית נמוכה. עם זאת, יש מומחים הסבורים כי ישנה עלייה הדרגתית ואיטית בתחלואה, שטרם בולטת בנתונים עד כה. כך או כך, נראה שלמרבה ההפתעה, הסרת ההגבלות לא הובילה לזינוק בתחלואה וגם אם מספר החולים נמצא במגמת עלייה.

לפי נתונים רשמיים שפורסמו על ידי הרשויות במדינה, ביממה האחרונה נרשמו כ-21 אלף מקרי קורונה חדשים, ירידה של כ-20 אחוזים משבוע שעבר. עם זאת, נראה כי מספר המתים נמצא במגמת עלייה הדרגתית, ביממה האחרונה נרשמו 138 מתים מנגיף הקורונה. בחודש מאי, מספר המתים מקורונה עמד לרוב על בין 5 ל-13 מתים ביום. גם מספר המאושפזים נמצא במגמת עלייה הדרגתית עם 731 מאושפזים חדשים נכון ל-30 ביולי ומספר כולל של 6,099 מאושפזים ברחבי בריטניה, מתוכם 895 מחוברים למכונת הנשמה.

קורונה באנגליה (צילום: cktravels.com / Shutterstock.com)
הוסרו ההגבלות, אבל אין זינוק בתחלואה | צילום: cktravels.com / Shutterstock.com

עוד ב-mako בריאות:
>> יש מצב שאתם סובלים מצליאק, אבל לא מודעים לכך
>> תרופות סבתא לחיזוק השיער: כל האופציות במטבח
>> סיבה לדאגה? התגלה זן נוסף של נגיף הקורונה

לפי ה-BBC, יותר מ-46.8 מיליון אנשים בבריטניה (כלל האוכלוסייה מונה כ-68 מיליון אנשים) קיבלו לפחות מנה ראשונה של החיסון לקורונה. 

חשוב לציין כי בבריטניה אושרו ארבעה חיסונים לשימוש; פייזר, אסטרהזניקה, מודרנה והחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, שאחוז יעילותם שונה וייתכן שגם זה השפיע על תוצאות המחקר.

פול אליוט, מרצה בבית הספר לבריאות הציבור באימפריאל קולג' שניהל את המחקר, התראיין וציין כי תוצאות המחקר מאשרות מידע קודם לפיו שתי מנות של החיסון מספקות הגנה טובה מפני הידבקות. "עם זאת, אנחנו יכולים גם לראות שיש עדיין סיכון להדבקה, מאחר שאף חיסון לא יעיל במאה אחוזים, ואנחנו יודעים שאנשים מסוימים שהתחסנו פעמיים עדיין יכולים לחלות מהנגיף". הוא ממליץ כי למרות הסרת ההגבלות, "כדאי להיות זהירים, כדי להגן אחד על השני ולשטח את עקומת ההדבקות". 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ד' (04.08.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.