מחקרים ודיווחים שפורסמו בעבר הצביעו על כך שנגיף הקורונה יכול להשפיע גם על העיניים. רופאים דיווחו בשטח על תסמינים בעיניהם של חולי קורונה, אם כי זה נחשב פחות נפוץ בהשוואה לתסמינים אחרים. במחקרים אחרים התגלו תסמינים כמו דלקת בלחמית העין ואדמומיות בעיניים בקרב חולי קורונה. מחקרים אחרים הראו כי הנגיף מסוגל לשרוד בעין זמן רב. כעת מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת BMJ Open Ophthalmology חושף איזה תסמין בעיניים נפוץ יותר מכולם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

חוקרים מאוניברסיטת אנגליה רסקין ביקשו מאנשים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה למלא שאלון על התסמינים שלהם וכיצד הם באו לידי ביטוי לפני ואחרי שהם קיבלו בדיקה חיובית לקורונה – במטרה להבין אילו תסמינים יכולים להוות אינדיקציה חזקה יותר לכך שאדם עשוי להיות חולה קורונה.

הם מצאו כי תחושת צריבה בעיניים הייתה משמעותית נפוצה יותר בקרב חולי קורונה, מבין התסמינים האפשריים בעיניים (16 אחוז מהחולים דיווחו את זה כתסמין). רק חמישה אחוזים מהנשאלים אמרו שהם סבלו מתסמין זה עוד לפני שנמצאו חיוביים לקורונה. בעוד ש-18 אחוזים מהאנשים דיווחו על רגישות לאור כאחד התסמינים, זו הייתה עלייה של חמישה אחוזים בלבד בהשוואה למצבם לפני הקורונה. כלומר, קשה לקשר את התסמין הזה ישירות לנגיף הקורונה.

מתוך 83 המשתתפים במחקר, 81 אחוזים מהם דיווחו על בעיות בעיניים תוך כשבועיים לאחר שהתחילו להופיע תסמיני קורונה. מתוכם, 80 אחוז דיווחו כי הבעיות בעיניים נמשכו פחות משבועיים. לפי תוצאות המחקר, התסמינים הנפוצים ביותר הם תשישות (90 אחוז מהמשיבים), חום גבוה (76 אחוז) ושיעול יבש (66 אחוז).

"זה המחקר הראשון שחוקר את התסמינים השונים בעיניים שמהווים אינדיקציה לדלקת בלחמית העין כתוצאה מנגיף הקורונה, את זמן הופעתם בהשוואה לתסמיני קורונה אחרים, כמו גם משך הזמן שהם מופיעים", כתבה פרופ' שהינה פרדהאן, החוקרת הראשית במחקר ומנהלת המכון לחקר העין והראייה באוניברסיטת אנגליה רסקין.

אישה עם מסכה (אילוסטרציה:  kovop58, shutterstock)
תחושת צריבה בעיניים יכולה להיות סימן גם לקורונה | אילוסטרציה: kovop58, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שיקרה לגוף שלכם אם תתעוררו כל יום ב-5 בבוקר
>> זה מה שצריך לעשות כדי לפצות על יום של ישיבה
>> 52 קילו ב-9 חודשים, בלי לוותר על פיצה יומית

לדברי החוקרים, יש לשנות את רשימת התסמינים האפשריים לנגיף הקורונה ולהוסיף צריבה בעיניים כתסמין, במקום התסמין הכללי "דלקת הלחמית" – כיוון שחשוב להבדיל את התסמין מתסמינים אחרים שמהווים אינדיקציה לזיהומים אחרים, כמו זיהום חיידקי. עם זאת, מובן שתחושת צריבה בעיניים יכולה גם לקרות מסיבות שונות והיא לא בהכרח אינדיקציה לקורונה. בנוסף לכך, תסמינים אחרים, כמו תשישות ושיעול נחשבים נפוצים הרבה יותר וכדאי יותר להסתמך עליהם כשזה נוגע למחלת הקורונה. 

מחקר זה מהווה גם תזכורת לכך שחשוב להגן לא רק על האף והפה, אלא גם על העיניים שלנו, שכן נגיף הקורונה מצוי גם שם ויכול לחדור לגוף גם דרך העיניים. לכן חשוב כשנמצאים בחוץ לא לגעת באזור הפנים ולשטוף ידיים לפני שאתם נוגעים באזור העיניים.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ה' (10.12.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.

 באפליקציית איזי ריכזו את כל המקומות בהם תוכלו לעבור בדיקת קורונה: