אחרי חודשים של מחקרים שנעשים על נגיף קורונה היום אנחנו כבר יודעים שמדובר בנגיף שלא רק תוקף את מערכת הנשימה. מערכות שונות בגוף מושפעות גם כן מהנגיף ועם הזמן נראה שהווירוס הקטלני יכול להותיר נזקים באיברים שונים בגוף. בהתאם לכך, גורמים שונים יכולים להשפיע על חומרת המחלה ואנשים שסובלים ממחלות רקע שלאו דווקא קשורות למערכת הנשימה עשויים להיות בסיכון להיפגע יותר מהנגיף. כעת חוקרים מארה"ב ומברזיל מצאו גורם נוסף שעשוי להשפיע על חומרת המחלה – מחלות חניכיים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

חוקרים מארה"ב וברזיל מצאו קשר בין מחלות חניכיים לסיכון לסבול מצורה חמורה של קורונה. חוקרים ביצעו סקירה של מחקרים קודמים שנעשו בנושא ומצאו כי חולי קורונה עם רמות גבוהות של חלבון דלקתי השייך למערכת החיסון שנקרא Interleukin-6 (IL-6), חלבון המצביע על כך שהם סובלים ממחלת חניכיים – נמצאים בסבירות גבוהה יותר להזדקק למכונת הנשמה.

מחלת חניכיים היא שם כולל למצבים רפואיים שונים בדרגות חומרה שונות שיכולים להיגרם בשל דלקת, ביניהם דלקת חניכיים ודלקת מסב השן (פריודונטיטיס). ידוע כי מצבים דלקתיים כרוניים בגוף יכולים להעלות את הסיכון למחלות חמורות ואכן נמצא קשר בין מחלת חניכיים למחלות לב ולמחלות ריאה כרוניות – שמהוות גם הן גורמי סיכון ללקות בצורה קשה של קורונה.

המחקר הועלה לרשת לאחרונה לפני פרסומו הרשמי בגיליון אוקטובר של כתב העת של איגוד הדנטלי של קליפורניה (Journal of the California Dental Association). החוקרים ציינו כי כחלק מהמלחמה של הגוף בנגיף הקורונה, הוא מייצר כמויות גדולות של תאים השייכים למערכת החיסונית, ביניהם חלבון IL-6. הבעיה היא, שאצל אנשים שסובלים ממחלת חניכיים כבר יש כמות משמעותית של חלבון IL-6 וזה למעשה מוביל לרמה גבוהה של חלבון זה בגוף, מה שעשוי להוביל לסיבוכים קשים. "IL-6 מעורב בפירוק עצמות, פירוק רקמות וכשזה מגיע לכלי הדם, זה יכול למנוע מהם להתרחב", הסביר ד"ר שרווין מולאיים (Molayem), כירורג דנטלי שהשתתף במחקר לדיילי מייל.

קיבלה טיפול מיותר וכואב, אילוסטרציה
גם שמירה על בריאות חלל הפה יכולה להגן עליכם מפני הקורונה | צילום: rf123.com, Diego Cervo, חדשות
_OBJ

עוד ב-mako בריאות:
>> מומחים: זאת הסיבה שהקורונה לא נעלמה בקיץ
>> השילה 45 ק"ג ממשקלה תוך שנה – כך זה קרה
>> אלה המזונות המומלצים למניעת לחץ דם גבוה

חלבון IL-6 שייך לקבוצת תאים של המערכת החיסונית שנקראים ציטוקינים, שמעורבים באותה "סערת ציטוקינים", הנצפית בחולי קורונה במצב קשה. סערת ציטוקינים היא אמנם תגובה של המערכת החיסונית לנגיף, אך מדובר בתגובה חמורה שהובילה למצבים מסכני חיים ואף למוות בקרב חלק מחולי הקורונה. לפי ד"ר מולאיים, IL-6   המצוי בחניכיים בשל מחלת חניכיים יכול "לטייל" בגוף דרך זרם הדם – ולהגיע לריאות. מה שיכול לעורר היווצרות של דלקת בהן ולהחמרה במצבם של חולי קורונה.

במאמרם החוקרים קוראים לשמירה על בריאות חלל הפה והחניכיים כאמצעי נוסף להפחתת הסיכון לפתח צורה חריפה של קורונה. לטענתם רופאי שיניים צריכים לעודד מטופלים להיות עם היד על הדופק בכל הנוגע לבריאות חלל הפה, לבצע צילומים כשצריך, לבדוק שאין הצטברות של פלאק בשיניים ולטפל במידת הצורך במחלות חניכיים, כיוון שחניכיים בריאות יכולות להפחית את רמת החומרה ואת הסיבוכים הקשורים לנגיף הקורונה.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום א' (09.08.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.