בלגיה היא מדינה של כ-11 מיליון תושבים. נכון להיום, דווח שם על כמעט 39 אלף מקרי קורונה ויותר מ-5,600 מתים. זה הופך את בלגיה למדינה עם הכי הרבה מתים פר קפיטה - יותר מאיטליה ומספרד. ואם הנתונים של סין אכן מדויקים, אז גם יותר מסין. רבים תוהים כיצד בלגיה הגיעה לכמות כזו משמעותית של נפגעים בהתאם לאוכלוסייה שלה, אך מתברר שהתשובה די פשוטה - בבלגיה החליטו על שיטת דיווח מתים שונה ממדינות אחרות. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

לפי הרשויות בבלגיה, נראה שהם מדווחים על יותר מתים ממה שבפועל באמת יש. "כל מי שרוצה להשוות את המספרים שלנו עם מדינות אחרות יצטרך לחלק את זה לשניים", אמר סטיבן ואן גוכט, יושב ראש הוועדה המדעית לקורונה בבלגיה, בראיון למגזין "פוליטיקו". "כל השוואה אחרת לא רלוונטית". 

בעוד שמדינות אחרות רק סופרות מקרי מוות של אנשים שמתו בבתי חולים ונמצאו חיוביים לנגיף הקורונה - בבלגיה כוללים גם אנשים שמתו בתקופה האחרונה בבתי דיור מוגן, גם אם לא אושר שאכן המוות היה כתוצאה מנגיף הקורונה.

ישנם מומחים הטוענים כי הגישה של בלגיה מציגה שקיפות טובה יותר ושמדינות אחרות מדווחות על מעט מדי מקרים. אך אחרים טוענים כי שיטת הספירה עדיין מוליכה שולל ומובילה לדיווח מוגזם מדי של מקרים שכלל לא אושרו כמקרי קורונה רשמיים. מתוך כל מקרי המוות שדווחו עד כה בבלגיה, 44 אחוז מהם מתו בבתי חולים (ועברו בדיקת קורונה). 54 אחוז מהם מתו בבתי דיור מוגן ורק 7.8 אחוז מתוכם אושרו כמקרי קורונה.

"כמו במדינות אחרות באירופה, לא הייתה יכולת בהתחלה לבצע בדיקות קורונה נרחבות בבתי אבות", אמר יורס מונן, דובר מטעם הסוכנות שאחראית על בתי הדיור המוגן באזור פלנדריה בבלגיה. "החלטנו לרשום כל מוות שייתכן שקרה בשל קורונה, כדי לזהות אילו בתי אבות הווירוס הכה. היינו מודעים לכך שזה יוביל להערכה מוגזמת, אבל היה לנו חשוב להזהיר את בתי האבות".

עוד על נגיף הקורונה:
>> רופאים צרפתים: מצאנו תסמינים חדשים לנגיף
>> כך ניו זילנד הצליחה למגר את הקורונה
>> "המגפה תדעך כמעט לגמרי בתוך שבועיים"

יותר אנשים יוצאים נגד הערכות מוגזמות אלה, במיוחד בהתחשב בכך שנראה כי בלגיה מצליחה לשטח את העקומה בזכות הסגרים ובכך שבתי החולים עדיין מצליחים להתמודד עם המגפה ולא קורסים תחת הלחץ. כל זה עומד בניגוד מוחלט למספרי המתים שבלגיה ממשיכה לדווח.

בשל הביקורת החריפה נגד שיטת הדיווח, הרשויות החליטו בשבוע שעבר לדווח מדי יום על כמות הקורבנות בבתי חולים בנפרד לכמות הקורבנות בבתי אבות. כאשר הם מדווחים על כמות הנפגעים בבתי אבות, הם מבדילים בין המקרים שחשודים בקורונה ובין המקרים שאושרו שאכן מתו מהנגיף. 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ב' (20.04.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.