המחקר נעשה על ידי מדענים בהונג קונג ודווח לראשונה ב-South China Morning Post. בראש צוות החוקרים עמד ד"ר יואן קווק-יון, מבכירי המדענים בתחום הקורונה, שחקר בעבר את נגיף הסארס המשתייך לאותה משפחת וירוסים. לפי מסקנות המחקר, נראה שמסכות אכן תורמות להפחתת הדבקה בנגיף הקורונה. במהלכו, נבנו מעין מחיצות עשויות מסכות מנתחים שמוקמו בין כלובי אוגרים במתקן מבודד. בצד אחד של הכלוב היה אוגר שנשא את נגיף הקורונה ובצד השני שלושה אוגרים בריאים. החוקרים מיקמו בסמוך לכלובים מאוורר, כדי לוודא שישנו מעבר של הנגיף מהצד הנגוע לצד הבריא. 

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הפחתה של יותר מ-50 אחוז בשיעור ההדבקה  

בניסוי נעשה שימוש ב-52 אוגרים, שנבדקו בשלושה תרחישים אפשריים שונים המדמים מצבים מחיי היומיום: בתרחיש אחד מיקמו מחיצה רק בכלוב של האוגרים שנושאים את הנגיף, בתרחיש נוסף המחיצות היו רק בצד הלא נגוע ובתרחיש שלישי לא הייתה מחיצה כלל. לאחר שבעה ימים, 10 מתוך 15 אוגרים בריאים (או 66.7 אחוז מהם) שהיו בכלובים ללא מחיצות ממסכות נדבקו בנגיף. אך כאשר היו מחיצות עשויות מסכות מנתחים בצד של האוגרים הנגועים - רק שני אוגרים מתוך 12 בכלוב הסמוך (או 16.7 אחוזים) נמצאו חיוביים בבדיקת קורונה. המספר עלה לארבעה אוגרים מתוך 12 כשהמחיצה הייתה רק בצד של האוגרים הבריאים.  

"ניסוי האוגרים שלנו מראה באופן ברור שאם אוגרים או בני אדם נגועים עוטים מסכות, א-סימפטומטיים או סימפטומטיים, הם למעשה מגנים על אנשים אחרים. זוהי התוצאה החזקה ביותר שהראינו עד כה", אמר ד"ר יואן קווק-יון מאוניברסיטת הונג קונג. "הפצה (של הנגיף) יכולה להיות מופחת ב-50 אחוזים כאשר משתמשים במסכות מנתחים, בייחוד אם נשאי הנגיף חובשים אותן", הוסיף ד"ר יואן.  

ממצא מעניין נוסף שהתגלה במחקר הוא שאוגרים שנדבקו בנגיף הקורונה באופן ישיר (הוזרק להם הנגיף ישירות לגוף) סבלו מתסמינים קשים יותר בהשוואה לאוגרים שנדבקו בנגיף מבעד למחיצות. למרות שהממצאים מראים כי המסכות אכן יעילות, החוקרים מזהירים כי עדיין יש סיכון בהידבקות גם כאשר עוטים אותן. במילים אחרות, כדאי להמשיך להקפיד על הנחיות הריחוק הפיזי באזורים ציבוריים, גם אם חובשים מסכה. "נכון לשלב זה, אין לנו חיסון יעיל ובטוח. מה שנותר זה ריחוק חברתי וחבישת מסכות", הוסיף ד"ר יואן. יש לציין כי נראה שהמחקר טרם עבר ביקורת עמיתים, כך שייתכן שייקח עוד זמן לפני שתוצאות המחקר יעברו בדיקה נוספת ויאושרו באופן סופי. 

עוד ב-mako בריאות:
>> מחקר חדש בחן את הקשר בין הקורונה לטמפרטורה
>> שינוי מדהים: כך תעשו את הדיאטה של אדל
>> חוזרים לשופינג: אלה כללי ההיגיינה בקניון
 

נראה שלאחרונה תושבי הונג קונג מקפידים פחות על מסכות ולפי החוקרים, בימים האחרונים רק 90 אחוז חבשו מסכות, בהשוואה ל-97 אחוז לפני כן. בהתאם לכך, הם מזהירים שיש לשמור על ערנות, כיוון שאנשים רבים עשויים להיות א-סימפטומטיים ולמעשה עלולים להפיץ את הנגיף מבלי להיות מודעים לכך. "אני יודע שחבישת מסכה עשויה להיות קשה במהלך הקיץ. עצתי היא, במיוחד אם אתם בחללים סגורים שאין בהם תחלופה של אוויר, באזורים צפופים או בתחבורה ציבורית - אתם חייבים לחבוש מסכה", ממליץ ד"ר יואן. 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ג' (19.05.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.