רויטל מועלם, צעירה בת 33 ואם לשלושה מחדרה לא תארה לעצמה שאת חודשי ההריון הרביעי המתקדמים שלה תאלץ לבלות במחלקת קורונה בהלל יפה. למרבה המזל, היא הספיקה לקבל את מנת החיסון הראשונה ממש באותו השבוע שבו נדבקה. כעת, אחרי שהחלימה, היא עדיין סובלת מנזקי המחלה ומאושפזת במחלקה ייעודית לנשים בהריון שחלו בקורונה, שם היא עוברת בדיקות מעקב כדי לוודא שהעובר בסדר.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

רויטל, איך גילית שאת חולה?

"לפני כשבועיים התחלתי לסבול מכאבים בכל הגוף והייתה תחושה כללית של בלבול. הרגשתי שמשהו לא כהרגלו. מהר מאוד החום עלה והתחלתי להקיא. ביום למחרת כבר איבדתי את חוש הריח והטעם ואז הבנתי שאני חולה וניגשתי לבדיקה. התוצאה יצאה חיובית כמובן. גם בעלי שניגש איתי לבדיקה אובחן עם קורונה. 

"מאותו הרגע החלה ההתדרדרות – חוסר חשק לאכול, קשיי נשימה וגם הקאות שהובילו להתייבשות. בשלב מסוים הרגשתי שאני לא מסוגלת לעמוד על הרגליים וגם הבחנתי בהאטה בתנועות העובר".

"אמרו לי שמזל שהתחסנתי כי אחרת לא בטוח שהייתי מצליחה לצאת מזה"

רויטל מועלם

מלחיץ, מה עשית?

"ברגע הזה הבנתי שאני חייבת להגיע מיד לבית החולים. הזמנו אמבולנס ונסעתי. בינתיים בעלי נשאר לשמור על הילדים. כשהגעתי, הצוות ביצע צילום חזה שבו ראו דלקת ריאות מתקדמת. גם בדיקות הדם שלי יצאו על הפנים. מאותו הרגע עברתי סדרה של טיפולים, לרבות זריקות בבטן למניעת קרישי דם ואינפוזיה כדי שאוכל לקבל נוזלים ולהתאושש מההתייבשות. קיבלתי גם המון סטרואידים. למזלי בסופו של דבר הצלחתי להחלים ונמנעתי מהרדמה".

הופתעת לגלות שאת חולה אחרי שהתחסנת?

"לא מאוד הופתעתי. נתקלתי בכמה אנשים שלא הקפידו לעטות מסכה ואת החיסון קיבלתי רק באותו שבוע שבו נדבקתי. הפרופ' שטיפל בי אמר לי שמזל שהתחסנתי כי אחרת לא בטוח שהייתי מצליחה לצאת מזה. אני מודה שההחלטה לגשת להתחסן לא הייתה קלה עבורי ולקח זמן עד שסיימתי להתלבט וקבעתי תור, אבל אני שמחה שבסופו של דבר עשיתי את זה".

עוד ב-mako בריאות:
>> תופעת הלוואי של החיסון שעלולה להדאיג נשים
>> פונתה לביה"ח לאחר שהתעלפה – וזה מה שהתגלה
>> מומחה מזהיר: "המגפה הבאה נמצאת מעבר לפינה"

מה גרם לך להתחסן בסוף?

"הדיווחים האחרונים על נשים בהריון שאושפזו במצב קשה. אחרי ששמעתי על כך שאישה בת 32 מירושלים נאלצה לבצע ניתוח חירום להוצאת העובר ובסוף נפטרה, הפסקתי להסס. ידעתי שיש לי הרבה יותר מה להפסיד אם לא אתחסן".

"הקורונה היא מנהרה חשוכה. כל מי שאומר שלא צריך להתחסן לא עבר את זה. למזלי הרב, אני יצאתי מזה אבל לצערי לא לכולן יש מזל כזה".

איך את מרגישה כרגע?

"היום אני כבר מרגישה הרבה יותר טוב, תודה לאל. אבל הקורונה השאירה נזק לריאות, ואני עדיין מתקשה מאוד לנשום. אני קמה באמצע הלילה ונושמת מהר כדי להכניס חמצן לגוף. זו לא התמודדות פשוטה, ואני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהגיד לכל הספקנים – קורונה היא ממש לא משחק ילדים!".