אין ספק שמגפת הקורונה הכתה חזק באיטליה, המדינה עם הכי הרבה מקרי קורונה מחוץ לסין, עם כ-64 אלף נדבקים וכ-6,000 קורבנות. אך האם המצב באיטליה הוא אף גרוע יותר ממה שחשבנו? בסוכנות הידיעות רויטרס ברומא מדווחים על כך שייתכן כי מספר הנדבקים באיטליה הוא פי 10 גבוה יותר מהמספר שדווח, שעומד כעת על כ-64 אלף חולים.

לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הדיווח מגיע מאנג'לו בורלי, ראש הסוכנות להגנה אזרחית באיטליה, שהתראיין לעיתון האיטלקי La Repubblica. הסוכנות אחראית בין היתר לאיסוף הנתונים על הנדבקים באיטליה, לכן ייתכן שמדובר בהערכות שעשויות להיות נכונות, או לכל הפחות לא רחוקות מהמציאות.

הערכה: כ-640 אלף נדבקים

הסיבה שמספר הנדבקים המדווח עלול להיות לא מדויק היא שבדיקות לנגיף הקורונה נעשו בעיקר רק בקרב אנשים שפנו בעצמם לבתי חולים לטובת טיפול רפואי, כלומר סביר להניח שישנם אלפי מקרים נוספים שלא אובחנו. "אפשרי שמדובר ביחס של מקרה אחד מאובחן מכל עשרה מקרים", אמר בורלי והוסיף כי הוא מאמין שייתכן שנדבקו במדינה למעשה 640 אלף אנשים.

הפער האפשרי בין כמות המקרים המדווחת לכמות מקרי הקורונה בפועל עשוי להסביר מדוע נראה ששיעור התמותה באיטליה גבוה יותר ממדינות אחרות. לפי ארגון הבריאות העולמי ונכון ל-22 במרץ, אחוז התמותה באיטליה מנגיף הקורונה עומד על כ-9 אחוזים סך הכל.

עוד על נגיף הקורונה:

>> אז מה הבידוד החברתי הזה יכול לעשות לנו?
>> "הקורונה היא סתם מגפה עם יחסי ציבור"
>> האם זו הסיבה שהקורונה היכתה חזק באיטליה?

בורלי אומר שהקושי המשמעותי ביותר שאיטליה מתמודדת איתו הוא מחסור במסכות ובמכשירי הנשמה, מחסור שהיכה בהם חזק כבר כשהמגפה הראתה סימנים ראשונים באיטליה במחוז לומברדי בסוף פברואר. איטליה מנסה לייבא אספקה ממדינות אחרות, אך ישנן מדינות כמו הודו, רומניה, רוסיה וטורקיה שעצרו את המכירה. "אנחנו יוצרים קשר עם השגרירויות, אך אני חושש שיותר לא יגיעו מסכות מחו"ל", אמר בורלי.

המגפה באיטליה עשויה לא רק להמשיך לגבות קורבנות נוספים, אלא גם למוטט לחלוטין את הכלכלה במדינה, שכבר לפני כן הייתה רעועה. מרבית העסקים בארץ המגף סגורים ועשויים לספוג הפסדים כלכליים עצומים.