פרק חדש בסדרה האינטרנטית "הרגע הזה" – העוסקת במחלות משנות חיים ומנסה לשפוך אור על אורח חיים מותאם לחולים במחלות אלה ובני משפחותיהם.

כשעינת סודרי, בת 37 מעכו, אובחנה כחולה בדלקת חוליות מקשחת, כמות התרופות וההנחיות הרבות שהתלוו אליהן גרמו לה לתחושת בהלה. "הייתי בהלם ראשוני, לא ידעתי בדיוק מה זה. רק ראיתי את רשימת התרופות שאני צריכה לקבל ופתאום הכל צף; וואו, אמאל'ה, תעצרו שנייה, אני צריכה לעשות סדר".

 >> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מהי דלקת חוליות מקשחת?

"דלקת חוליות מקשחת זו מחלה השייכת למחלות אוטואימוניות, שבהן מערכת החיסון משנה את ייעודה בטעות ותוקפת איברים בגוף", מסביר ד"ר דורון רימר, ראומטולוג בכיר בבית חולים בני ציון חיפה. "במקרה הזה, אלו הם המפרקים וספציפית במחלה זו מדובר בחוליות עמוד השדרה והאגן".

"במחלה זו מדובר בכאב גב בעל מספר מאפיינים; זה כאב שמאפיין אנשים צעירים מתחת לגיל 45. אנשים שיש להם כאבים ממושכים מעל 3 חודשים מדי יום. הכאב האופייני מתחיל בבוקר כבר במנוחה".

תסמינים נוספים שמלווים את המחלה מתבטאים בין היתר בדלקת עיניים הנקראת אובאיטיס, בעור, הופעת פסוריאזיס (דלקת של העור) ובמערכת העיכול – דלקת במעי שיכולה להופיע לפני ואחרי המחלה."

"יש היום מה להציע לחולי דלקת חוליות מקשחת והעתיד נראה מבטיח"

אבחון המחלה נעשה באמצעות כלים שונים העומדים בפני הרופאים. "האבחנה היא קלינית, אבל יש הרבה עזרים שעוזרים לנו לאבחן; בדיקות מעבדה, בדיקות דימות, צילומים, סי.טי, אמ.אר.איי ומיפוי עצם", מסביר ד"ר רימר. מבחינת הטיפול בחולי דלקת חוליות מקשחת, מדובר בטיפול תרופתי - "יש היום תרופות מאוד מדויקות, בעלות פרופיל בטיחות טוב והן נוחות למתן, כך שיש היום מה להציע לחולי דלקת חוליות מקשחת והעתיד הוא בהחלט מבטיח ".

 

סובלים מכאבי גב? ענו על השאלון לזיהוי חשד לכאב גב דלקתי:

 1. האם כאב הגב שלך התחיל לפני גיל 40?

2. האם כאב הגב שלך התפתח באופן הדרגתי?

3. האם כאב הגב משתפר בעת פעילות גופנית?

4. האם כאב הגב אינו משתפר בעת מנוחה?

5. האם את/ה סובל/ת מכאבי גב בלילה אשר משתפרים לאחר הקימה?

קריטריונים לאבחון כאב גב ממקור דלקתי:

כאב גב ממקור דלקתי הינו סמן מרכזי באבחון (Axial SpA (Spndyloarthiris. קבוצה זו כוללת AS ו - Non-radiographic axial SpA. כאשר מתקיימים 4 מתוך 5 קריטריונים, הרגישות היא 77% ו - 80%, והספציפיות היא 92% ו - 72% בהתאמה. 

כאשר מתקיימים 4 מתוך 5 קריטריונים, מומלץ לפנות לראומטולוג להמשך בירור.

תוכלו לקבל מידע נוסף על דלקת חוליות מקשחת, התסמינים, דרכי האבחון, הטיפול ועוד, ישירות מהמומחים של ערוץ הרופאים ביוטיוב.

* "הרגע הזה", סדרה דוקומנטרית אינטרנטית בודקת מה עובר על בנאדם ברגע שמודיעים לו שהוא חולה במחלה משמעותית? איך מתמודדים? איך מספרים למשפחה? כיצד משנים את אורח החיים לאחר תקופת האבחון? יוצרת ועורכת הסדרה -  עדי ציבלין בר – עוז. מפיקה - רננה לוי. צלם - אלי סטרול.

 >> לפרקים נוספים בסדרה "הרגע הזה"