עונת הרחצה יצאה לדרכה, המצילים כבר בחופים וגם מוכרי הקרטיבים (כולל זה שמזהיר "אני הולך"). רגע לפני שאתם לובשים בגדי ים, הנה כמה דברים שחשוב שתדעו על חשיפה נכונה ולא נכונה לשמש.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

נתחיל בחיובי: החשיפה לשמש מעודדת ייצור ויטמין D ומשפרת מצב רוח, בייחוד לאחר החורף הקר שעבר עלינו השנה. אבל בואו נשבור מיתוס קטן על הדרך: בישראל אין צורך בחשיפה לשמש כדי לצרוך ויטמין D - יש מספיק חלופות. דאגו לתזונה עשירת ויטמין D כמו מוצרי חלב, סלמון, טונה וירקות ירוקים. בעת הצורך ניתן לצרוך ויטמין D כתוסף מזון.

החשיפה לקרני השמש מגבירה את ייצור הורמון הסרוטונין במוח, הורמון המקושר להרמת מצב הרוח, הרגשת רוגע ופוקוס. בנוסף, החשיפה לשמש משפרת את השינה שלנו על-ידי ייצור מוגבר של הורמון המלטונין העוזר להרגעה וכניסה לשינת הלילה. כמו כן, חשיפה לשמש יכולה במקרים מסוימים לסייע בטיפול במחלות עור כגון: פסוריאזיס ומורידה תחושת גרד.

יש גם סיכונים: לצד אותן השפעות חיוביות ולצד האהדה למראה השזוף, חשוב לזכור שחשיפה מצטברת לשמש גורמת לכמה סיכונים בריאותיים כמו האצת תהליכי הזדקנות העור, פיגמנטציה (כתמים) בעור והיא מעלה את שכיחות סרטני העור בעיקר BCC ,SCC ומלנומה.

כדי שנוכל להמשיך ולהנות במינימום נזקים, קבלו רשימת המלצות חמות של עשה ואל תעשה. קיימות כמה דרכים שבאמצעותן ניתן לצמצם את החשיפה לקרינת השמש ולהפחית את הסיכונים.

זוג משתזף בשמש עם קרם שיזוף (צילום: Getty Images, Thinkstock)
צילום: Getty Images, Thinkstock
  1. מרחו קרם הגנה על בסיס יומי (גם בימים מעוננים). עשו זאת תמיד, גם אם יוצאים לרחוב ולא לחוף. הקפידו על אזורי החשיפה - כולל קרקפת, צוואר, קצות אפרכסות, מפתח חזה, אמות, גב ידיים ורגליים. יש למרוח קרם הגנה כרבע שעה לפחות לפני החשיפה.
  2. השתמשו בקרם הגנה עם טווח הגנה של SPF 30 ומעלה, המכסה קרינת UVA ו-UVB. לנשים, מומלץ להשתמש בנוסף לקרם ההגנה גם במייק-אפ המכיל מקדמי הגנה.
  3. בזמן חשיפה ממושכת לשמש יש למרוח קרם הגנה בכל שעתיים, כמו גם לאחר יציאה מהמים או לאחר הזעה מוגברת.
  4. מומלץ בחום לשהות בחופי הרחצה או בבריכות עד 10:00 בבוקר או מ-16:00 אחר הצהריים. אם בכל זאת מגיעים בשעות המסוכנות, השתמשו בבגדים ארוכים ככל האפשר, כובע רחב שוליים ומשקפי שמש בעלי עדשות המסננות קרינת UVA ו-UVB. עדיף כמובן לשהות מתחת לשמשייה או לסככה.
  5. יש להיזהר במיוחד בחשיפה לשמש ליד מים או חול הגורמים להחזרת קרני השמש מהקרקע באופן שמגביר את קרינת השמש ועלול לגרום לכוויות.
  6. היזהרו ממיטות שיזוף, היבדקו אחת לשנה.
בחורה משתזפת (צילום: Ruben Ramirez, UNSPLASH)
בחורה משתזפת | צילום: Ruben Ramirez, UNSPLASH

איך ניתן להגיע למראה שזוף בלי הסכנות שבדרך?

ניתן להשתמש במוצרים לשיזוף עצמי, אך יש להימנע ממיטות שיזוף המהוות סכנה להתפתחות סרטן העור, הזדקנות העור, קמטים ופיגמנטציה לא פחות מחשיפה לשמש.

אבחון מוקדם של סרטן העור ושל נגעים חיוני לצורך טיפול מיטבי. בדיקה עצמית של העור ובדיקה שנתית אצל רופא עור עשויות לגלות את המחלה באופן שייאפשר לטפל בה בשלבים מוקדמים מאוד. אם לא נבדקתם עדיין על ידי רופא עור בשנה האחרונה, מומלץ לקבוע את התור למועד הקרוב האפשרי.

בנוסף לסקירת השומות השנתית, אם אבחנתם שומה ששינתה צורה, גדלה, בעלת שלושה גוונים ומעלה או מדממת - פנו בהקדם לרופא העור לביקורת.

בעידן של מודעות גוברת לאסתטיקה ולאורח חיים בריא, חשוב להדגיש: חשיפה ממושכת ולא מבוקרת לשמש גורמת נזקים לטווח הארוך, שמשפיעים לרעה על מראה העור. אם אתן ואתם רוצים להימנע מקמטים, מנגעים וממראה מבוגר בעוד כמה שנים - תתחילו להיזהר מהשמש בגיל צעיר.

ד"ר גיל טאובר, מומחה ברפואת עור ומין ורפואה אסתטית, מכבי שירותי בריאות