לפני שנצא לדרך – הבהרה קטנה אך חשובה: האבחון והבנת המחלה בראייה של הרפואה הסינית מתבססים על ידע עתיק מאוד, ולכן גם המינוחים שונים מאוד מעולם הרפואה המערבית ומהמושגים המוכרים לנו. בשנים האחרונות הצטברו מחקרים רבים המצביעים על יכולתה של הרפואה הסינית לסייע בטיפול בכאבים. 

חוסר זרימת דם שמובילה לתקיעות של דם – זהו המצב שמביא לרוב לכאבים הקשים ביותר. מדובר על כאב חד ודוקר כמו: כאבי מחזור חריפים, מיגרנות קשות, כאבי גב קשים מאוד. בטיפולים במצב כזה ננסה להביא להקלה באמצעות ייצור של תנועה קלה שתשחרר את התקיעות, לצד חימום של האזור (בטן תחתונה או גב תחתון למשל).

הצטברות של לחות – אלו כאבים שמלווים ומאופיינים בתחושת כבדות ונפיחות כמו: דלקות מפרקים, מיגרנות עם תחושה של מגבת רטובה שעוטפת את הראש וכדומה. הלחות היא למעשה נוזלים שהצטברו בגוף וגרמו עם הזמן לכאב באזור ההצטברות.

חדירה של רוח קרה לגוף – זהו כאב פתאומי, שמופיע בדרך כלל באזור פלג הגוף העליון (הצוואר והשכמות). הוא נגרם מחשיפה לא מבוקרת לקור (מזגנים, יציאה עם שיער רטוב מהבית ועוד). גם מיגרנות פתאומיות יכולות להתאים לתיאור, בעיקר בעורף. הפתאומיות של הכאב נובעת מפני שהקור חודר לגוף ללא התראה ועולה מעלה. כדי לטפל בסוג כזה של כאב, המטפל יתמקד תמיד בסילוק הקור והרוח ובהנעת הדם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

איתור סוג החסימה הוא רק חלקו הראשון של הטיפול ברפואה הסינית, השלב הבא יהיה התאמת אחת או יותר מטכניקות הקיימות שיוכלו לסייע בטיפול בכאבים האלה:

דיקור סיני

הגוף מחולק למערכת מסלולי אנרגיה הנקראים מרידיאנים, המסלולים האחראים על תנועה סדירה של צ'י ודם בגוף. כאשר המרידאנים נפגעים מסיבה זו או אחרת, יכול להיווצר כאב לאורכו של המרידיאן. כאן נכנס לפעולה המטפל, שבעזרת תשאול מעמיק, לצד אבחון של הדופק והלשון, מאתר את המקור העמוק לכאב. אחר כך עוברים לשלב המעשי של הטיפול - החדרת מחטים עדינות וסטריליות לאורך המרידיאן ה"תקוע" שמאפשרות את פתיחת המסלולים ותנועה חלקה של צ'י ודם. המטרה של הפעולה הזאת היא להוביל להקלת הכאב.

דיקור סיני (צילום: Tyler Olson, Shutterstock)
פתיחת המסלולים ותנועה חלקה של צ'י ודם | צילום: Tyler Olson, Shutterstock

צמחי מרפא סיניים

אומנות הרכבת הצמחים הולכת אלפי שנים אחורה לסין העתיקה. קיימים כמה צמחים עיקריים לטיפול בכאב, חלקם ידועים לכל בית בעולם המערבי. כך למשל, כורכום נחשב מצוין כמניע דם ויוכל לסייע בהקלה על כאבי מחזור, דלקות מפרקים וכאבי כתפיים.

ענף עץ התות, שנקרא "סאנג זי", משמש גם הוא להקלת כאבים, לשיפור זרימת הדם, ולכן המטפל יתאים אותו למטופלים שמתמודדים עם מיגרנות או כאבי גב המקרינים לגפיים ועוד.

גם קינמון, צמח האנגליקה ועוד רבים וטובים משמשים לטיפול במגוון רחב של כאבים – הסוד הוא בהתאמה האישית של פורמולת הצמחים לכל מטופל, המצב שלו והמאפיינים הייחודיים שלו. אין ליטול צמחי מרפא ללא התייעצות עם מטפל מקצועי.

צמחי מרפא (צילום:  Madeleine Steinbach, shutterstock)
הסוד הוא בהתאמה האישית של פורמולת הצמחים לכל מטופל | צילום: Madeleine Steinbach, shutterstock

>> 16 צמחי מרפא שאתם חייבים בבית

טווינא

אומנות הפיזיותרפיה הסינית הנקראת טווינא משתלבת גם היא ברפואה הסינית המסורתית שבאמצעות מגע על הגוף, לחיצות ממוקדות על נקודות הדיקור וטכניקות מיוחדות נוספות יכולה להקל כאבים, לעיתים קרובות בצורה משמעותית.

טכניקות נוספות

כוסות רוח, גוואשה, מוקסה, טכניקות מיוחדות של חימום המחט - כולן משמשות את המטפלים ברפואה ההסינית לייצר הנעה של זרימת דם, לשחרר ולפזר את התקיעות באזור הכאב וכך להקל כאבים ולדאוג שהגוף יתחיל בתהליכי ריפוי שיסייעו למנוע כאבים עתידיים.

תזונה

על פי הרפואה הסינית לתזונה יש חשיבות עצומה שיכולה להשלים את הטיפול הפיזי. קיימים מזונות שיעזרו לטיפול בכאב כגון: אננס, אבטיח, גריסי פנינה ותבלינים כמו: הל, קינמון וכורכום, שיהיו כולם רכיבי חובה במטבח אצל מטופלים הסובלים מכאב כרוני.

סלט עם גריסים (צילום: Stolyevych Yuliya, shutterstock)
לתזונה יש חשיבות עצומה | צילום: Stolyevych Yuliya, shutterstock

טיפ שימושי לטיפול בכאב בבית

קחו גרב כותנה נקי, מלאו אותו לגובה שני שליש באורז יסמין ושליש זרעי שומר. חממו  במיקרוגל כ-60 שניות (תלוי בעוצמת המיקרו שלכם), לאחר מכן יש לוודא כי הגרב לא רותח מדי, והניחו אותו על האזור הכואב - כך תוכלו להשיג הקלה מסוימת בלי לצאת מהבית.

>> וכך הרפואה הסינית מפחיתה מתחים וחרדות

* טל אליאס הוא רכז תחום דיקור סיני בכללית רפואה משלימה.