אחת הבעיות הנפוצות ביותר בעולם, משחר ההיסטוריה ועד היום, היא כאבי הגב התחתון. כיום ניתן לאבחן בעיות בעמוד השדרה ובגב התחתון באמצעות שיטות אבחון מודרניות של הרפואה המערבית כגון צילומים, בדיקות C.T. ו- MRI.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

כאבי גב תחתון עשויים להיות קשורים לשינויים ניוונים בחוליות הגב בגילאים המבוגרים או לאנשים שעבדו עבודה פיזית קשה. בנוסף, לעיתים נוצרים מצבים כמו בלט או פריצה של דיסק בעמוד השדרה, מאחר והדיסקים הם בולמי הזעזועים שלנו בזמן תנועה בין החוליות. כאשר קיים בלט או פריצת דיסק נוצר לחץ על שלוחת העצבים שיוצאת מחוליות הגב לכיוון הגפיים. מקרה כזה עשוי ליצור מצב דלקתי של העצב באזור הגורם לכיווץ שרירי הגב התחתון, הכליות, עצם הזנב ולעיתים הקרנה לכיוון הרגליים המתבטאת בתחושת נימול, שריפה ומגבלה בתנועה.

לעיתים יכולות להופיע תופעות דומות של כאב גם בעמוד שדרה תקין של אנשים בריאים בעקבות מאמצים, עומס משקל וחשיפה לרוח קרה באזורי הגב התחתון. הרופא האורתופד יתחיל בדרך כלל את הטיפול בתרופות נוגדות דלקת מקבוצת ה- NSAIDs (תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות) ואולי אף ימליץ על פיזיותרפיה.

במצב חריף, מנסים טיפול יותר חודרני: הזרקת סטרואידים ונוגדי כאב לאזור הישבן. במצבים מסוימים מזריקים את החומרים הללו תחת שיקוף של עמוד השדרה בדיוק לאזורים של החוליות והדיסקים המעורבים נמצאים בהם. הטיפולים החודרניים ביותר אותם מציעה הרפואה המערבית הינם אופציות ניתוחיות כאלה או אחרות על מנת לשקם את המרווחים בין החוליות ולהפחית את המצב הדלקתי אצל המטופל.

אבל לרפואה הסינית המודרנית יש גם אמירה חזקה בנושא. ארגון הבריאות העולמי (WHO) כבר הוכיח עוד בשנות התשעים שעל ידי דיקור במחטים סיניות ניתן להפחית כאבים ולעזור לגוף להחלים ממצבים דלקתיים בצורה מהירה. הטיפולים הסינים משלבים דיקור במחטים סיניות, אקופונקטורה לאזור הגב ולמרווחים בין החוליות, בשילוב עם נקודות דיקור נוספות בקצוות הגפיים על מנת לשקם את הגב, להפסיק את הכאבים ולטפל בדלקת. לעיתים הרופא הסיני גם ישלב טיפולים באלקטרו אקופונקטורה (גירוי חשמלי על גבי המחטים) כדי לגרום לגירוי טיפולי גבוה יותר ותוצאות מהירות. ניתן גם לשלב בטיפול חימום על ידי מוקסה, שימוש בכוסות רוח ואף מנורות של אינפרא אדום כדי לשפר את זרימת הדם והאנרגיה לאזור הפגוע בגב ולעזור לזרז את תהליכי ההחלמה.

זוג במיטה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
היי, וזה גם עוזר לכאבי גב | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עוד ב-mako בריאות:
>> חיטוט קטלני: מה עושים עם שיערה הפוכה?
>> מה באמת עובר לכם בראש בזמן האימון?
>> תגידו אהההה: מה הלשון שלכם אומרת על בריאותכם?

המלצות נוספות של הסינים שניתנות ליישום כדי להפחית כאב גב ומצבי דלקת: חימום וקירור של הגב התחתון לסירוגין בשעת המקלחת - ההמלצה היא להתכופף ולהזרים לאזור במשך דקה מים חמים, לאחר מכן 20 שניות של מים קרים ושוב דקה של מים חמים הלוך חזור. פעולה המשפרת את זרימת הדם, מפחיתה כאב ועוזרת להחלים מדלקות. בנוסף, מציעה הרפואה הסינית תערובות ופורמולות של צמחי מרפא סינים, אשר מיועדים לטפל במצבים דלקתיים ולהפחית כאב בדומה לתרופות הקיימות ברפואה מערבית.

סקס בזמן כאבי גב

רוב הסובלים מכאבי גב יעידו שבתקופות כאבי הגב יש להם קושי לזוז, מגבלת תנועה וחוסר מוטיבציה. אי לכך קיום יחסי מין הופך לאתגר כמעט בלתי אפשרי. לפי הפילוסופיה הסינית הגב התחתון נשלט על ידי האנרגיה של הכליות אשר משויכות למערכת המינית, לכן היא ממליצה על קיום יחסי מין במצבים של כאבי גב ומנחים מסוימים ספציפיים על מנת לחזק את הגב התחתון ולהפחית את תופעת הכאב. ישנן 2 תנוחות שמומלצות על פי הרפואה הסינית:

1. התנוחה העוברית: שני בני הזוג שוכבים על הצד, בדרך כלל על הצד שכואב. התנוחה מתאימה להזין הן את הגבר והן את האישה ללא קשר למי מביניהם כואב. בזמן קיום יחסי המין בתנוחה העוברית ישנו שחרור של לחץ בין חוליות הגב והעברת אנרגיה מהכליות בין בני הזוג, דבר שיעזור להחלים מכאבי גב תחתון.

2. המנח השני משתנה בהתאם לכאביו של כל אחד מבני הזוג - 
אם כאבי הגב אצל הגבר, מדובר בתנוחת רכיבה: הגבר שוכב על הגב עם הברכיים מורמות ומקופלות תוך כדי שהאישה מתיישבת עליו, בתנוחה זאת עוברת האנרגיה מאזור הכליות של האישה לאזור הכליות והגב התחתון של הגבר, ובכך מזינה את גבו באנרגיה ומפחיתה את הכאב.
אם כאבי הגב אצל האישה - מומלץ לאישה לשכב על הגב עם כרית קטנה מתחת לגב תחתון, רגליה מוסתות לצדדים והגבר יושב על ברכיו מולה. במצב זה תועבר אנרגיה מאזור הכליות של הגבר ישר אל גבה של האישה.

* הכותב הוא בועז ישעיהו, מומחה ברפואה סינית מודרנית. הקים את מרפאת הקיסר הצהוב -לרפואה סינית, אנטי איג׳ינג ורפואה מונעת. כמו כן, השיק את ליין צמחי המרפא הסינים של הקיסר הצהוב כתחליפים לתרופות מערביות. לייעוץ אישי עם הקיסר הצהוב, טלפון: 03-5015106

 >> בטור הקודם: כמה סקס צריך לעשות כדי להיכנס להריון?