הקיץ הנוכחי וגלי החום שהוא הביא איתו הוכיחו לעולם פעם נוספת שמשבר האקלים כבר כאן ומאלצים את המדינות והרשויות המקומיות למצוא פתרונות שונים' ולגבש אסטרטגיות להתמודדות עימו ולבלימתו. עיר אחת בהולנד לוקחת את הנושא צעד קדימה ותהפוך לעיר הראשונה בעולם בה יאסר פרסום של מוצרי בשר בשטחים ציבוריים, בשל השפעתם הרעה על האקלים.

החוק החדש שיכנס לתוקפו בשנת 2024 יהפוך את הארלם, עיר המונה כ-160 אלף תושבים וממוקמת ממערב לאמסטרדם, לעיר הראשונה בעולם האוסרת פרסומות של בשר. בין היתר, לא יתאפשר בעיר פרסום של בשר על אוטובוסים, שלטי חוצות ומסכים במרחב הציבורי, זאת במטרה להפחית את הצריכה של מוצרי בשר ולצמצם דרך כך את פליטת גזי החממה.

מספר ערים בהולנד, בהן אמסטרדם, ליידן והאג ביצעו מהלכים דומים וכבר אסרו פרסומות על טיסות, מכוניות מונעות בנזין ודלקים מאובנים, כחלק מהמלחמה במשבר האקלים, אך הארלם היא הראשונה להוסיף גם את הבשר לרשימת המודעות האסורות.

תעשיית המזון מן החי אחראית על כחמישית מפליטות גזי החממה העולמיות, ובכך נחשבת לאחת מהתעשיות המשפיעות ביותר על משבר האקלים. בין היתר היא אחראית על בירוא שטחי יער נרחבים, שימוש עצום במשאבי מים ובשטח, ועל חלק גדול מפליטות המתאן שנחשב לגז חממה מזיק במיוחד שתורם רבות להתחממות הגלובלית.

הארלם הולנד (צילום: imetlion, Thinkstock)
הארלם, הולנד | צילום: imetlion, Thinkstock

חברת מועצת העיר זיגי קלזס שיזמה את הצעת החוק מסבירה כי בשר מזיק לא פחות לסביבה משאר המוצרים והשירותים שנאסרו לפרסום, לדבריה "אנחנו לא יכולים להגיד לאנשים שיש משבר אקלים ולעודד אותם לקנות מוצרים שהם חלק מהסיבה לו".

כמובן שלחוק החדש יש גם מתנגדים שטוענים בין היתר כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי, בראש המתנגדים עומדים מי שמייצגים את התעשיות וטוענים כי "הרשויות הולכות רחוק מדי בלספר לאנשים מה הכי טוב עבורם". על פי הפרסומים במדינה, רק 5% מהציבור ההולנדי נמנעים מבשר באופן מוחלט בעוד כ-95% מהציבור עדיין אוכלים בשר, אם כי יותר ממחציתם אינם אוכלים אותו בכל יום.