אז החלטתם שהשנה אתם מצמצמים פסולת, מפחיתים את השימוש בפלסטיק והופכים את הבית לידידותי יותר לסביבה, אבל מאיפה מתחילים? להפסיק להשתמש בכלים חד-פעמיים זה ברור מאליו, אך הפלסטיק נוכח בחיינו באופן יומיומי ונמצא כמעט בכל פינה, אז איפה במטבח מסתתרים פלסטיק ושאר פסולת חד–פעמית ובמה אפשר להחליף אותם? קבלו כמה טיפים:

 1. תיפטרו מהסקוץ'
  ספוגית הניקוי, הכרית היפנית, הסקוץ' או איך שלא תקראו לאביזר הניקוי הזה, כבר ידוע לשמצה כאחד החפצים הכי מזוהמים בבית. לרוב הוא עשוי מסיבי פלסטיק ואם אתם מקפידים להחליף אותו לעיתים קרובות כפי שמומלץ, כנראה שאתם זורקים בין 2 ל-4 כאלה בחודש. במצטבר מדובר בבזבוז כלכלי ובזיהום סביבתי.
  חלופות ידידותיות יותר לסביבה יכולות להיות מברשת לכלים, כרית סיליקון שניתנת לניקיון במדיח ולשימוש חוזר, או ליפה טבעית שאפשר אפילו להשליך לקומפוסט (אבל גם בפח הרגיל עדיפה על האפשרויות החד-פעמיות האחרות).
 2. צמצמו אריזות
  המקור המרכזי לפלסטיק במטבח שלנו הוא האריזות בהן מגיעים מרבית מוצרי המזון שאנו רוכשים. איך מצמצמים? לא מעט מוצרים, כמו למשל קטניות ואגוזים, ניתן לקנות בתפזורת במשקל עם כלים שהבאנו מהבית, ויש היום אפילו חנויות שמתמחות בזה ומציעות קנייה במילוי חוזר גם של מוצרים כמו שמן וטחינה וחומרי ניקיון. ואם כבר מוצרי ניקיון – אופציה נוספת היא להחליף את סבון הכלים שמגיע בבקבוק פלסטיק, בסבון מוצק.
  מוצרים כמו סוכר וקמח אפשר לקנות בשקיות נייר ולהעביר בבית לצנצנת או קופסה סגורה; מוצרים שלא ניתן לקנות ללא אריזה עדיף לקנות דווקא באריזות חיסכון גדולות, מה שבטווח הארוך מצמצם את כמות האריזות. אריזות שבכל זאת לא הצלחתם לצמצם, הקפידו להעביר למחזור.
  @loveofearthco I hope this helps someone out there✨ #zerowaste #zerowastekitchen #earthmonth #ecofriendly ♬ LoFi(860862) - skollbeats


 3. ותרו על שישיות המים
  זה כבד, זה מסורבל וזה בעיקר מיותר. המים בישראל ראויים לשתייה, ואם אתם בכל זאת ספקנים אתם יכולים להשתמש בקנקנים שמסננים את המים, או בבר מים, כך או כך זה יחסוך לכם המון פלסטיק וגם כאבי גם. 
  ומה לגבי שתייה מתוקה? אנחנו ממליצים לוותר עליה גם בשביל הסביבה וגם בשביל הבריאות שלכם, נסו לסחוט במקום זה מיץ מפירות טריים, או להתפנק בשייק טעים.
 4. בלי שקיות
  גם לכם מסתתרת באיזו פינה במטבח ערימת שקיות ניילון שרק הולכת ותופחת? נצלו את השקיות שכבר ברשותכם כשקיות לפח או לאיסוף הצרכים של הכלב, או השתמשו בהן שוב בקנייה הבאה כדי להמנע מלקחת שקיות נוספות, נגמרו השקיות? זה הזמן לעבור לקניות בשקיות רב פעמיות בלבד.
 5. ובלי ניילון נצמד
  הוא תמיד מסתבך, מת_OBJכווצ'ץ' ואף פעם לא באמת מסתדר, ובעיקר – הוא אסון סביבתי. במקום להמשיך לשלם על ניילון שאתם זורקים לפח, פשוט השקיעו בקופסאות איכותיות, שקיות רב פעמיות עם רוכסן (זיפ-לוק) או שקיות סיליקון אטומות, בהן תוכלו לאחסן את האוכל. זה בריא יותר, זול יותר ובטח שסביבתי יותר.
  @goingzerowaste_ 4 #plasticfree ways to store your food! #eco #ecofriendlyproducts #zerowastechallenge #healthyfood #kitchenhacks #zerowaste ♬ Driving to Hawaii - Piglet Spacey
 6. נקו עם מטליות בד
  עדיין מנקים עם מגבונים או נייר סופג? לא רק שהמוצרים האלה מגיעים באריזת פלסטיק, הם גם חד-פעמיים ומזהמים בעצמם. ובכלל, לא חבל לשלם כסף על משהו שתזרקו לפח אחרי דקה של שימוש? במקום זאת, אנחנו מציעים להשתמש במגבות מטבח עייפות כמטליות, או אפילו להכין לעצמכם מטליות בד לניקוי מחולצות שעבר זמנן ובכל מקרה התכוונתם לזרוק. גם שימוש חוזר וגם תוכלו לכבס ולהשתמש באותן מטליות שוב ושוב.