ביום חמישי יצויין ברחבי העולם יום כדור הארץ, וגם בישראל נערכות פעילויות שונות להעלאת המודעות שלמירה על הסביבה. אחת מהן היא מיזם חדש בשם "ניקיון המיליון" שנוצר בהתארגנות משותפת של גופים רבים ביניהם: מפעל הפיס, קרן קימת לישראל, רשות הטבע והגנים, הרשויות המקומיות, המועצות האזוריות, והחברה להגנת הטבע ויצא לדרך בסוף השבוע.

החזון המרכזי של המיזם הוא לייצר לראשונה תהליך ארוך טווח ומתפתח שיהווה "גלגל תנופה" לאומי שיתפרס על פני כ 5 שנים - במטרה להעמיק את המודעות הציבורית, להניע לפעולה ולעודד את הקהילה והחברה הישראלית להיות שותפים מלאים בשמירה על ניקיון היערות והטבע וטיפוח של סביבה נקייה.

במסגרת אירוע הפתיחה שמשיק את מיזם 'ניקיון המיליון' יצאו קבוצות רבות מכל רחבי הארץ, מצפון ועד דרום, מרשויות, חברות ומגזרים מגוונים, כולם יחד, לפעילות ניקיון בשטחים הפתוחים, על פי שיבוץ שיקבע מראש.

לאורך השנה יתקיימו "ימי שיא" נוספים לניקיון והסברה, בחודשים יוני ואוקטובר 2021, על מנת לתחום את תחילת וסיום תקופה אל מול קבוצות הפעילות. בשאר ימות השנה, תתקיים פעילות כלל ארצית, חוצת מגזרים, בתוך הקהילה, במטרה לרתום את הרשויות המקומיות ואת הקהילה למחויבות לניקיון בשטחים שבקרבת הרשויות. במקביל, יוקמו קבוצות ניקיון ייעודיות לאימוץ שטחים במקומות מרוחקים יותר, זאת במטרה להוביל להנחלת תרבות לשמירה על ארץ נקייה ומניעת השלכת פסולת, תוך רתימת התושבים, אשר יהיו מודעים לחשיבות הניקיון ויגלו אכפתיות אמיתית ודוגמה אישית לשמירה על הטבע בקרבתם, ובכלל. בנוסף, לאורך השנה ובתקופת המיזם כולו, תבוצענה פעילויות הדרכה והכשרה לנציגים ומובילים בקהילה.

עד כה נרשמו לפעילות עשרות אלפי אנשים, כאשר בשיאו של המבצע הצפי הוא להגיע לכמיליון אזרחים היוצאים יחד לפינוי פסולת המוני.

"השלטון המקומי גאה להיות שותף ולקחת חלק משמעותי במיזם כנדבך נוסף בפעילות הנרחבת למען איכות הסביבה והשמירה על סביבה נקייה ומטופחת. ראשי הרשויות בכל רחבי הארץ מקדמים חינוך לניקיון ושמירה על הסביבה כחלק משינוי תפיסה תרבותי למען איכות החיים שלנו ושל הדורות הבאים. אני בטוח שהחיבור למיזם המבורך הזה יהווה מכפיל כוח ביכולת לרתום את הציבור למטרה חשובה זו", אמר חיים ביבס, יו״ר מרכז השלטון המקומי. 

אברהם דובדבני, יו"ר קרן קימת לישראל הוסיף, "אנו שמחים וגאים להשתתף במיזם המבורך של "ניקיון המיליון" ולעודד נושאים שקק"ל חרטה על דגלה כמו קיימות ושמירה על הסביבה. נושאים אלו מבטאים את מהותה של קק"ל, על פי האמנה שיש לה עם ממשלת ישראל מהקמת המדינה. אנו מזמינים את עם ישראל כולו לבוא ולהירתם לפרויקט וביחד נהפוך את ישראל לנקייה יותר"

גם שאול גולדשטיין, מנכ״ל רשות הטבע והגנים קרא לציבור להצטרף למיזם לטובת כולנו, ואמר כי "נושא הניקיון של הארץ מעסיק את רשות הטבע והגנים ימים ולילות. לפני שנתיים הבנו שאם לא יהיה שינוי בתודעה, הארץ תמשיך להיות מלוכלכת. יזמתי פניה אל השותפים על מנת לחולל שינוי בנושא הניקיון. שיתופי הפעולה עם כלל הגורמים הוא הדרך היחידה שנוכל להתחיל לשנות את המצב".

 

 

 להרשמה ופרטים נוספים: מוקד "ניקיון המיליון" - Info@nikyonhamilion.org.il

שעות פעילות: א-'ה,' 09:00-17:00