קיץ 2022 ממשיך לשבור שיאים כשבמקביל לגל החום והבצורת ברחבי אירופה, גם בסין מתמודדים עם בצורת שוברת שיאים. כמה מהנהרות המרכזיים בסין מתייבשים, בהם גם חלקים מהיאנגצה – הנהר השלישי בגודלו בעולם, המספק מי שתייה ליותר מ-400 מיליון סינים. התראת בצורת כלל ארצית פורסמה במדינה בשישי, לראשונה מזה 9 שנים, כאשר גל החום החמור צפוי להמשך גם בספטמבר.

זרימת המים המועטה בנהרות לא רק פגעה ביכולת התנועה של ספינות ובכך בכלכלה הסינית, אלא גם מייצרת בחלקים מסין מחסור בחשמל. כך למשל במחוז סצ'ואן הוכרז מצב חירום חמור, שכן 80% מהאנרגיה באזור מסופקת ממקורות המים; ובעוד זרימת המים למאגרי הכוח ההידרואלקטרי של סצ'ואן ירדה בחצי, הביקוש לחשמל,  גדל ב-25% הקיץ, על פי הדיווחים במדינה. בשבוע שעבר הופסק או הוקצב השימוש בחשמל במקומות ציבוריים ובמפעלים, וכמה מהחברות הגדולות הפועלות בסין בהן טויוטה וטסה דיווחו על השעיית הפעילות בחלק מהמפעלים בשל כך.

נהר היאנגצה, נתיב המים החיוני ביותר לכלכלת סין, ונתיה חיוני גם לשרשרת האספקה ​​העולמית, הגיע הקיץ לשפל, כשקטעים שלמים ועשרות יובלים מתייבשים. עם זרימת מים נמוכה ביותר מ-50% מהממוצע של חמש השנים האחרונות. על פי הדיווחים, הבצורת השפיעה על לפחות 2.46 מיליון בני אדם ועל 2.2 מיליון דונם של קרקע חקלאית ברחבי המדינה. בחלק מהאזורים הופסקה אספקת המים ומי שתייה הועברו לאזרחים במשאיות.

ברחבי העולם גלי חום שוברי שיאים גובים מחיר הרסני, ואנו עדים להתייבשות של כמה מנהרות הגדולים כולל הריין והלואר באירופה, ונהר הקולורדו בארה"ב. בדומה לירידה במפלס הדנובה בסרביה, אשר חשפה עשרות ספינות נאציות – בעיר הסינית צ'ונגצ'ינג חשפה הירידה במפלס המים של נהר היאנגצה פסלים בודהיסטים שקועים, שנחשבים בני כ-600 שנה.

הרשויות בסין מייחסות הבצורת ואת גל החום לשינויי האקלים, "אנחנו צריכים להתמודד עם העובדה שגלי חום דומים יתרחשו לעתים קרובות בעתיד... זה יהפוך לנורמה חדשה", אמר צ'ן ליג'ואן, החזאי הראשי של מרכז האקלים הלאומי במדינה. למרות זאת, על פי הדיווח בגרדיאן, ההשפעה של הבצורת על אספקת החשמל עלולה להשפיע על ההתחייבויות של סין למאבק במשבר האקלים ולדחוף אותם דווקא להגברת ייצור החשמל על ידי שריפת פחם כדי להתגבר על הביקוש.

על פי התחזיות, מזג האוויר בסין צפוי להישאר חם מהרגיל והסיכוי לגשם נמוך. אזורים רבים במדינה נמצאים תחת אזהרת חום אדום - רמת ההתראה הגבוהה ביותר - עשרה ימים ברציפות.

View this post on Instagram

A post shared by Дневник (@dnevnik.bg)