"אני רוצה להודות לכל הווטרינרים ואנשי הצוות שהצילו את חייו של התוכי שלי קוקי, שאלוהים יברך אותם", כך הודה בהתרגשות עבדאללה, תושב רצועת עזה, לאנשי עמותת "למען חיות הבר" שהגיעו אתמול במיוחד למחסום ארז כדי לנתח את התוכי שלו כדי להציל אותו ממוות.

קוקי, תוכי ז'אקו בן שנה, נמצא בביתו של עבדאללה מאז שהיה בן חודשים ספורים. "הוא בן משפחה שלנו לכל דבר. הילדים שלי אוהבים אותו וקשורים אליו מאוד. הוא אפילו יודע לקרוא בשמה של ביתי גאנם", מספר עבדאללה. לפני כמה ימים הוא האכיל אותו כהרגלו בדייסה מיוחדת לתוכים צעירים, אבל אז התברר שתערובת הדייסה הייתה חמה למדי. כשעבדאללה שם לב זה כבר היה מאוחר מדי – וקוקי התוכי נכווה מאוד בגרונו.

"פתאום התוכי התחיל להרגיש לא טוב. תבין, קוקי, הוא סיפר בשיחה מיוחדת מביתו בעזה. עבדאללה המבוהל החליט פנה מיד לכמה ווטרינרים בעזה. "ביקשתי את עזרתם, אבל הם אמרו לי שהם לא יודעים לטפל בבעלי כנף, ולא היה להם מושג מה לעשות", הוא מספר.

כמה מהווטרינרים הציעו לעבדאללה להרדים את התוכי, אבל הוא סירב בתוקף. "לא יכולתי להעלות בדעתי לוותר על קוקי. ידעתי שאני אעשה הכול כדי להשאיר אותו בחיים", מספר עבדאללה, שבניסיון אחרון להציל את חייו של קוקי החליט לחפש עזרה בישראל. לאחר שאחד ממכריו סיפר לו על עמותת "למען חיות הבר", הוא כתב לדף הפייסבוק שלה בבקשה לעזרה.

קוקי התוכי מעזה
קוקי התוכי מעזה

לדברי מאי ליטני מהעמותה, הפנייה של עבדאללה הייתה תקדימית וראשונה מסוגה. "מרגע שהוא פנה אלינו היה לנו ברור שנעשה הכול להציל את חיי התוכי", היא אומרת. אנשי "למען חיות הבר" נכנסו מיד לפעולה, ופנו לגורמי צבא כדי לבקש אישור להעביר את התוכי לשטח ישראל, כדי לנתח את קוקי. לבסוף, הם סיכמו בעזרת מתאם החקלאות לרצועת עזה, אורי מדר, שעבדאללה יביא את התוכי למחסום ארז, יעביר אותו לצד הישראלי, ולאחר הניתוח והתאוששות, הוא יוחזר לידיו.

קוקי התוכי מעזה (צילום: עמותת "למען חיות הבר")
הווטרינרים הישראלים בפעולה | צילום: עמותת "למען חיות הבר"

"פנו אלינו כמה ווטרינרים שהתנדבו לנתח את התוכי", מספרת מאי, ולבסוף הגיעו שניים מהם, ד"ר שלומית לוי וד"ר עופר צדוק, לבצע את הניתוח במסום ארז במרפאה הניידת של העמותה.

בסופו של דבר, לאחר כשעה, הניתוח הסתיים בהצלחה לשמחתם של כולם. "אני שמחה שהצלחנו לעזור לבעלים, שקיבל את התוכי שלו בחזרה", אומרת מאי עשינו את זה באהבה, והיה חשוב לנו לסייע להציל חיים".

קוקי התוכי מעזה (צילום: עמותת "למען חיות הבר")
הווטרינרים הישראלים בפעולה | צילום: עמותת "למען חיות הבר"

עבדאללה היה כמובן המאושר מכולם. "כל המשפחה שמחה מאוד שקוקי חזר אלינו, הוא מביא לנו הרבה אושר ושמחה לחיים", אומר עבדאללה, "קוקי מתחיל לחזור לעצמו לאט-לאט, ואני רוצה להודות לכל מי שנרתם להציל את חייו של קוקי".