הקמפיין האחרון של עמותת "תנו לחיות לחיות" קרא לאמץ כלבים שמחכים לבית במקום לקנות כלבים גזעיים. אבל גם כשכבר מחליטים לאמץ ולא לקנות, הצרות של חלק מהכלבים לא נגמרות. מסתבר שאנשים מעדיפים באופן גורף כלבים עם פרווה בהירה, אבל שבועות, החג הכי לבן שיש, נתן לעמותה השראה ליום אימוץ הפוך מזה בדיוק.

ביום שישי הקרוב (7 ביוני) יתקיים בתל אביב יום אימוץ מיוחד תחת הכותרת שבועות בלבן – כלבים בשחור. "בכל יום אימוץ אנחנו מחפשים נושא חדש כדי למשוך כמה שיותר אנשים", מספרת נויה נרדימון, אחראית האימוצים בעמותה, "כל הלבן של שבועות גרם לי לחשוב על איך שכלבים לבנים מוצאים בית בקלות מדהימה, וכלבים שחורים נתקעים בכלבייה שנים על גבי שנים, רק כי הם שחורים. אז החלטנו לעשות הפוך על הפוך".

נרדימון מסבירה שהכלבים השחורים סובלים מדעות קדומות, ולכן לא מאמצים אותם. "זה לא קורה רק בישראל, זו תופעה כלל עולמית – האמונה התפלה שחתול שחור מביא מזל רע דבקה גם בכלבים", היא אומרת, "כשמגיעים לכלבייה שלנו כדי לאמץ או כשאני מעלה לפייסבוק שלנו תמונה של כלב שחור שמחכה לאימוץ, אפשר לראות תגובות כמו 'אל תמצאו אותו, הוא מביא מזל רע'. מבחינתם יש בכלב שחור משהו אפל, מרושע, המון פעמים אומרים שהם כלבים רעים, לעומת הכלבים הלבנים, שהם כביכול מלאכיים וטהורים. בעידן החדש אומרים גם שאי אפשר לעשות סלפי עם כלב שחור, כי הוא לא מצטלם טוב. היית מצפה שבשנת 2019 אנשים יתקדמו ויאמצו כלב לפי האופי שלו ולא לפי היופי שלו".

לדבריה, לא מדובר רק בכלבים שחורים – גם כלבים עם פרווה מנומרת סובלים מיחס דומה, אבל מסיבה שונה: "רואים אותם בתור אמסטפים ופיטבולים, אפילו שזה לאו דווקא הגזע שלהם, וישר משייכים להם אופי מסוכן ופוסלים אותם".

ליום האימוץ המיוחד בתל אביב יגיעו 15 כלבים שחורים ומנומרים, מתוך כ-200 כלבים שמחכים לאימוץ בכלביית העמותה בכפר רות. הכלבה שמחכה לאימוץ הכי הרבה זמן נמצאת שם כבר שמונה שנים, מאז שהייתה בת שנה, וליום האימוץ הקרוב יגיעו שתי כלבות שמחכות לבית חם כבר ארבע שנים. "אחת מהן היא ליסה – כלבה מדהימה שנמצאה כשכל הלסת התחתונה שלה פגועה, אחרי שהיא אכלה דברים לא אכילים", מספרת נרדימון, "תפרו לה לסת קטנה, אז כל הלשון שלה מתגלשת החוצה ונותנת לה את המראה הכי חמוד בארץ, ואני מאוד מקווה שיראו את החמידות שלה ויאמצו אותה הפעם". נרדימון מדגישה שהאימוץ יכול להתבצע רק בנוכחות כל בני הבית, כדי לראות שכולם מסתדרים עם הכלב ולהפך.

אתם לא מפחדים להפסיד אנשים שמראש לא יגיעו כי אין שם כלבים לבנים?
"תמיד קיים הפחד הזה, אבל מצד שני זה מאפשר לנו סינון של קהל מאמצים שאנחנו באמת רוצים, שיבואו לאמץ כלב בזכות האופי ולא היופי שלו. ככה אנחנו גם מבטיחים לכלבים בתים יותר טובים, כי כשאנשים מאמצים כלב כי הוא יפה, סביר להניח שהוא גם יחזור אלינו לכלבייה, כי האופי שלו כזה או אחר. מעבר לזה, הכלבים האלו מחכים אצלנו בכלבייה כבר שנים בכלוב, אז מבחינתי זה גם יום כיף בשבילם – נוציא אותם מהכלבייה, יש לנו הרבה מתנדבים שיעשו להם טיולים, ואני מקווה שבסוף היום הם יגיעו הביתה, ולא בחזרה לכלבייה. אם לא יגיעו מאמצים אני כמובן אתאכזב, אבל זה סיכון ששווה לנו לקחת".