בסוף השבוע האחרון התפרסם בעמוד הפייסבוק של בית החולים "איכילוב" פוסט יוצא דופן: "פתחנו את פינת המשאלות מתוך שאיפה להעניק לכל ילד שמתאשפז מתנה בהתאם לבקשתו ולהעניק לו רגעים של אושר", כתבה שם תמי זמיר, מנהלת הסיעוד של בית חולים "דנה דואק" לילדים, "לצערנו, מלאי המתנות שלנו מתרוקן כמעט מדי שבוע", היא סיפרה, ופנתה לקוראים בבקשה פשוטה – לתרום צעצועים.

"כבר שנים שאני חולמת להקים חדר משאלות, ולפני שלוש שנים הצלחתי", מספרת זמיר, "הרגשתי שחייבים למצוא דרך להוריד מהילדים את החרדה מהאשפוז, לעשות חוויה מתקנת, למצוא לילדי הגן תחליף לארגז החול ולגננת, להפוך את הדבר הזה לפחות מאיים ולהתמקד בטוב".

זמיר התלבטה איך להוציא את הרעיון לפועל, עד שמפגש עם מטופל בן 80 גרם לה להבין מה הדרך הנכונה: "הוא סיפר לי על ניתוח אפנדיציט שעבר כשהיה בן חמש, שבסופו עברו בנות עם עגלת צעצועים ונתנו לו מתנה, שהיא הדבר היחידי שהוא זוכר היום מהניתוח" היא מספרת, "הוא תרם לנו מעל עשרים אלף שקל והתעקש שהכסף יילך אך ורק למשחקים".

תמי הציעה להנהלת בית החולים להעניק מתנה לכל ילד מאושפז. כך נולדה פינת המשאלות – חדר עמוס במתנות, שאותו מפעילות בנות שירות לאומי. "כל ילד שמתאשפז עובר שם ויכול לבחור כל מתנה שהוא רוצה מהמדפים", מספרת זמיר, "יש הרבה מאוד אפשרויות, ואם ילד רוצה מתנה שלא קיימת שם, מיד דואגים להשיג לו אותה בעזרת עמותות ואנשים טובים". התגובות של הילדים מדהימות: "הם לא יודעים מה לעשות עם עצמם מרוב התרגשות, מתרוצצים בין המדפים לפעמים גם רבע שעה עד שהם מצליחים לבחור. זו חוויה בלתי רגילה שמעצימה אותם, וגם נותנת להורים תחושה שמתייחסים לילדים לא רק בהיבט של טיפול רפואי, אלא גם מבחינה אישית, רגשית וחברתית, וזה מאוד חשוב".

חדר המשאלות בית חולים דנה
חדר המשאלות בית חולים דנה | צילום: בית חולים "דנה דואק"

"יש יותר ילדים מאושפזים ממתנות"

הרעיון הנפלא הצליח מאוד, אבל לאחרונה החדר החל להתרוקן: "יש יותר ילדים מאושפזים ממתנות", מסבירה זמיר בעצב, "בכל יום מתאשפזים כ-15 ילדים, כך שצריך סטוק גדול של מתנות, וכאן מתחיל הקושי האמיתי – הבעיה היא לא לאסוף מתנות, אלא לאסוף כמות גדולה באופן קבוע ולמצוא תורמים. רוב התרומות מגיעות מאנשים פרטיים, שזה מדהים ומחמם את הלב, אבל זה פשוט לא מספיק. אנחנו לא בררנים – על כל מתנה שמביאים אלינו אנחנו אומרים תודה, העיקר שיביאו, ואנחנו כבר נדע לאן לנתב אותן".

מכיוון שלא ניתן להעניק לילדים צעצועים חדשים בלבד ולא משומשים מחשש לזיהומים, החליטה זמיר לפנות לחנויות צעצועים גדולות, אך נתקלה בסירוב: "אני משערת שזה לא עניין של כסף, אלא של חוסר עניין בפרויקט, כי הוא קטן יחסית. זה מתיש ומתסכל להיענות בשלילה דווקא מאלו שיש להם". זמיר המאוכזבת לא התייאשה, והחליטה לפנות לציבור הרחב ולבקש תרומות צעצועים בפוסט מיוחד שפרסמה בעמוד הפייסבוק של בית החולים "איכילוב". "יש היענות גדולה, וזה מאוד מחמם את הלב", היא מספרת, "הורים, סבתות, גננות, ילדים, נשים בהריון – כולם רצו לתרום".

זמיר מדגישה שבחדר המשאלות ישמחו לכל תרומה. "אני מקווה שבזכות הפרסום גם עסקים קטנים וחברות גדולות ירצו לאמץ אותנו ואת הילדים שמאושפזים אצלנו כדי שנוכל להמשיך להפעיל את פינת המשאלות שלנו, ולתת לילדים שמגיעים להתאשפז רגע של שמחה והתרגשות בתוך החוויה המורכבת של בית חולים".


 גם אתם מוזמנים לתרום צעצועים חדשים לתינוקות וילדים עד גיל 18 בחדר המשאלות של בית החולים לילדים "דנה דואק" בתיאום עם סיון עזרא בטלפון 03-6974531, במייל sivaneb@tlvmc.gov.il, או במייל tamiz@tlvmc.gov.il