הרצח האלים של אורי אנסבכר ז"ל בת ה-19 מתקוע זיעזע לפני שבועיים את כל המדינה. אבל את החניכות של המכינה הקדם צבאית לפידות, שנמצאת ביישוב שדה בר שמול תקוע, בנות גילה של אנסבכר, הוא פגש במקום אישי במיוחד.

"חזרנו למכינה וחשבנו מה אנחנו יכולות לעשות עם כל מה שאנחנו מרגישות, והחלטנו לעשות משהו לזכרה", מספרת אחת החניכות, רוני פלג. במקביל לפעילותה במכינה, מתנדבת פלג גם בארגון "השומר החדש", ולכן היא הציעה לשתף פעולה עם הארגון בפרויקט לזכרה של אורי.

"הרעיון היה לחבר הרבה אנשים מהמון מעגלים למה שאורי אהבה. אימא שלה אמרה בהספד שהיא ממש אהבה גם את האדם וגם את הארץ", מספרת פלג, וכך הוחלט לקיים בסוף השבוע שעבר יום התנדבות מיוחד ביער הסמוך לעין יעל, המקום שבו נרצחה אורי, כדי לטפח ולהכשיר את השטח למטיילים.

יומיים לפני האירוע הפיצו פלג וחבריה את הידיעה על היום המיוחד ברשתות החברתיות, וכעבור 48 שעות התייצבו במקום 400 איש מכל רחבי הארץ. "זה היה יום שכל החברה הישראלית השתתפה בו – מכינות קדם צבאיות, מכינות של נוער בסיכון, בתי ספר, אנשים פרטיים, מבוגרים וילדים", מספרת פלג, "המטרה הייתה לעשות אירוע לזכר אורי בצורה הכי נכונה ומדויקת, ולחבר את האנשים לאדמה ולמקום שלנו בארץ".

 

המתנדבים ניקו את השטח, פינו גזם, פרצו שבילים למטיילים ובנו פינות ישיבה, כדי להפוך את היער בשולי ירושלים לאזור מטויל, שוקק חיים ובטוח, שבו כל אחד יכול להסתובב ללא חשש. "אי אפשר לדעת, וגם קשה לחשוב על זה, אבל יכול להיות שדברים היו קורים אחרת אם זה היה מקום מטויל והיו אנשים בשטח, אז רצינו לבוא ולהראות נוכחות", אומרת פלג. לאחר סיום העבודה, התכנסו המתנדבים ללימוד משותף לזכרה של אורי בהנחיית ראשי מכינת לפידות, מעגלי שיח ומעגלי שירה.

"לצערי לא זכיתי להכיר את אורי, אבל היא הייתה נערה בגיל שלי, היא אחותי, ממש חלק ממני", כתבה לאחר האירוע תמר צדקוביץ, חניכה במחזור ד' של המכינה, "לא יכולנו לשבת ולא לעשות כלום. ממש בער בנו הצורך לקום ולעשות משהו, לא משנה מה ואיך, רק להיות בעשייה. המטרה של כל היום המדהים הזה הייתה להחזיר חיים, אהבה, את עם ישראל למקום שבו קרה הדבר המזעזע מכל. רצינו להיות ביחד ברגעים הקשים האלו, פשוט להיות חלק מעם ישראל בארצו. ממש לא חשבנו שהאירוע יהיה כל כך גדול, וההרגשה הייתה מאוד מרוממת. לראות את עם ישראל בכל גווניו עובד יחד לזכרה של אורי, להפיץ מחדש את האור שלה שכבה. אין יותר יפה מזה. זו התשובה שלנו לכל אדם שרוצה לפגוע בעם ישראל, רק להיות יותר ביחד, יותר בעשייה וחיים, יותר באור".

ארגון השומר החדש מפעיל לאורך השנה בשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים את פרויקט ירושלים, שבמסגרתו אלפי מתנדבים מגיעים לסייע בשמירה וטיפוח אתרי מורשת וטבע באזור ירושלים. בעקבות האירוע החליטו בארגון להרחיב את הפרויקט גם לעין יעל, וכבר החלו לפעול כדי להביא למקום בשנה הקרובה כעשרת אלפים איש להתנדבות לזכרה של אורי. "החזון שלנו הוא שזו תהיה רק ההתחלה", אומרת פלג, "אנחנו מקווים שיגיעו לשם עוד קבוצות ויטפחו את המקום הזה לזכרה".