אמנם סבב הלחימה האחרון כבר מאחורינו, אבל תושבי הדרום עדיין ממשיכים להתמודד עם הנזקים שהותירה המערכה – ובעיקר עם הנזקים הנפשיים שלה.

"המצב בדרום יצר עומס רב, כך שנזקקנו לעוד אנשים שיעניקו סיוע נפשי לתושבים", אומר נשיא ארגון איחוד הצלה, אלי ביר. לעזרתם באים עכשיו עשרות פסיכולוגים ועובדים סוציאליים יהודים מכל רחבי העולם, שהתגייסו ליוזמה חדשה ומרגשת, שבה הם מעניקים להם בהתנדבות סיוע נפשי בשיחות וידאו בחינם.

מאחורי היוזמה עומד ארגון מוזאיק יונייטד, שהוקם על ידי ממשלת ישראל במטרה לחזק את הזהות היהודית והקשר לישראל בקרב צעירים יהודים בעולם, בשיתוף עם יהדות התפוצות וארגונים יהודים מובילים.

במסגרת הפרויקט, תושבי הדרום שזקוקים לסיוע נפשי מוזמנים לכתוב למוזאיק יוניטד בכתובת במייל supportthesouth@mosaicunited.org, והארגון ינתב את פנייתם לאחד מאנשי המקצוע המתנדבים.

הפרויקט מתקיים בשיתוף ארגון איחוד הצלה ו-OneFamily, ולשורותיו כבר הצטרפו מטפלים מכל רחבי העולם: רייצ'ל כהן שמסיימת דוקטורט בפסיכולוגיה באוניברסיטת סידני, פרמדיק וראש מחלקת המתנדבים של איחוד הצלה בדרום אפריקה אוריאל רוזן, הפסיכולוג שרוליק ברבר ממלבורן, הפסיכולוג רפאל ואלד מפלורידה ועוד.

"מדהים לראות את ההתגייסות של היהודים בתפוצות ואת החיבור שלהם לישראל ולישראלים כאחד", אומר מנכ"ל ארגון מוזאיק יונייטד, בנג׳י לוי, "אין ספק שהקשר בינינו לבין התפוצות חשוב מאין כמותו, והוא צריך להיות חזק במצבי שגרה כמו גם במצבי חירום".