מפתיע לגלות שעמרי פז, אחד האנשים הכי משפיעים במהפכת הטבעונות בישראל, הפך לטבעוני רק לפני שש שנים. הוא אכל בשר ומוצרי חלב כמעט שלושים שנה, עד שיום אחד אחותו שלחה לו את ההרצאה המדוברת של גארי יורובסקי.

"היה בהרצאה סרטון שמאוד השפיע עליי", הוא נזכר, "רואים שם רפתן שמתעלל בעגל ממש קטן, מתייחס אליו כמו לחפץ. זה אחד הדברים הכי קשים שראיתי". הנושא ריתק אותו, והוא החליט שהוא חוקר את הנושא לעומק וביסודיות. "במשך שבוע בקושי יצאתי מהבית. צפיתי בסרטונים, קראתי מאמרים וכתבות, לא רק על בעלי החיים אלא גם בנושאי בריאות ואקולוגיה, והגעתי לשתי מסקנות: זה הדבר הכי נוראי שקיים בעולם, ואני רוצה להקדיש את החיים שלי למאבק הזה".

"תמיד חיפשתי את המקום שבו אני יכול לעשות טוב לעולם. אף פעם לא ראיתי את עצמי כמישהו שעובד בעבודה רגילה", מספר פז, שבאותו זמן למד משפטים בירושלים. אחרי אותו שבוע הוא הפסיק את כל פעילויות ההתנדבות האחרות שלו, ואפילו כמעט הפסיק להגיע ללימודים. "כשנפגשתי עם הנושא של טבעונות הכול התחבר לי, והיה לי מובן שזו הפעילות שהכי תעזור ותשפיע על כדור הארץ יותר מכל דבר אחר", הוא מסביר.

יהיו מי שיגידו שצריך לחשוב על בני אדם לפני שחושבים על בעלי החיים.
"גם להתנדב למען דברים אחרים זה מדהים, ושכל אחד יעשה מה שהוא רוצה וקרוב ללבו. אני חושב שעשייה למען טבעונות עוזרת לבני אדם יותר מכל עשייה אחרת, כי לתעשיית המזון מהחי יש השפעה עצומה עלינו במישור הסביבתי והבריאותי. אם לא היינו אוכלים מוצרים מהחי, היינו יכולים לפתור את בעיית הרעב העולמי. זו התעשייה הכי בזבזנית שיש".

באופן טבעי, הפעילות הראשונה שיזם פז הייתה הקרנה של ההרצאה של יורובסקי בפקולטה למשפטים. "הייתי כל כך חדש וחסר מושג בטבעונות, שאפילו חלק מהאוכל שהבאתי להרצאה לא היה טבעוני, למשל קרואסונים ועוגיות", מספר פז, "לא הכרתי אף טבעוני חוץ מאחותי, שהייתה חדשה בזה כמוני, ולא הבנתי שמוצרים מהחי זה לא רק גבינה, סטייק וביצה, אלא שצריך גם לבדוק את הרכיבים".

היום כל החברים של פז טבעונים. אימא שלו הפכה לטבעונית מיד אחרי שהקרין בפניה את אותה הרצאה ("כנראה שהיא הייתה בשלה לזה"), אחותו השנייה הפכה גם היא לטבעונית זמן קצר אחר כך, ואפילו אבא שלו, שבהרצאה בכלל נרדם, עבר לצמחונות לפני מספר חודשים.

היית מסכים לצאת עם מישהי שאוכלת בשר?
"אין לי בעיה לצאת עם מישהי לא טבעונית, אבל אם אחרי חצי שנה-שנה בת הזוג שלי תמשיך לאכול בעלי חיים, זה יהפוך לבעייתי מדי, כי אני אקטיביסט, וזה מפעל החיים שלי".

שלט ויגן פרנדלי (צילום: ניצן בר)
שלט ויגן פרנדלי | צילום: ניצן בר

להחליף את הרכיבים מהחי – בלי לפגוע בטעם, באיכות או במחיר

עמותת ויגן פרנדלי הוקמה בספטמבר 2012, במטרה להנגיש ולקדם את אורח החיים הטבעוני. עד היום העניקה העמותה תו ל-500 בתי עסק ידידותיים לטבעונים, וסימנה כ-3,000 מוצרים טבעונים בסופרים. פז מתגאה בזה שישראל היא המדינה הכי טבעונית בעולם, כאשר ההערכה היא שכחמישה אחוזים מהאוכלוסייה בארץ הם טבעונים. עכשיו, המטרה העיקרית שהוא מציב בפני ויגן פרנדלי לשנה הקרובה היא להפוך לעמותה בינלאומית. "אנחנו נתחיל בארה"ב, בניו יורק, ואחרי שיכירו אותנו שם, נעבור לחוף המערבי, ללוס אנג'לס, ששם הטבעונות גם מפותחת. אנחנו מתלבטים אם לעשות את המהלך בשיתוף פעולה עם עמותה אחרת או באופן עצמאי". פז כבר הוזמן לנאום השנה בכנס הגדול בעולם לזכויות בעלי חיים בארה"ב, והוא מתכוון לקדם שם את הנושא.

אבל מסתבר שאנחנו לא רק מייצאים את בשורת הטבעונות, אלא גם להפך. דמויות בולטות בעולם הטבעונות עומדות להגיע לארץ בשבוע הבא, בקונגרס הטבעוני החמישי שיתקיים ב-8-9 במרץ בתל אביב. בין היתר יתארחו שם ג'יימס אספי, מהפעילים הבולטים למען בעלי החיים שנדר לשתוק במשך שנה למענם, המייסד של  The Human League ניק קוני, וג'וני קרבסטונג, אקטיביסט בינלאומי עם מאות אלפי עוקבים.

בשנה הקרובה צפויים להיות עוד כמה פרויקטים גדולים מטעם ויגן אקטיב, הזרוע האקטיביסטית של ויגן פרנדלי. "ביום העצמאות הקרוב אנחנו אמורים לעלות בקמפיין שילוט חוצות גדול, שבו נקרא לא לאכול בעלי חיים במנגל המסורתי", חושף פז, "בנוסף, הרכבנו צוות של עשרה מהנדסי מזון טבעונים שפונים ליצרניות המזון ומייעצים להן איך להחליף את הרכיבים מהחי במוצרים, בלי לפגוע בטעם, באיכות או במחיר. חוץ מזה, אנחנו הולכים להעסיק לוביסט טבעוני שיפעל בכנסת. יש היום שלוש חברות כנסת טבעוניות – תמר זנדברג, יעל כהן פארן ושרן השכל, אבל לצערנו זה לא מזיז מספיק עניינים".

"ההתנהגות של אנשים נראה לי כמו טירוף"

אבל גם בתוך התנועה הטבעונית עצמה לא הכול ורוד, וישנם מתחים. החזית לשחרור בעלי חיים, שאותה מובילה הפעילה הטבעונית וטל גלבוע, שזכורה כמשתתפת באח הגדול, לא תגיע לקונגרס למרות שהוזמנה לדברי פז, לאחר שגם בשנה שעברה לא הגיעה. המשבר המשמעותי האחרון בתנועה התרחש באוקטובר 2017, לאחר ששודר תחקיר שיזמה גלבוע על בית מטבחיים בחיפה. למחרת בבוקר היא עלתה לשידור לייב בפייסבוק, ויצאה כנגד עמודי פייסבוק טבעונים חזקים שלא שיתפו את התחקיר, כמו תנו לחיות לחיות, חוות החופש וגם ויגן פרנדלי. "חשוב להם ששואת בעלי החיים תסתיים, אבל האגו שלהם גדול יותר מכל דבר אחר", אמרה אז גלבוע, "פוליטיקה דוחה גרמה להם לא לפרסם שום דבר. אתם עלובים ממש... בושה של ארגונים בישראל, חרא על הפרצוף שלכם, בזיון, גועל נפש". מאז פז וגלבוע בנתק.

באמת לא שיתפתם את התחקיר?
"לא הייתה לנו הזדמנות לשתף. זה שודר בשעה 11 בלילה, וכבר בתשע בבוקר היא עלתה לשידור בפייסבוק, עוד לפני שהספקנו. החלטנו לא לרדת לרמות האלו, לא טרחנו להגיב".

הייתם פעם בקשר טוב.
"בקשר מאוד טוב אפילו. העמותה תמכה כלכלית בחזית לשחרור בעלי חיים בעשרות אלפי שקלים. ארגנו להם למשל מסיבת התרמה ב-2015. כשטל הייתה באח הגדול, העמוד של ויגן פרנדלי הפך לעמוד שהפיץ את התכנית וקרא כל הזמן להצביע לה. לאור ההתנהלות וההתבטאויות הלוחמניות, אנחנו מרגישים שקשה לנו לשתף פעולה עכשיו".

טל גלבוע (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

אומרים שטבעונים הם קיצוניים.
"זה הדבר שהכי מעצבן אותי. כשאורלי וגיא אירחו אותי בתכנית הבוקר שלהם, גיא שאל אותי למה הטבעונים נכנסים לו לצלחת. עניתי לו שלא היינו נכנסים לאנשים לצלחת אם זה היה פוגע רק בבריאות שלהם. כשהוא אוכל מוצרים מהחי, הוא גורם לפגיעה עצומה בבעלי חיים, ובני אדם הם היחידים שיכולים לעשות משהו. כשאני רואה איך אנשים אחרים מתנהגים, זה נראה לי כמו טירוף, משהו שאין בו שום היגיון. אם אביא לבן אדם סטייק עסיסי על פלטה ואגיד לו שזה בשר כלב, זה ייראה לו מזעזע, אבל על בשר טלה הוא יגיד שזה טעים. וזה אותו טעם, אותה נראות".

ומה עם הטענה שטבעונות היא אלימה?
"אין שום אלימות שאפשר להראות שטבעונים ביצעו כלפי בני אדם. להפך, התנועה הטבעונית רק מנסה למנוע אלימות מיותרת. אם יש אלימות אז היא נדירה, וזה יותר ברמת הוונדליזם. הרבה אנשים לא מבחינים בין טבעונות לבין טבעונים שהם מכירים, אם מישהו כותב משהו אגרסיבי או קיצוני, אז נוח לקטלג את הטבעונות כולה כקיצונית ואלימה".

ומה אתה אומר על ההשוואה לדת?
"זה מאוד שונה, כי דת מתייחסת לאמונה במשהו שאתה לא יכול לראות או להוכיח. פה יש דברים אמיתיים שגורמים לפגיעה וסבל עצומים, והטבעונות היא ניסיון להימנע מאותה פגיעה. כשאנשים אומרים שטבעונות היא כמו דת, הם בעצם רוצים להגיד 'איש באמונתו יחיה', אבל זה לא ככה, כי אורח חיים חילוני לא פוגע באף אחד, לעומת אורח חיים לא טבעוני שכן גורם לסבל".

איך אתה רואה את עתיד הטבעונות בישראל?
"עליית המדרגה הבאה לא תבוא מעוד הפגנות, מיצגים וסרטונים, אלא בכך שנגיע למאסה קריטית של טבעונים. לפי מחקר משנת 2011, כשקבוצה הומוגנית עם דעה מוצקה מהווה עשרה אחוזים מהאוכלוסייה – זה מספיק כדי להפוך אותה לדעה הרווחת. עתיד הטבעונות נעוץ גם בפיתוחים טכנולוגיים כמו בשר מתורבת ופרויקט מהנדסי המזון שלנו. ההמבורגר המדמם (המבורגר טבעוני שפיתחה חברת "אימפוסיבל פודס" וגוגל נצ'רס – ד.ג) הוא דוגמה מעולה לפיתוח טכנולוגי משמעותי. חשוב לזכור שלא הפסיקו לנצל את הסוסים כי ריחמו עליהם, זה קרה כי המציאו את המכונית".

מהם הרגעים הכי שמחים שהיו לך מאז שהתחלת את דרכך?
"משהו קטן כביכול אבל שהיה מאוד משמעותי מבחינתי קרה ארבעה חודשים אחרי שהפכתי לטבעוני. שאלתי מישהי איך היא נהייתה טבעונית, והיא סיפרה שזה בזכות ההקרנה שעשיתי בפקולטה. זו הפעם הראשונה שהפנמתי שהפעילות שאני עושה משנה חיים. משהו גדול שעשינו היה שלט החוצות הענק שהעלינו בנתיבי איילון בשבועות נגד תעשיית החלב שמפרידה עגלים מאימותיהם. גייסנו לקמפיין הזה מאתיים אלף שקל, והוא זכה להמון חשיפה גם בפייסבוק ובתקשורת. למעט שלט בטיימס סקוור, לא היה בעולם שלט חוצות ענק כזה בנושא טבעונות. זה היה מאוד משמעותי. חיכיתי חמש שנים להגיע לדברים כל כך גדולים".  

 הקונגרס הטבעוני ייערך ב-8-9 במרץ במרכז דוהל בתל אביב. להזמנת כרטיסים >>