כשהנאצים פלשו לרומניה במהלך מלחמת העולם השנייה, סיימון פיפן היה בן שמונה, ובן דודו מוריס סנה היה בן עשר. כדי להימלט מגורל של מוות כמעט בטוח, נאלצו משפחותיהם של השניים לנוס על נפשן מהעיר יאשי שבה התגוררו, ועל שני בני הדודים, שהיו חברים טובים, נכפתה לפני 75 שנים בדיוק פרידה כואבת.

מאותו רגע נותק הקשר בין השניים, וכל אחד מהם השלים עם העובדה שהשני ככל הנראה נהרג. "סבא היה בטוח שמוריס מת במלחמה", סיפרה נכדתו של פיפן, ג'מה, בשיחה עם מאקו, "הוא היה משוכנע שהוא ואחותו בטי נשארו לבד בעולם, והמחשבה שהוא לא יראה יותר את בן דודו העציבה אותו מאוד".

פיפן ואחותו בטי הצליחו לצאת מרומניה ברגע האחרון כשהם לא יודעים לאן פניהם מועדות. בדרך לא דרך, הם הצליחו להגיע לבסוף לצרפת, ומשם הוברחו עם עוד מאות ילדים יהודים לאנגליה, שם אומצו על ידי משפחות מקומיות. באותו זמן נמלטו מוריס, הוריו ואחיו ליערות. "ביום הסתתרנו ביערות, ובלילות היינו צועדים ברגל כדי לברוח מהנאצים שהיו כמעט בכל מקום", שיחזר סנה בשיחה עם בני משפחתו. שני אחיו הקטנים, בני שנתיים וארבע, לא שרדו.

בסופו של דבר הצליחה המשפחה לחצות את הגבול לצרפת וממנה לאיטליה, והצליחה להינצל מידי הנאצים. כמה שנים לאחר תום המלחמה, עלתה המשפחה לארץ. הקשר בין שני בני הדודים נותק לחלוטין, ובמשך 75 שנים חיו השניים את חייהם במקביל, בשתי מדינות שונות: בעוד שסנה חי בישראל, פיפן התחתן והביא לעולם ילדים ונכדים באנגליה, אבל מעולם לא סיפר להם את כל מה שעבר עליו.

"לפני כ-11 שנה סבא החליט לספר לנו שהוא יהודי, ולחשוף את הסוד הגדול של כל מה שהוא ואחותו עברו, ושכל משפחתם נרצחה על ידי הנאצים", מספרת ג'מה, שהחליטה להרים את הכפפה ולעזור לו לחפש את שורשי המשפחה ברומניה, בתקווה לאתר את אלו מהם ששרדו את השואה.

"כשהתחלתי את המחקר שלי לא היה לי כלום – שום מידע, אף קצה חוט, פרט למה שסבא סיפר", היא מספרת, "ניסיתי לחפש ברומניה, אבל אין להם כלום בארכיונים. ב'יד ושם' אמרו לי בכלל שסבא שלי מת בשואה. זה היה מייגע, וזה היה מתסכל, אבל החלטתי שאני לא מוותרת".

אבל אז, לפני כשש שנים, נתקלה ג'מה במקרה בפייסבוק בפוסט שכתבה בת משפחתו של סנה, שחיפשה אחר משפחות שחיו לפני השואה בעיר יאשי. באותו רגע הבינה ג'מה שמצאה את קצה החוט שהייתה זקוקה לו. לאחר בירורים ארוכים, חשפה לבסוף ג'מה את הגלגולים הרבים שעברו על המשפחה, והגיעה לתגלית המדהימה שלא ציפתה לה: מוריס סנה, בן דודו של סבה, שרד את השואה הנוראית, והוא חי בישראל.

ג'מה פנתה לבתו של סנה, כרמלה, ובישרה לה שבן דודו של אביה סיימון חי וקיים באנגליה. כדי לקבוע סופית שאכן מדובר בבן דודו של אביה, היא עברה בדיקת DNA, שהוכיחה שהבשורות המרגשות אכן נכונות. "אבא התרגש מאוד", סיפרה כרמלה, "היינו בשמיים מרוב שמחה כשגילינו שהבן דוד של אבא שרד את השואה יחד עם אחותו, ושיש לנו בני דודים".

אתמול, ביחד עם ילדיהם, נפגשו סיימון ומוריס בישראל לראשונה מתום 75 שנה שבהם לא ראו זה את זה, בפגישה מרגשת עד דמעות.

"הם התחבקו, בכו, וישבו ביחד במשך כמה שעות. הם העבירו אחד לשני תמונות של בני משפחה שנרצחו על ידי הנאצים, העבירו חוויות על כל מה שעברו מאז שנפרדו ועד היום, ושחזרו רגעים עצובים ושמחים שעברו בחייהם", הוסיפה הנכדה ג'מה, "אלו היו רגעים מרגשים עבור כל בני המשפחות שלנו. האיחוד הזה עשה לנו טוב. מצאו את המשפחה שלנו, וקשה לתאר במילים את המפגש הזה. אנחנו מאושרים שלא נשארנו לבד בעולם הזה".