למרות שבין כל מסכי הטלוויזיה, המחשב ובעיקר הסמארטפונים ספריות קצת איבדו את הזוהר של פעם, לא מעט אנשים עדיין מעדיפים לקפוץ לביקור בספרייה העירונית, ולצאת משם עם כמה עולמות חדשים לצלול לתוכם בסוף השבוע או לפני השינה. למרבה הצער, דווקא אלו שהכי רוצים, לעיתים קרובות כבר לא יכולים להגיע לספריות בכוחות עצמם, אבל הבעיה הזאת מקבלת עכשיו בתל אביב פיתרון מתוק במיוחד.

ברחבי העיר קיימות 22 ספריות עירוניות שאליהן מנויים למעלה מ-35 אלף מנויים מכל שכבות האוכלוסייה, והספרנים כבר מכירים את הותיקים שבהם. "כבר לפני כמה שנים הבחנו שיש מנויים מבוגרים שנהגו לבוא לספריות באופן קבוע, אבל בשלב מסוים הפסיקו להגיע כי קשה להם ללכת או שהם כבר לא יכולים לצאת מהבית לבד", מספרת מנהלת  מחלקת הספריות בעיר, מרים פוזנר, "כמה מהספרנים התחילו להביא להם ספרים הביתה מיוזמתם, אבל כמות המנויים שהתקשו להגיע גדלה, וזה הפך לצורך קבוע, אז התחלנו לחפש לאפשר לאותם אנשים לקבל את הספרים אליהם הביתה באופן שוטף".

בספריות ניסו למצוא דרך יעילה להביא את הספרים לבתי המנויים המבוגרים, ואז, אחרי כמה ניסיונות שנכשלו, בזכות שיתוף פעולה בין מחלקת הספריות והמחלקה לנוער ולצעירים בעירייה הגיע פתאום הרעיון – מה אם דווקא בני הדור הצעיר, אלו שנחשבים לכאלו שקוראים פחות, יהיו אלו שיעשו את המשלוחים המיוחדים?

מי שהרימה את הכפפה הייתה תנועת הצופים, ועכשיו, אחרי פיילוט של שנה, יוצא לדרך הפרויקט החדש "ספר עד הבית", שיאפשר לתושבים מוגבלים בתנועה ואזרחים ותיקים מעל גיל 80 להזמין ספרים מהספרייה ולקבל אותם עד הבית באמצעות שליחים מיוחדים – חניכי הצופים הצעירים, שהתנדבו למשימה.

"יש כמה עשרות שבטי צופים פעילים בתל אביב, ופנינו לכולם עם היוזמה", מספרת פוזנר, "בכל אחד מהם נרשמו בני נוער שרצו להתנדב לפרויקט. הספרנים בכל ספרייה קיבלו מאגר שמות של מתנדבים שגרים בקרבת מקום ושל מנויים שרוצים לקבל ספרים הביתה, ובכל פעם כשצריך להביא או לאסוף ספרים מאחד המנויים, הספרנים מזמינים את המתנדבים, והם מגיעים בהתלהבות לספרייה ולוקחים את הספרים לכתובת המיועדת".

משלוח הספרים הראשון יצא לדרך בשבוע שעבר, ובספריות השונות כבר מצטברים עשרות מתנדבים קבועים "קורה כאן משהו מקסים", אומרת פוזנר, "זה גם מביא את הנוער לספריות וחושף אותם לעולם שלם ומלהיב – גם בספריות, וגם במפגשים עם האנשים עצמם, כשמטבע הדברים נוצרים קשרים ומתפתחות שיחות על הספרים ועל החיים בכלל. זה מפגיש אותם עם אוכלוסייה של אנשים חכמים ומקסימים שבשום מצב אחר הם לא היו נפגשים איתם".