אחרי פרסום התחקיר של האתר "פוליטיקלי קוראת", שפרסמו עדויות על הטרדות מיניות שיטתיות של כוכב "חזרות" ארז דריגס, התראיין כוכב הסדרה שמיל בן ארי ל-ynet וטען: "יש נשים, שחקניות או וואטבר שקצת מוזילות את העניין הזה. נאחזות בקנה רעוע בשביל שתי דקות של תהילה מפוקפקת".

אותן התבטאות של בן ארי החזירה לכותרות תלונה של שחקנית, שהאשימה עוד לפני אותו ראיון את בן ארי בהטרדה מינית שאירעה בתיאטרון לפני יותר מעשו, וכן של שתי עדויות נוספות שהתפרסמו בתחקיר של עיתון "הארץ".

הערב (שלישי) ב"ערב טוב עם גיא פינס ד', שחשפה את עדות באותו תחקיר, סיפרה מול המצלמה על ההטרדה שחוותה מצדו של בן ארי כששיחקו יחד כשהייתה ילדה. היום היא כבר בת 43, נשואה עם שני ילדים ועובדת בתחום החינוך, הכי רחוק מהתיאטרון אותו אהבה כל כך כילדה.

"די הדחקתי, זה משהו שהשארתי בילדות. זה העסיק אותי כשראיתי אותו בטלוויזיה, קיללתי בקול רם והייתי בשוק. היינו בהצגה של פיטר פן. הוא שיחק את קפטן הוק ואני הייתי וונדי. הייתי בת 12-13".

"היינו נוסעים במיני וואן יחד כל השחקנים, מבוגרים וילדים. היינו ביחד גם בחדר הלבשה והכל. נסענו בהסעות ואני זוכרת שאני לא יודעת אם ישנתי או עשיתי את עצמי ישנה כדי שאני לא אצטרך להתעמת עם זה, אבל הוא שם לי אצבע בתוך הפה לכמה רגעים. אני זוכרת שפשוט זזתי ושיחקתי את עצמי ישנה וזאת התמונה שזכורה לי. זה היה לא נעים אז ובמחשבה היום זה אוי ואבוי. אם הייתי חוזרת אחורה הייתי עושה משהו וצועקת אבל באותו רגע אתה משתקק, לא מבין".

"פחד, גועל, השתתקות ואשמה - אני חושבת שאלה הדברים שהרגשתי ואלה דברים שעולים בי גם היום", שיתפה ד'. "אתה לא יודע מה לעשות עם זה. הזהרתי בנות בחדר הלבשה לא להיות קרובות. דאגתי שחברות שלי יהיו איתי".

ד' התייחסה לדברים של שמיל בן ארי בראיון ל-YNET ואמרה: "הייתה הרגשה של זילות מאוד גדול והכפשה. הבנתי בדיעבד שיש עוד בנות. אם היה לי חשד שהייתי לי ילדה קטנה וזה לא דובר, אז כששמעתי את זה בימים אלה, כשאני כבר אמא, הנורה האדומה דלקה ואמרתי 'אוקיי, צריך לדבר. הבן אדם צריך לקבל טיפול אם הוא עד היום לא קיבל. זה מזעזע, לא קשה – מזעזע. בגלל הבת שלי אני מדברת. הסכמתי להתראיין בשביל שזה לא יקרה לילדות בגיל הזה".

זמן קצר אחרי שזה קרה עזבת את התחום, את חושבת שזה קשור?
יש מצב שזה חלק מהעניין. החלטתי שאני עוזבת ועזבתי. היום אני מסתכלת אחורה ומבינה שלא באמת רציתי לעזוב".

יש עוד משהו שאת רוצה לומר?
"אני מקווה שהוא ייקח טיפול ויבקש סליחה ממי שהוא צריך לבקש".

ד' מספרת על חוויה מטרידה שעברה עם שמיל בן ארי  (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
"לא יודעת אם ישנתי או עשיתי את עצמי ישנה כדי שאני לא אצטרך להתעמת עם זה" | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

במשך שנים היא הדחיקה את מה שקרה לה, אבל לפני כמה חודשים נפתחה קבוצת וואטסאפ עם אותם ילדים ששיחקו בהצגה לפני שלושים שנה. "המטרה הייתה להיפגש לפגישת מחזור. אחרי חודש מישהי שלחה הודעה לבנות בקבוצה 'האם קרה לכן שמישהו הטריד אתכן בתקופה הזאת? אם כן שלחו לי הודעה בפרטי' ואז זה עלה". ד' לא ידעה אז, אבל מה שהוביל להודעה בקבוצה היה הצלחת הסדרה "חזרות" שבה שמיל בן ארי משחק כוכב תיאטרון. ס' ששיחקה לצדו, כתבה כבר בנובמבר פוסט תוקפני והזדהתה בשמה המלא, בלי לחשוף את שמו של האיש שהיא טוענת שהטריד אותה. 

אותה שחקנית ששלחה את ההודעה, שיחקה לפני יותר מעשור מדי ערב את בתו של שמיל בן ארי בהצגה בהבימה. היא לא חשפה תחילה את שמו, אך סצנה מסוימת ב"חזרות" בה שלמה (בן ארי) אומר למיה (אגם רודברג) שהם צריכים לשכב, היא זו שגרמה ס' לכתוב את הפוסט. "לראות את המטרידן הדוחה והכל כך מוערך עומד בהבימה במקום בו זה קרה, ולראות אותו משחק בסדרה סצנות בהשתחוויה בדיוק במקום שבחר להכניס לי ידיים מתחת לשמלה ולתפוס בגופי כאילו לא שיחק את אבא שלי שעתיים קודם ואמר לי דברים גסים ודוחים כמו איזה הארווי וויינשטיין שמן, מכוער וחרמן".

את הקישור בין השם לטענות עשתה העיתונאית תמר קפלנסקי בתחקיר שפורסם ב"הארץ". בתחקיר הצטרפו לס', שביקשה להופיע בתחקיר ללא פרטיה המזוהים, נשים נוספות עם עדויות לכאורה נגד שמיל בן ארי - הפעם בשמו ותמונתו. "היה טאצ'י כזה, נוגע. מה שהיה לי איתו היה אירוע קטן ורגעי", העידה ע'. "אני זוכרת שעמדתי מאחורי הקלעים איזה רגע, והוא בא מאחוריי ופשוט נישק לי את הצבא באירוטיות". ע' אז הייתה פחות מבת 14.

ס' מספרת שהתלוננה בפני הממונה על הטרדות המיניות בתאטרון הבימה, שטוענת שהעבירה את התלונה למנהלת התיאטרון אז  - אודליה פרידמן. דבר לא נעשה, ובהמשך ס' יצאה לחל"ת בחו"ל שנקבע מבעוד מועד, ומעולם לא חזרה לתיאטרון. בהנהלת הבימה הדגישו שמדובר בהנהלה חדשה והפנו לאודליה פרידמן, שטענה שהיא לא זוכרת את המקרה. 

מערכת "ערב טוב עם גיא פינס" פנתה לשמיל בן ארי כדי להגיב לטענתה של ד', וזה הגיב לראשונה לטענות נגדו. "אין לי צל של מושג על מה היא מדברת, נשבע ביקר לי. אם היא רוצה להתעמת איתי בבקשה, שתגיש תלונה או שנשב לכוס קפה ושתספר לי מה היה. אין לי מושג, אולי היא ישבה לידי, נרדמה ונחרה ואני סגרתי לה את האף, אני צוחק. מאיפה אני זוכר? עברו 30 שנה".

ד' מספרת על חוויה מטרידה שעברה עם שמיל בן ארי  (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
שמיל בן ארי: "אין לי צל של מושג על מה היא מדברת" | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

אתה לא מכחיש אתה פשוט לא זוכר?
"אני לא זוכר וגם מכחיש ביחד. איך? כי לא יכול להיות מצב שאני אגע במישהי בת 13-14 בצורה אינטימית - אין מצב. אני חוזר ואומר אין מצב לא בילדה ולא באישה, אין מצב שאגע במישהי בניגוד לרצונה ואעשה מעשה לא ראוי, אין מצב".

בנוסף, עומת בן ארי עם עדות נוספת של ס' שסיפרה שניסתה לקבל ממנו התנצלות על המקרה. "נשארתי בחדר והיא נכנסה אלי לחדר והתחלנו לדבר. רציתי לנפנף אותה מהחדר כי באמת לא היה לי כוח בשבילה, אז אמרתי 'תראי מאמי אני מעשן בחדר ויש מצב שפתאום גלאי העשן יעבוד וזה ישפריץ בחדר, כולנו נרטב ונצטרך לעלות על הבמה רטובים'".

בן ארי טען שהוא וס' לא הסתדרו מקצועית וכי מדובר בסיפור נקמה אישי נגדו. "עובדה שבתיאטרון הבימה לא התייחסו לזה, אודליה אמרה לה שהיא לא זוכרת שהיה מקרה כזה. המשכתי לשחק בהבימה שנים כי הבינו שזה סוג של חוסר הבנה ושטויות שלא צריך להתייחס אליהן. עובדה שלא רשמו לי תלונה ומחקו את העניין".

אחרי הדברים, ביקש להוסיף לראשונה התנצלות: "אם יש משהו שאני באמת מצטער עליו ומכה על חטא, זה סוג ההתנהלות המקצועית שלי, כנראה בגלל זה הורדתי לה את הביטחון. אני חושב למה היא לא הועסקה בשום דבר מאז ועד היום אני מאוד מאוד מאוד מקווה שזה לא בגללי, אבל אולי זה תרם משהו ועל זה אני באמת מצטער".

תגובת אודליה פרידמן, מנכ"ל תיאטרון 'הבימה' בשנים 2005-2019: "אין דבר שהוא חמור בעיני יותר מאשר אלימות והטרדות מיניות,ובהתאם לכך פעלתי ואפעל כל חיי. מפנייתכם עולה כי מדובר באירועים מלפני 10 שנים. ככל שהיו פניות שהוגשו הן טופלו ע"פ החוק ע"י הממונה על הטרדות בתיאטרון. יש לפנות להנהלת התיאטרון הנוכחית לקבלת המידע".