אחרי ששרפה את הבמה עם ביצוע היסטרי ללהיט "Real Love", החיפושית המרגשת סיימה את דרכה ב"הזמר במסכה" (פרק חדש במוצאי שבת, אחרי החדשות, ערוץ 12). מי שהתגלתה מאחורי המסכה והותירה את עם ישראל פעור פה, היא לא אחרת מחברת הכנסת לשעבר ומנהיגת המחאה החברתית, סתיו שפיר.

שפיר, שבמהלך חייה גרפה לא מעט טייטלים מרשימים, סיפרה רגע אחרי ההדחה כי המוזיקה היוותה עבורה עוגן במהלך הדרך. "המוזיקה היא הדבר שאני הכי מחוברת אליו, בכל נימי נפשי. היא הצילה אותי כל החיים. למרות שאף פעם לא רציתי להיות מוזיקאית כמקצוע, אני כותבת, מלחינה ונהנית ממוזיקה כל החיים. זאת המתנה הכי ענקית שיש, והייתה לי הזדמנות לקחת את זה צעד אחד קדימה למקומות שלא חשבתי שאעשה".

איש לא העלה על דעתו שמתחת לתחפושת החיפושית נמצאת חברת הכנסת לשעבר, ובזכות היכולות הווקליות הפנומנליות שלה חברי הפאנל היו בטוחים שמדובר באחת הזמרות הגדולות בישראל, כמו מירי מסיקה או עדן בן זקן. "את נמצאת שם בתוך המסכה הזאת ולא רואה שום דבר, חווה משהו שמרגיש כמו חלום משונה", תיארה שפיר, "כשהם נתנו את הניחושים האלה, ישבתי שם וצחקתי בשמחה גדולה. באיזשהו שלב חשבתי שעובדים עליי".

אילו הודעות קיבלת אחרי השידור?
"מאוד מופתעות, אף אחד לא ניחש. ראיתי כמה מהדמויות האחרות שנחשפו, כולם שיתפו את בן הזוג שלהם ואת המשפחה שלהם - אצלי אף אחד לא ידע. כבר חודש אני מחכה שמישהו יגיד לי משהו, וכלום. כבר התחלתי להאמין שאולי זה לא באמת קרה".

מסתבר כי בעבר למדה שפיר בבית הספר רימון, וגם בשנים שבהן עבדה בכנסת ישראל מצאה זמן לנגן ולשיר: "היו לילות מאוד ארוכים בכנסת. לפעמים בארבע בבוקר אחרי 40 הצבעות, הייתי עולה לפסנתר בקומה למעלה כדי להירגע".

חשפת את הקשר המיוחד שלך ושל אחותך והמוזיקה שמחברת ביניכן.
"מגיל מאוד צעיר התקשורת המרכזית ביני לבין אחותי, שמתמודדת עם אוטיזם ומוגבלות שכלית, היא דרך המוזיקה. היא לא ידעה שאני בתוכנית ואולי עד עכשיו לא יודעת, עדיין לא קיבלתי ממנה הודעה. היא הבן אדם שהכי ייהנה מהתוכנית הזאת, מאוד רציתי שהיא תראה. מוזיקה, תחפושות ומשחק, זה ממש הקשר שיש בינינו".

במה את עוסקת בימים אלה?
"אנחנו מקימות יחד מרכז התפתחותי לאנשים עם אוטיזם שקוראים לו מרכז שיר"ה, שזה ראשי תיבות - 'שירותי התפתחות לאנשים מיוחדים'. כבר כמה חודשים שאנחנו מגייסות בשביל המרכז תרומות ומנסות לגייס תמיכה. אנחנו מאוד קרובות להעמיד אותו על הרגליים ולאפשר לאנשים עם אוטיזם להמשיך ללמוד ולעבוד בסביבה מכילה במשך כל חייהם הבוגרים, וגם ליהנות מטיפול ותרפיה באמצעות מוזיקה ואמנות".

אנחנו רוצים לראות אותך שרה יותר.
"הדרך שבחרתי בה היא של עשייה חברתית, ולמוזיקה יש אפקט על המציאות שאנחנו חיים בה ויכולת להשפיע, לשנות ולעשות המון טוב. אם יום אחד אזכה לכתוב ולהלחין שירים למישהו, זה ישמח אותי מאוד".

גיוס המונים למרכז שיר"ה אותו ייסדה סתיו שפיר