אחרי פירוק השותפות הארוכה של אייל גולן ובני פרץ ב"ליאם הפקות", ובעקבות הפרסומים בשבוע שעבר על המענק שנתן גולן לנגנים שלו בגלל תקופת הקורונה המאתגרת, עכשיו נחשף צד נוסף בחברה: שישה עובדים וספקים של "ליאם הפקות" - נגנים, זמרים, אנשים טכניים, גברים ונשים – שביקשו להסתיר את זהותם סיפרו בשיחה בלעדית למערכת ערב טוב עם גיא פינס, על המצב אליו נקלעו בעקבות עיכוב וקיצוץ בתשלומים שמגיעים להם מהחברה, מצב שלכאורה רחוק מלהיות מושלם כפי שמוצג בתקשורת.

"זה לא הכאב שלי כמו שזה הכאב של הילד שלי", סיפר ב' בשיחה המשותפת. ו-מ' הוסיף: "אין מצב שאסתובב עם הבן שלי ואחשוב אם לקנות לו בגלל שלא הגיע לי צ'ק מאייל גולן. אין מצב, לא קיים הסרט הזה".

עשרות עובדים וספקים נותנים שירותים לליאם הפקות: אנשי משרד ונגנים, אנשי סאונד ווידאו, זמרות ליווי וטכנאים. ששת העובדים, שהיו צמודים בעיקר לאיתי לוי ונסרין קדרי בהופעות, סיפרו בגילוי לב על הקשיים הכלכליים אותם הם חווים בגלל התנהלות החברה מולם, לטענתם: "כל חודש זה נגרר מחדש", סיפרה ג', "במיוחד בתקופה הזאת. זו תקופה קשה וגם ככה אין הופעות, לכן מדובר על פשע. זה פשע, באמת". ו-מ' הוסיף: "אנחנו אוכלים חרא מהם שנים, שנים". 

הריאיון הגנוז של איתי לוי ואייל גולן (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
מקבלים את הכסף בזמן מהלקוח אך לא לכאורה לא מעבירים לעובדים בזמן. ליאם הפקות | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

בקול חנוק סיפר אחד הנגנים שעובדים עבור "ליאם הפקות" על המצב שנקלע אליו, שהחריף בעקבות הסכסוך המתוקשר בין הבעלים ובעקבות משבר הקורונה, שהותיר רבים בלי פרנסה לחודשים ארוכים: "בתקופת הקורונה, שאין לי כסף ותזרים מזומנים - דוחים אותי, משקרים לי ומערבבים אותי במילים הכי יפות רק כדי למשוך אותי בזמן", סיפר מ'. "הם משתמשים בכסף שלי, שאני עובד עליו. הם לוקחים את הכסף הזה מהלקוח במזומן, לא משלמים לי אותו ודוחים אותי בחודשיים". ו-ה' הוסיף: "אנחנו מדברים על חברת 'ליאם הפקות', בבעלותו של הזמר הלאומי, לא דיברנו על חברה שפשטה רגל".

מאז הפיצוץ שהוביל לפרידה דמוית הגירושים בין גולן ופרץ, החברה עברה טלטלה, ופרץ, שהיה המנהל, בפועל לא ניהל את החברה במשך שנה. לפי רוב העובדים, המצב מאז עזיבתו של פרץ רק הולך ומתדרדר. ששת העובדים הציגו דפוס, לכאורה, לפיו ב"ליאם הפקות" אין כזה דבר לקבל את הכסף בזמן. לטענתם, תמיד יש עיכובים. הם נאלצים להסכים לתשלום של שוטף פלוס 90, כלומר תשלום שמגיע רק אחרי שלושה-ארבעה חודשים מאז ביצוע העבודה, גם אם הוא נגבה מזמן. 

הסכסוך בין אייל גולן לבני פרץ מתגבר (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
מאז שפרץ עזב, המצב הולך ומתדרדר | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

"אני רוצה לחדד פה נושא מאוד כאוב", אמר מ', "אני שלוש וחצי שנים שם ולא זוכר פעם אחת שהצ'ק הופקד בזמן, בחיים לא". ו-ב' הוסיף: "כספים מהם אף פעם לא מגיעים בזמן. זה לא משהו חדש, אבל עם זאת הם החליטו בחודשיים האחרונים לעשות מה שבא להם עם הכסף שלנו: גם לא להודיע לנו, גם להתחמק מתשלום וגם מערבבים אותנו בסיפורים אין קץ. עד שעונים לנו, מבטיחים לנו יום יומיים, שהופכים לשבוע שבועיים, ואז אתה מקבל את הצ'ק. חילקו את הסכום חצי לעוד שבוע ועוד חצי לעוד שלושה שבועות".

בשנתיים האחרונות כל הופעה של איתי לוי הכניסה לחברה עשרות אלפי שקלים, שחלקם אמורים להיות משולמים לזמרות הליווי, לנגנים, לצוות הטכני ולעובדים נוספים. העובדים מספרים כי בימים שלפני הקורונה, הכסף לא הפסיק לזרום פנימה, ולמרות זאת, היו עיכובים בתשלומים: "אם חברה בע"מ מזמינה מ"ליאם הפקות" הופעה של אייל גולן או איתי לוי לדוגמה, הלקוח משלם ל"ליאם הפקות" באותו יום של ההופעה את מלוא הכסף, אז אנחנו אמורים לקבל את זה הרבה לפני", סיפר ב'. ו-מ' טען: "פשוט מחזיקים אותנו מהביצים".

נגן אחד סיפר כי לפעמים הכסף מגיע, אבל לא במלואו. הוא חשף כי הוא חיכה לצ'ק על עבודתו בסכום של חמש ספרות, ואז גילה שקיצצו לו אותו באלפי שקלים: "ראיתי את הצ'ק וקיבלתי חום", סיפר ה'. "אני שואל אותם למה לא קיבלתי את כל הכסף? הם אמרו לי: 'לא מגיע לך. **** שקל לא מגיע לך'. קיבלתי את הכסף הזה בדיעבד אחרי חודשיים, אחרי מריבות. בהתחלה אמרו לי 'אם אתה רוצה את הכסף תחתוך 6,000 שקל'. אמרתי להם שאני לא חותך אגורה מהכסף". ו-ג' הוסיפה: "ההתנהלות מול החברה היא באיומים, זאת אומרת חלק מהנגנים מפחדים לתבוע. אנחנו עובדים איתם שנים אבל יש איזשהו שלב שהגענו אליו שכלו כל הקיצים". 

בשבוע שעבר פורסמה ההתכתבות של גולן שדלפה מקבוצת הוואטסאפ של הנגנים, לפיה גולן העביר מענק תמיכה של אלפי שקלים לנגנים שעובדים איתו בהופעות כדי לסייע להם בימי קורונה. אבל זה בדיוק מה שגרם לעובדים האחרים להתקומם: "זה פשוט מרגיז שעושים לו כזה שם טוב, שהוא נותן את הכסף לנגנים שלו ותורם את הכסף בזמן שזה על חשבוננו", אמרה ג'. ו-מ' הוסיף: "ללכת ולתת מענקים לנגנים של אייל זה אפשר, אבל אנחנו לא שווים כלום".

"העיקר אייל יוצא מלך בתקשורת ובינתיים כל העובדים שלהם במשרד מגיעים לעיקולים, מגיעים למינוסים, מגיעים לפת לחם", טען ה'. "בוא'נה, אני עבדתי, אני לא מבקש מהם טובה". 

אחד הספקים סיפר שכבר הגיש תביעה נגד "ליאם הפקות", אחרים אמרו שהם שוקלים את צעדיהם. 

הריאיון הגנוז של איתי לוי ואייל גולן (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
"אין מצב שאחשוב אם לקנות לבן שלי בגלל שלא הגיע צ'ק מאייל גולן" | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

תגובת בני פרץ: "מרגע שההחלטות לגבי התשלומים עברו לידי אייל גולן והסובבים אותו, אין לבני פרץ קשר לנושא הזה. משנת 2010 ועד שפרץ הפסיק לנהל את "ליאם", החברה הפיקה אלפי אירועים בארץ ובעולם, כאשר התשלומים שולמו תמיד במלואם לכל הספקים והנגנים".

תגובת ליאם הפקות: "בחברה התחלפו מנכ"לים בתקופה האחרונה ובשל כך, שיטת הניהול בליאם הפקות שונתה לחלוטין עקב תקלות כאלה או אחרות בעבר. חשוב לציין כי בתקופת הביניים שבין החלפת הניהול לבין תחילת משבר הקורונה, כל התשלומים שולמו בזמנם ועל פי התנאים שסוכמו. תקופת משבר הקורונה הינה ועודנה מאתגרת מאוד עבור כולנו וכמובן שהיא לא פסחה גם על חברת ליאם הפקות. אי הוודאות והירידה המשמעותית בפעילות גרמו לכולנו להיכנס למתכונת חירום ולבצע התאמות בהתאם למצב. חברת ליאם הפקות שילמה ומשלמת לכל ספקיה בהתאם למתכונת החירום במצב קיים זה.
בנוסף, בשיאה של תקופה מאתגרת זו ולבקשתם האישית של אייל גולן ונסרין קדרי, כל אחד מהנגנים וחברי הצוות קיבלו מענק מכובד על מנת לסייע ולצלוח את התקופה הקשה. צר לנו שדווקא בתקופה קשה זו שכולם צריכים להיות מאוחדים ולחזק אחד את השני, בוחרים "יחידי סגולה" לנסות לגרום נזק ולפגוע בחברה שפרנסה אותם במשך שנים רבות".