דיכאון אחרי לידה הוא תופעה מוכרת ומדוברת, אבל לא רבים יודעים שהתחושה הקשה עלולה לתקוף הריוניות גם לפני רגע השיא. במהלך הרצאה שהעניקה בכנס "מדברים להורים" של אתר Onlife, חשפה לראשונה השחקנית יובל שרף את השנה המורכבת שעברה עליה והוסתרה היטב מתחת לחיוכים וללוק התמיד מוקפד שלה.

20 אחוז מהנשים יסבלו מדיכאון לפני לידה ברמה כזאת או אחרת ויובל הייתה אחת מהן. "כשאת עושה ילד את אמורה להיות שמחה. אז אני לא הייתי, הייתי עצובה מאוד", שיתפה יובל את הקהל וחשפה את המאבק בתחושות שליוו אותה במהלך ההריון השני שלה. 

יובל שרף מדברת על דיכאון לפני לידה
צילום: מתוך: "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

במהלך ההריון הראשון שלה עם נורי, שעבר בקלות מבחינה נפשית, נאלצה יובל לעבור פרוצדורה להסרת התוספתן, מה שגרם לה למתח וחרדה לגורל התינוק. במהלך ההריון השני הכל התהפך: "רק חיכיתי לניתוח כזה, למכה, לתאונה, לתוצאת מי שפיר לא טובה או למשהו שיגאל אותי מהמקום הזה", חשפה בדמעות, "זה רק מדגיש לי את העיוות הכימי של המוח, כמה אפל היה שם, כמה הרגשתי שאני נמצאת בתוך כלא שהוא הגוף שלי וכמה אני רוצה לצאת משם ולראות את האור". 

השינויים הגופניים שבאים עם ההריון קשים לכל אישה, אבל כשחקנית שמתפרנסת גם מהמראה החיצוני שלה, הם החמירו את מצבה הנפשי והיא נקרעה בין הרצון לעבוד, לבין לעבוד בלהיות אמא. "הייתי מובטלת", נזכרה, "עשרות אודישנים שלא יכולתי לעשות כי זה לא מתאים, שני פרויקטים בחו"ל נקטעו במהלך מגעים מתקדמים כי הייתי בהריון. זה פתאום נהיה כמו מחלה". 

למרות הקשיים, לסיפור של יובל יש סוף טוב. לוקא, שפירוש שמו בעברית הוא "אור", יחגוג ביום ראשון הקרוב את יום הולדתו הראשון. יובל נחלצה מהמצב הקשה אליו נקלעה בעזרת טיפול פסיכולוגי וגם בזכות הלידה, שגרמה ה להבין שאמהות זו המשימה שלה עכשיו, ולא עוד אודישן או תפקיד. "הדבר הכי חשוב שקרה, לוקא המדהים שלא סתם נקרא ככה, הוא באמת הביא את האור. זכיתי בו".