105 ימים עברו מאז שזכתה מיכל לובנוב לראות את בעלה אלכס. ביום שישי, 6 באוקטובר, הוא יצא אל עבודתו כמנהל בר בפסטיבל "נובה" ברעים ומשם הכל התהפך ובמהלך אותה מתקפה איומה הוא נחטף לעזה. בריאיון לתוכנית של גיא פינס, שיתפה באומץ על הכאב הגדול בלעדיו, התיעוד של שלבי ההיריון כדי שיוכל לחוות אותם יום אחד והמסר המצמרר בצילומי הקליפ לשיר החדש של אלין גולן, שקורא בין היתר להשבת החטופים.

הצילומים לקליפ של הזמרת הצעירה, הם לא בדיוק בוק ההיריון שלובנוב חלמה עליו. כשהיא עומדת מחובקת עם אלין ועל בטנה כתוב המסר המצמרר: "אבא תחזור", היא משתפת על הרגע בו גילתה את הבשורה המרגשת: "זה היה בבית, הייתי לבד והרגשתי שאני צריכה לבדוק מה קורה שם כי הרגשתי שמשהו מתבשל. עשיתי את הבדיקה ואז כמובן שאחרי שעתיים אלכס חזר הביתה ולא התאפקתי, אמרתי לו לשבת ושיש לי משהו לספר לו. בא לי לחזור עוד פעם לרגע הזה"

רגע של אושר צרוף.
"כן, כי כל כך רצינו את זה, אלכס כל כך רצה את זה. אין אושר טהור יותר מזה".

את בוקר 7 באוקטובר ששינה את החיים שלה, היא לא תשכח כל כך בקלות. "העיר רעדה מרוב אזעקות ורקטות, התעוררתי ורצתי לחדר של הילד שזה הממ"ד. הדבר הראשון שעשיתי זה להרים טלפון לאלכס, לא חשבנו שזה משהו כל כך גדול. אנחנו מתורגלים שיש כמה אזעקות וזה עובר, יש כיפת ברזל והכל בסדר חוזרים לשגרה. ככל שהשעות עברו והשיחות שלי עם אלכס היו מאוד קשות, כי בהתחלה הוא אמר שהכל היה בסדר והוא מקפל ותכף חוזר הביתה, גם בשיחה האחרונה שלנו", שיתפה לובנוב.

בשעה תשע בבוקר הקשר עם בעלה אלכס נותק. ככל שחלפו השעות וסרטוני זוועות מהמסיבה התחילו לרוץ ברחבי הרשת, התברר גודל האסון. "הייתי בטוחה שהוא יצוץ מאיזה שהוא מסתור וימצאו אותו, כי ככה הוא באופי שלו הוא שורד. עוברות 24, 48, 72 שעות, ובן אדם לא יכול להסתדר כל כך הרבה זמן בלי אוכל או שתייה, אז התחלתי להבין שמשהו לא בסדר. עולה המחשבה אם הוא חטוף או רצחו אותו, היא תמיד הייתה שם", שיתפה בכאב.

יש לכם ילד בן שנתיים בבית, מה מספרים לו?
"יש לי מזל שהוא מספיק קטן כדי לא להבין באמת את הסיטואציה. הוא מחפש ואומר המון 'אבא', הוא מצביע על המגנטים על המקרר או על הג'יפ שעומד בחנייה כי זה מזכיר לו אותו. אני תמיד באה ומחבקת, הכל בחיוך, אני עושה הכל כדי לא להישבר מולו. אני אומרת לו להביא נשיקה למגנט ושאבא אוהב אותו".

את מדברת והעיניים דומעות, איתו צריך לעשות הצגה כדי שהוא לא ירגיש?
"כן, הצגה 24 שעות. רק כשהוא ישן אני מרשה לעצמי להתפרק".

את מצליחה לישון בלילה?
"התשובה היא לא. הלילות הם לא לילות, זו שינה מאוד קשה וקלה. אני מתעוררת המון, יש סיוטים, פחד תמידי שאפספס איזה שהיא שיחה באמצע הלילה. אני חושבת שזה לא יעזוב אותי עד שהוא יחזור, עד שכולם יחזרו".

מה מזכיר לך אותו ביום יום?
"שאין עם מי ללכת לישון בלילה, זה הכי קשה. אין על מי לשים את הראש, למי להתקשר ולהגיד שאמא עצבנה אותי, אבל הדברים הקטנים במיוחד הלילות הכי קשים"

ברגע שהבינה שבעלה אלכס נחטף, החלה מיכל לתעד את כל שלבי ההיריון. החל מהבדיקות, עד לתמונותף סרטונים ואולטרסאונד, הכל כדי שיהיה לו כשיחזור: "אני מצלמת הכל, את התמונות, אותו זז. זה קשה, זה אבא שמנעו ממנו לחוות את הילד שלו, לא חושבת שהמוח האנושי יכול לתפוס משהו כזה בכלל".

את הקליפ שהיא מצלמת יחד עם הזמרת הצעירה אלין גולן, היא תוכל להכניס אל תוך קפסולת הזמן של התינוק, ועל הדרך להשאיר תיעוד נוסף לאבא אלכס, יחד עם מסר עוצמתי ומרגש למען שחרורו יחד עם שאר החטופים. "לא חשבתי שנגיע למצב הזה בחיים. הקליפ הכי מרגש שהיה לי, זו הזכות שלי לבוא ולצעוק את הצעקה שלהם, להגיד את השם שלהם. ברגע ששמעתי את הסיפור של מיכל, הרגשתי שכתבו עליה את השיר, זה משמיים", שיתפה הזמרת הצעירה גולן.

אלין גולן (צילום: ערב טוב עם גיא פינס, קשת 12)
צילום: ערב טוב עם גיא פינס, קשת 12

גולן המשיכה וחשפה בדמעות את הסיבה שבחודש הראשון לא יצאה להופיע בפני מפונים וחיילים: "להיות פה ולהוציא את השיר הזה, זה לא מובן מאליו בשבילי. היה לי חודש מאוד קשה בהתחלה, רציתי לצאת ולשמח ולא יכולתי. לא הייתה לי את היכולת לקום מהמיטה, לצאת לשיר ולשמח אנשים. לא הרגשתי שאני יכולה להסתכל למפונים או חיילים בעיניים ולשמח אותם, לא יכולתי להעביר שעה ביום בלי לבכות".

בניגוד להרבה חטופים אחרים שזוהו בחלק מהסרטונים שרצו ברחבי הרשת, מיכל לא קיבלה סימן חיים או עדות של אלכס מהשבי: "אף אחד מהחטופים שחזר לא ראה את אלכס, אין לנו סימן חיים ממנו. עד היום זה חוסר וודאות אחד גדול, אני יותר חרדה מזה כי אני לא יודעת מה המצב שלו. אם הוא פצוע, מה המצב הבריאותי והנפשי, יש לו בעיה של חיידק ברגל מהילדות ואם הוא לא לוקח את התרופות הקבועות זה יכול לגרום לסיבוך הכי גדול בעולם. אנחנו אחרי 100 יום, אני חושבת שכולם שם פצועים נפשית או פיזית, לא נשאר שם אף אחד בריא".

לובנוב המשיכה ותיארה את ההתמודדות עם אירועי היום יום שנוגעים לחטופים ואת התפילה החשובה ביותר שלה: "הלוחמה הפסיכולוגית נוראית, אני לא רואה סרטונים. אני מבקשת שיספרו לי בגדול, יודעת שיש הרבה זוועות. אני אוכלת ושותה כי צריך, לא משהו מעבר, אבל יש לי אנשים באמת תומכים שדואגים שאשמור על עצמי מבחינה בריאותית. אני מתפללת ומייחלת שהוא יחזיק לי את היד בלידה, זה הדבר הכי חשוב שאני יכולה לעשות בשבילו".

אם יש את הסיכוי הכי קטן שהוא יצפה בזה, היית רוצה להגיד לו משהו?
"קודם כל שאני אוהבת אותו ומתגעגעת. אני שומרת על טום ועל הקטנצ'יק ושהדבר הכי חשוב בעולם, זה שהוא לא יאבד אמונה כי אני עושה הכל כדי להחזיר אותו ואני אחזיר אותו".

הספקתם לדבר על שמות לפני שהוא נחטף?
"עשינו שיחה פעם אחת, זרקנו שמות לאוויר על חלקם הוא צחק וחלקם הוא לקח ברצינות. אני נורא נשענת על השיחה הזאת, שומרת אותה רק לעצמי ואף אחד לא יודע מה אני מתכננת. אני מאמינה בכל ליבי שהוא יהיה כאן לבחור את השם וחסר לו שלא".