משחק הפעולה Wolfenstein: The New Colussus הוא אחד מהמשחקים המלהיבים והמדוברים של החודשים האחרונים. רק מה, הרבה מאוד גיימרים ישראלים לא יכולים לשחק בו, זה עקב החלטה של מפיצת המשחק, Bethesda, לא להפיץ אותו בצורה רשמית בארץ.

ב-Bethesda חוששים מתגובות כועסות נגד משחק שהופך את מלחמת העולם השנייה והנאציזם למוצר בידורי. רק מה, תוך כדי הניסיון שלהם להמנע מתגובות כועסות מצד הרגישים הם זכו למבול של תגובות כועסות מצד גיימרים, שלא מבינים למה מונעים מהם לשחק במשחק בו המטרה המרכזית היא לחסל כמה שיותר נאצים. האם יש משהו יותר ישראלי מזה?

גם הגיימרים הגרמניים לא ממש נהנים מכל מה שיש למשחק הזה להציע. בגרמניה אמנם משווקת גרסה של המשחק, אך מדובר בגרסה מצונזרת ומסורסת, ממנה הוסרו סימנים נאציים. אפילו השפם של היטלר נעלם, זאת בגלל חוקים גרמניים האוסרים להשתמש בסמלים ודמויות נאציות במוצרים בידוריים.

שלושה גיימרים ישראליים החליטו ליצור תגובת נגד לצנזורה. הם יצרו את וולפנסטש, משחק דפדפן שמציג את איך שהם חושבים שוולפינשטיין 2 נראה בדמיון שלהם. במשחק האמיתי, הרי, הם לא יכולים לשחק.

אין תמונה
Wolfenstache

מנערים את העץ

"בת'סדה מעליבים את האינטליגנציה של הקהל הגרמני שלהם, ובאותה נשימה עושים מעשה נתעב באופן כללי מכיוון שהמשחק בגרסתו הגרמנית הפך ממשחק אנטי-נאצי מפורש, למשחק רביזיוניסטי למהדרין. הם מעליבים את הקהל הישראלי שלהם, בזה שהם מסרבים למכור לנו את משחקי הטירה הנאצית פשוט כי אנחנו ישראלים", אומר לנו שלו מורן, מעצב המשחק. 

נדב הקסלמן, המעצב הגרפי של המשחק, מוסיף: "בשבילי הסיבה העיקרית לעשות את וולפנסטש היתה לנער את העץ שבת'סדה יושבת עליו. [...] מצד אחד לא רוצים לפגוע בזכרון השואה למשל, או לעודד לאומנות, מצד שני אין בעיה להשקיע את מלוא הרצינות והאנרגיה באנימציה של גרמנים נשחטים. בת'סדה בחרה פה צד מסחרי ברור שלא לעצבן אף אחד יותר מדי ולא להסתבך בתביעות אבל ההכחשה וההתעלמות מהבחירה שלהם דורשת התיחסות וביקורת. מבחינתי זאת היתה ההזדמנות המושלמת".

אלון כרמי, מפתח המשחק, מאמין שהחשש של Bethesda מכך שהקהל הישראלי ייפגע מהמשחק לא ממש מחובר למציאות: "אני חושב שהחברה הישראלית עברה את שלב השוק מהנאצים ומהשואה ויותר לשלב הקבלה וההבנה שמדובר באירוע היסטורי שאפשר לבקר אותו, לחקור אותו ואף לצחוק עליו. תכניות סאטירה בפריים טיים כבר משלבות מערכונים שכוללים נאצים ("היהודים באים" למשל), ובדיחות שואה הן דבר שבשגרה".

אין תמונה
Wolfenstache

גם לגבי ההחלטה להוציא גירסה מצונזרת של המשחק בגרמניה יש למפתחי המשחק הזה הרבה ביקורת. "החוק הגרמני נכתב בתקופת המלחמה הקרה. יש בו יוצאים מהכלל, ואלו הן "יצירות בעלי ערך תרבותי" - משמע אומנויות - דוקומנטריים, סרטים, ספרים וכד'. אבל מאז ועד היום, משחקי מחשב לא נראים בעין השופט הגרמני בתור "אומנות" או "בעלי ערך תרבותי", אומר אלון. 

שלו מוסיף: "דווקא חברה בסדר הגודל ועם המשאבים של בת'סדה היתה יכולה לעשות מה שגופים קטנים יותר לא יכולים, וזה לנהל את המאבק המשפטי ולנצח אותו. אין אזכור למשחקי מחשב בחוק עצמו - כל מה שיש זו פסיקה תקדימית מלפני עשור בערך שמוציאה משחקים מן הכלל, כנראה בגלל שופט שמרן במיוחד. גרמניה יותר ממוכנה לקבל משחקים כמוצר תרבותי מוערך - הרי בברלין יש מוזיאון למשחקי מחשב הנתמך על ידי המדינה!

כך תוכלו לשחק

את וולפנטש ניתן לשחק בחינם על הדפדפן כאן. ככה הוא נראה בלייב:

אם הטייק הישראלי  עשה לכם תיאבון לבדוק את הדבר האמתי, אתם לא צריכים לדאוג. למרות שהוא לא משווק באופן רשמי בישראל - יש מספיק דרכים לשחק בו.