רק שבועות בודדים עוברת מפה לאוזן שמועה על דוכן הלחמים של אילנה דן בשוק האיכרים בנמל תל אביב, ואיתה גם על הכריכים שמכינים מהתוצרת שלה (ספציפית הפוקצ'ה) בקצביית איוו הסמוכה, והנה בשישי האחרון לא נתנו לגשם או לפיתויים (שרי הרינג, הבורקס הטורקי של בן פרי, אנחנו מדברים עליכם) שבדרך לעצור אותנו – והגענו להתרשם בעצמנו. אתם יודעים איך זה, חרדת הפופ אפים הגדולה. 

אילנה דן, בוגרת ריאליטי האוכל משחקי השף ומסעדת וייס אופה כבר תקופה ארוכה, בדגש על לחמי מחמצת  ולאחרונה החלה בשיתוף פעולה עם we like you too, אצלם גם אפשר לרכוש לחמים שלה. בדוכן שלה בשוק, שבימי הגשם נכנס לחלל השוק המקורה, דן מציעה בין היתר פוקצ'ות, פאן דה קריסטל, לחמניות חלב חמאה ודבש, חלות חלב, כיכר לחם כפרי, בייגלה עם ג'יבנה ועלי זעתר טריים בציפוי שומשום וקצח וגם חמאה בטעמים שונים (לקחנו הביתה חמאת אנשובי עם חלפיניו שהלכה מעולה עם לחם שיפון לבן). כבר בשבוע הראשון שלה בשוק, הפוקצ'ה של אילנה קרצה לראם אזובל מהאטליז וזמן לא קצר אחרי זה נולד הכריך.

דוכן הלחם של אילנה דן בשוק הנמל (צילום: ניצן לנגר, mako אוכל)
דוכן הלחם של אילנה דן בשוק הנמל | צילום: ניצן לנגר, mako אוכל
וגם חמאה בטעמים (צילום: ניצן לנגר, mako אוכל)
וגם חמאה בטעמים | צילום: ניצן לנגר, mako אוכל

אז כאמור, את הפוקצ'ה השמנמנה והאוורירית לוקחים באיוו ומכינים ממנו 2 כריכים שכל אחד מהם זה משהו אחר לחלוטין. הראשון הוא פוקצ'ה רוסטביף: נתחים אדמדמים של פיקניה ואגיו (הנתחים עשויים להשתנות משבוע לשבוע לפי החשק, ההיצע ומצב הרוח), מעט חרדל, מעט רוטב טרטר, חסה פריכה, מלפפונים חמוצים ופרוסות עגבנייה. זה כריך של קצבייה, וזה ללא ספק מתאים למי שאוהב טעמי בשר לא מתחנפים. כריך ברמה גבוהה שלוקח את עצמו ברצינות ויופי שכך. מרגיש מאוד ראוי כשנמצאים מתחת למסעדת תריסר ופסע מדוכנה של שרי הרינג.

כריך רוסטביף - פוקצ'ה של אילנה, הבשר של איוו (צילום: ניצן לנגר, mako אוכל)
כריך רוסטביף - פוקצ'ה של אילנה, הבשר של איוו | צילום: ניצן לנגר, mako אוכל
כריך רוסטביף באיוו (צילום: ניצן לנגר, mako אוכל)
כריך רוסטביף באיוו | צילום: ניצן לנגר, mako אוכל
פוקצ'ה רוסטביף ורוטב טרטר. איוו (צילום: הילה אזובל, יחסי ציבור)
פוקצ'ה רוסטביף ורוטב טרטר. איוו | צילום: הילה אזובל, יחסי ציבור

הכריך השני שמכינים באיוו הוא סוג של כריך סלט עוף. מדובר בז'אנר מעט פחות מפותח בזירה המקומית (אחד הבולטים הוא הכריך הטעים של אהרוני בעוף בשנקין), וחבל, כי ישראלים מתים על עוף. באיוו מפרקים עוף רוטיסרי עסיסי (במהלך כל השבוע ניתן להשיג פה רוטיסרי), מוסיפים לו איולי כמהין, חמוצים, חסה טרייה פריכה וקצת ארוגולה ומורחים בנדיבות בתוך פוקצ'ה. נגיד ככה: זה רחוק מאוד מכריך העוף המסורתי של יום שישי של חלה, שניצל, מטבוחה וכו', אבל זה כריך טוב מאוד: הקיק של הכמהין מפתיע קצת בביס הראשון, אבל בביסים הבאים כבר נהנים לגמרי, מתמסרים ומבינים שמדובר בשידוך מוצלח, למרות המוניטין הלעיתים מפוקפק שיצא למוצרי מחיות ושמני הכמהין. מחיר כל כריך כזה הוא 44 שקלים ובכל הנוגע לתמורה בעבור הכסף - יש תמורה, ובגדול. 

פוקצ'ה עוף. מנה נדיבה מאוד (צילום: ניצן לנגר, mako אוכל)
פוקצ'ה עוף. מנה נדיבה מאוד | צילום: ניצן לנגר, mako אוכל
פוקצ'ה עוף מפורק. איוו (צילום: הילה אזובל, יחסי ציבור)
פוקצ'ה עוף מפורק. איוו | צילום: הילה אזובל, יחסי ציבור

בשורה תחתונה: שוק הנמל הוא כבר במשך שנים מוקד משיכה לפודיז, שפים, בשלנים מקצועיים וחובבים כאחד ולא מעט פעמים הוא כר פורה לשיתופי פעולה מהסוג הזה, וזה אדיר. עם אחד מדוכני הקפה הטובים בעיר, תוצרת חקלאית טרייה ומעולה, נוף מדהים לים ולא מעט יציאות מיוחדות – זה עדיין אחד היעדים הקולינריים השווים של תל אביב. נכון לכרגע דוכן הלחם של אילנה הצטרף לשוק כך שלא מדובר בעוד פופ אפ, וגם הכריכים כרגע עתידים להישאר, ולא רק זאת: נבחרת הכריכים צפויה אפילו להתרחב בעתיד.

פוקצ'ה עוף מפורק. שווה לקחת הפסקה מהשניצל של שישי (צילום: הילה אזובל, יחסי ציבור)
פוקצ'ה עוף מפורק. שווה לקחת הפסקונת מהשניצל של שישי | צילום: הילה אזובל, יחסי ציבור

שוק האיכרים. נמל תל אביב האנגר 12. ימי שישי משעה 08:00