שחושבים על אזור סלמה פינת הר ציון בתל אביב, אוכל מצוין זה ממש לא הדבר הראשון שעולה לראש. אבל בין בתי הקפה של הקלפנים המקומיים והמכולות האקזוטיות עם מוצרים מכל קצות אפריקה, יש גם את מזנון מוטפאק (Mutfak), ששלט של המזנון הקודם עוד מתנוסס בחזיתו (המקום קיים כבר ארבע שנים, אבל לפני כמה חודשים עבר שיפוצון ומיתוג מחדש שהתחילו למשוך יותר קהל צעיר). אם הייתי שוק לוינסקי, הייתי מתחילה לשקשק מהאימפריה הקולינרית ההולכת ומתחזקת באזור שפירא והתחנה המרכזית.

מוטפאק שווארמה טורקית (צילום: איילה כהן, mako אוכל)
קל לפספס את הפנינה הזאת | צילום: איילה כהן, mako אוכל

המראה הראשוני של המקום היה די מרתיע, אני לא אשקר. הוא היה מלא בגברים שצפו במשחק כדורגל בטלוויזיה. משחק בליגה הטורקית. ועם כל החיבה שלי לכדורגל, סף החיבה שלי לחבורות גדולות ורועשות של גברים נמוך יותר. הבעלים מיד חש באי הנוחות ופינה לי שולחן, הזמין אותי לשבת ועשה זאת בלבביות כזאת ששברה את הקרח עם שאר הנוכחים, שכמובן לא שמו עליי אלא היו מרוכזים כל כולם במשחק. 

ועכשיו, משסיימנו עם הגינונים, מה אוכלים? במוטפאק אוכלים שווארמה, אבל לא כמו שאתם רגילים. בעל הבית המליץ לקחת צלחת, כי בצלחת המנה של השווארמה איסקנדר הזאת מגיעה עם היוגורט שאמא שלו מכינה בבית, ומדובר ביוגורט סמיך וחמצמץ, משהו מענג שלא טועמים כל יום. בגלל שהעיניים שלי היו אפילו יותר גדולות מהרגיל, הזמנתי שתי צלחות (50 שקלים כל אחת), ודי מהר הבנתי שזאת הייתה טעות כי אפילו אחת לא באמת יכולתי לסיים. תוך זמן קצר הונחו הצלחות היפהפיות על השולחן, עם נתחים עסיסיים של שווארמת כבש שנחו בתוך רוטב חמאה מזוקקת ולצידם חתיכות פיתה קטנות ואלוהיות שספגו לתוכן את כל השומן הזה, יוגורט, עגבניות צלויות ופלפלים ירוקים חריפים צלויים. איזו שחיתות. איזה פינוק. כמה נחמה יש בכל ביס כזה.

אומנם לא הייתי באיסטנבול, אבל ממש ככה דמיינתי אותה. השילוב בין השומניות של השווארמה והחמאה לבין החמצמצות של היוגורט והחריפות של הפלפל גורם לפה שלי להתמלא ברוק גם עכשיו, כשאני כותבת על זה. כל החיים אכלתי שווארמה עם טחינה, ואני לא בטוחה איך אצליח לחזור אל הטחינה עכשיו כשטעמתי את הגרסה העוד יותר מושחתת והלא כשרה. ללא ספק זו השווארמה הכי מיוחדת שיצא לי לטעום, וגם בלי החמאה והיוגורט והתיבול המדויק, אני יכולה לומר שנתחי הבשר היו מצוינים בפני עצמם, מעודנים, לא שומניים מדי ופשוט טעימים רצח.

מוטפאק שווארמה טורקית (צילום: איילה כהן, mako אוכל)
שירות נהדר | צילום: איילה כהן, mako אוכל

אני חוזרת ומדגישה שמדובר במנה עצומה, שמנה ומושחתת שבאמת אין מצב לסיים לבד, אפילו אם אתם אני, אבל היא מושלמת לשניים-שלושה חברים שבאים להתפנק על מנה שאפשר למצוא רק פה בדרום תל אביב. אני ביקשתי לארוז את השאריות (כלומר, מנה אחת מתוך השתיים, ועוד קצת) ובעל הבית פינק בתה טורקי חזק עם קוביות סוכר, להתעורר קצת מהתרדמת שהמנה הבומבסטית הזאת הכניסה אותי אליה. תרדמת נפלאה של סיפוק. 

אז אם אתם בקטע של שווארמה טורקית אורגינלית מושקעת אל תיתנו למיקום להרתיע אתכם, מדובר במנה מיוחדת שתמצאו רק שם, עם שירות טוב ומזמין, ועל הדרך תתארגנו על תבלינים אפריקאיים וחטיפים מיוחדים מהסופרים ממול שיעיפו לכם את הראש.

_OBJ

מוטפאק (Mutfak), דרך שלמה 110, תל אביב. 054-9072666. א'-ה' 09:00-21:00. לא כשר