את פינת אוכל, מוסד הכריכים מבאר שבע שצבר פופולריות וכבר נחשב שם לפנינה קולינרית בעיניי לא מעט תושבים, כמעט אין צורך להציג: המקום מככב כמעט בכל רשימת אוכל רחוב ארצית ומשתרבב לכל המלצת אוכל בבאר שבע. הכריכים הגדולים והצבעוניים עשו לעצמם שם ועם תחילת 2024, כמעט עשור אחרי שהוקמה הכריכייה המקורית, הגיעה פינת אוכל גם לתל אביב.

עכשיו, הרצון לפרגן למקומות חדשים, בוודאי למקומות שמגיעים לתל אביב אחרי הצלחה גדולה מחוץ לעיר, הוא רצון אמיתי. אבל אחרי הארוחה שלנו בפינת אוכל, קשה לומר שמדובר בהגירה מוצלחת לעיר הגדולה. לפני שבועיים ולפני שבוע סוקרו במדור זה שני כריכי בשר מעולים: הפסטרמי של מוב דלי והכריך שמכינים בשוק הנמל באטליז איוו מהפוקצ'ה של אילנה דן. אלו כריכים מושקעים, טעימים ואיכותיים, שמצדיקים את מחירם. הלוואי שהיינו יכולים לכתוב את אותו הדבר לגבי הכריכים שאכלנו בפינת אוכל הפלורנטינאית.

פינת אוכל בפלורנטין (צילום: ניצן לנגר, mako אוכל)
פינת אוכל בפלורנטין | צילום: ניצן לנגר, mako אוכל

נתחיל בדבר הכי טוב בכריכים של פינת אוכל, הלחם: מדובר בלחמנייה ענקית טרייה, כחצי כיכר לחם לבן, שחוצים, צורבים על הפלנצ'ה ואז ממלאים בבשר, ממרחים, רטבים ותוספות. לקחנו כריך "חצי חצי" שכולל בריסקט ואווז (58 שקלים) וכריך "מעורבב" שכולל כתף בקר, קורנדביף ורוסטביף (55 שקלים), ועד עכשיו אנחנו לא בטוחים איזה כריך מהשניים היה המעורבב ואיזה היה השני. בביס הראשון פוגשים את הלחם שמצד אחד צרוב וקריספי ומצד שני רך כמו חלה. כיף. הביסים שבאים אחריו כבר פחות מעניינים, ובעיקר עמוסים מאוד.

הסנדוויצ'יה מבאר שבע הגיעה לתל אביב (צילום: ניצן לנגר, mako אוכל)
הסנדוויצ'יה מבאר שבע הגיעה לתל אביב | צילום: ניצן לנגר, mako אוכל

הבשרים חסרים אפיון, אלו למעשה נקניקים שקשה להבחין בהם בניואנסים כלשהם, וריבוי המרכיבים של הכריך לא בדיוק עוזר בעניין: הלחם הצרוב מקבל לתוכו ממרח ורדרד של סלט ופירות יער, פסטו נענע פטרוזיליה, מיונז שום, רוטב מלפפונים ושום ורוטב שזיפים מתקתק. את הבשרים צולים על הפלנצ'ה עם בצל ועגבנייה ומוסיפים לכריך. עומס יכול לעבוד לפעמים, אבל פה זה לא היה המקרה: הלחם נרטב יותר מדי ומהר מדי, הטעמים אגרסיביים והנקניקים התעשייתיים דומים מדי אחד לשני עד שלא הצלחנו להבין איזה כריך אנחנו אוכלים. אילו היה הבדל משמעותי בין מרכיבי כל כריך – זה היה עשוי לעזור. יצירתיים ככל שיהיו, הרטבים כאן לא מתגבשים לאיזו בשורה חדשנית. גם גימיק תוספת הפרי לא מצליח להציל אותו, עם כל הכבוד לתות המרוט שנח לנו בסנדוויץ' (כמו חריצת לחמי מחמצת שהפכה לחתימת אופים, תוספת הפרי בסוף הכריך היא טאץ' ייחודי של פינת אוכל, שמשנים את הפרי בסופו של כל כריך לפי העונה וההיצע).

פינת אוכל כריכים פתוח (צילום: אמיר מנחם, mako אוכל)
בבאר שבע הוא כוכב. בתל אביב? לא בטוח | צילום: אמיר מנחם, mako אוכל

לסיכום, מה שעובד בבאר שבע בשכונה ד' המתחדשת, לצערנו פחות תופס בתל אביב - עדיין העיר הקולינרית המובילה בישראל, זאת שלא מפסיקה להתחדש, לייבא טרנדים ולהמציא את עצמה מחדש, מתיש או מלהיב ככל שזה יהיה. יכול להיות שאופייה הצעיר והסטודנטיאלי של שכונת פלורנטין יטיב עם פינת אוכל, אבל קשה לנו להאמין שזה הכריך שיגניב את הפודיז התל אביבים שתמיד מחפשים את היציאה הארטיזנלית האחרונה.

פינת אוכל. פלורנטין 5, תל אביב. שעות פעילות: ראשון-חמישי 12:00-22:30