ראצ'ה תל אביב
הגזרה הגרוזינית מתחממת. חינקלי בראצ'ה | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

מסעדה שפועלת במקום מסוים ממלאת אותו מטען משלה. היא מגבשת לתוכו אופי. זאת כנראה הסיבה שכל כך קשה למסעדות שעוברות מקום לשחזר את ההצלחה. קשה פי כמה כשהמסעדה עוברת לא רק למבנה אחר אלא לעיר אחרת, שיש בה קהל סועדים שונה לחלוטין ודינמיקה חדשה, ונכנסת לתוך שרידי היסטוריה של מסעדה דומיננטית שפעלה שם קודם.

עם האתגר הזה בדיוק תנסה להתמודד מסעדת ראצ'ה הגיאורגית של לילי בן שלום. ראצ'ה הייתה מוסד ירושלמי מצליח, שחגג את האוכל הגרוזיני בעיר הבירה למעלה מחמש שנים. בעקבות המצב הביטחוני, שמקשה על תפעול מסעדה בעיר, החליטה בן שלום לסגור את הדלתות ולהעביר את ראצ'ה לתל אביב (בדומה למסעדת טופולינו הירושלמית שתיפתח בקרוב גם היא בתל אביב).

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם היום?

ראצ'ה תל אביב בליני בשר
בליני עם חלקי פנים | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

כפי שכבר סיפרנו לכם לפני כמה חודשים, ראצ'ה תתפוס את המקום שבו פעלה עד לאחרונה מסעדת אחד העם 1 המדוברת של מיכל אנסקי, שזכתה להתקיים בו זמן קצר בלבד, ומסעדת ננה בר ששכנה בו ארוכות לפני כן. 

כשביקרנו בתחילת השבוע בחלל החדש של ראצ'ה, שנפתחת ממש היום להרצה לקהל הרחב, שום חשש לא ניכר באוויר. למעשה, ביום ההרצה הראשון למוזמנים הפגינה בן שלום ביטחון גמור שאת ההצלחה הירושלמית היא יכולה להביא גם לתל אביב. בכל זאת, יש לה חמש שנים של ביקורות חיוביות, קהל לקוחות קבוע ומוניטין להסתמך עליהם.

את המורשת הגיאורגית הענפה שמביאה איתה משפחת בן שלום לתל אביב אפשר לראות מיד כשנכנסים לראצ'ה החדשה. המקום מכוסה כולו שטיחי ענק, נברשות משתלשלות מהתקרה, תמונות משפחתיות שמלוות את המסעדה עוד מימיה בירושלים תלויות על הקירות וקישוטים מסורתיים רבים נראים בכל עבר. בהתאם למסורת האירוח הגיאורגית השולחנות כאן עצומים, כדי שיוכלו להכיל את שלל הצלחות הגדושות שיועמסו עליהם תוך זמן קצר. הפסקול, כמו בכל מסעדה גרוזינית שמכבדת את עצמה, נע בין שירי פופ בסאונד גרוזיני תוסס לשירי עם נושנים.

עוד באוכל טוב:

 

ראצ'ה תל אביב סלטים
אוי, הסלטים. ככה פותחים ארוחה בראצ'ה | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

את האוכל של ראצ'ה תל אביב מכין אח של לילי, ישראל, על פי מתכונים שמלווים את המשפחה מזה דורות ומתבססים על הקלאסיקות של המטבח הגרוזיני: בשרים, בצקים, אגוזים, שזיפים והמון מנגולד. התפריט בראצ'ה תל אביב עדיין מצומצם וכולל בעיקר סלטים גרוזיניים שנהוג לפתוח איתם את הארוחה ומגוון רחב של בצקים ומנות בשר. בהמשך, מספרת בן שלום, יתווספו הנה מנות דגים גיאורגיות ומנות נוספות.

בינתיים, בין המנות הראשונות תמצאו את גלילות החצילים המסורתיות במילוי מחית אגוזים רכה (28 שקלים); איספנחי - טפנד עלי מנגולד רווי שום וזוהר מירוק עם אגוזי מלך וחומץ בן יין (26 שקלים); ואזיס טולמה - עלי מנגולד עדינים בטעמם ממולאים באורז שבושל ברימונים (28 שקלים).

בגזרת המאפים מתמקדים בראצ'ה בעולמות הבשר, כך שאין כאן חצ'פורי קלאסי או מאפי גבינות אחרים שאנחנו מכירים מהמטבח הגרוזיני (המקום אמנם פתוח בסופי השבוע אך יש בו הקפדה על מטבח כשר). אז מה כן אפשר למצוא כאן? לא מעט: צ'יבורקי ממולאים בבשר בקר (38 שקלים), בליני, שהוא פנקייק גרוזיני דקיק ממולא חלקי פנים ובצלים (40 שקלים), וגם חינקלי - כיסוני בצק אווריריים ממולאים בתערובת בשרים גרוזינית (20 שקלים לשתי יחידות).

ראצ'ה תל אביב צ'יבורק
צ'יבורק מסורתי עם בשר. אנחנו בדרך | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

המנות העיקריות בראצ'ה החדשה מתחלקות בינתיים לקדרות ומנות על האש. יש כאן נקניקייה בתיבול מסורתי (88 שקלים) וקדרת עגל ברכז שזיפים (84 שקלים), לצד מנה טבעונית מצוינת של קציצות חיטה מתקתקות עם בצל מקורמל (64 שקלים). בגזרת האלכוהול, במקום מוגשים מבחר יינות ישראליים לצד יין גרוזיני, וכמובן המשקה המסורתי צ'ה צ'ה.

בדיוק כמו בראצ'ה הירושלמית, גם בגרסה התל אביבית מתכננת בן שלום לילות סוערים של שפע צ'ה צ'ה ומוזיקה גרוזינית חיה, שתעורר את המקום לריקודים מסורתיים. כבר עכשיו מגיעים למסעדה במהלך הערב נגנים מנוסים ועוברים בין השולחנות. כמו כן, גם כאן תבצע בן שלום את טקס התאמדה - שהוא למעשה ארוחה רבת משתתפים במסגרתה נמזג אלכוהול אל קרן צבי שנמצאת במקום, והקרן מועברת בין הסועדים בשולחן ששותים יחד ומברכים זה את זה.

לצדה של ראצ'ה נפתחה לאחרונה מסעדה גרוזינית נוספת, סופרה החדשה בשדרות רוטשילד, וגם מסעדת ננוצ'קה הגרוזינית הטבעונית ממוקמת לא רחוק, ברחוב לילנבלום (והיא עדיין הגרוזינית הוותיקה והמזוהה יותר עם העיר). אבל בן שלום מאמינה שבתל אביב יש מקום לכולם. אנחנו, מהצד שלנו, מאמינים שבקרוב נאכל הרבה הרבה אוכל גרוזיני. כיף לנו.

ראצ'ה. אחד העם 1, תל אביב. 03-6392229. ראשון-שבת 19:00-23:00 (לאחר סיום תקופת ההרצה ייפתח המקום גם בשעות הצהריים). לא כשר.

>> לכל חדשות האוכל