ביומיים האחרונים סוערות הרשתות החברתיות וקבוצות חובבי החומוס בעקבות דיווחים על עתידו המוטל בספק של מוסד החומוס אבו חסן ביפו, מהפופולריים ביותר בישראל. הסניף המרכזי של החומוסייה, שהוא גם היחיד שפועל בשבתות, נמצא לפי אותם דיווחים בסכנת סגירה בעקבות סכסוך משפחתי שהגיע לכדי הליכי משפט ודלף אל התקשורת.

החלטנו לבחון את הסיטואציה מקרוב, והגענו אל הסניף המדובר היום בשעות הצהריים המוקדמות, כדי להבין האם באמת נשקפת סכנת סגירה לאחד ממוסדות האוכל המוכרים והמשמעותיים בארץ, או שמא מדובר בדרמה משפחתית שיצאה מכלל שליטה.

אז ראשית הרשו לנו להרגיע. לסניף אבו חסן לא נשקפת סכנה. לפחות לא לפי מה שמספרים לנו עובדים במקום, שאותם כל הסיפור הזה בעיקר משעשע בינתיים. "מדובר בסך הכל בסכסוך משפחתי בין הבעלים", אומרים לנו היום, "לא יסגרו שום אבו חסן. אמרו בעבר הרבה דברים, גם על אבו חסן וגם על מסעדות מוכרות וותיקות אחרות בעיר. סתם שטויות".

מסבחה על מי מנוחות #hummus #pittabread #pitta

A post shared by Rita Goldstein (@goldrita) on

ואומנם, סניף המריבה משדר בינתיים עסקים כרגיל. המקום היה היום גדוש לחלוטין בסועדים, בשעת השיא לא נותרו שולחנות ריקים, העובדים פעלו ביעילות האופיינית להם והמסבחה שיצאה מגבולות המטבח הייתה נהדרת כתמיד.

על פי גורמים במסעדה הריב התקשורתי המתואר בין בעלי הסניף נמשך כבר זמן מה, הוא אינו חדש, והוא גם אינו הריב הראשון בתוך משפחת החומוס המוכרת. מהוויכוח - שאומנם עדיין לא הסתיים - ועד לסגירה ממשית של מקור הכנסה שנמצא במרבית שעות הפעילות בתפוסה מלאה, המרחק גדול.

חומוס אבו חסן  (צילום: ריטה גולדשטיין, אוכל טוב)
הכל בסדר, איך אצלכם? סניף אבו חסן | צילום: ריטה גולדשטיין, אוכל טוב

למי שאינו מעורה בפרטים, מהפרסומים של הימים האחרונים עולה כי לפני כשנה התגלעה מחלוקת בין השותפים בעלי הסניף ברחוב שבטי ישראל 17 (בנו ואחד מנכדיו של מקים אבו חסן עלי קרוואן). השניים הסתכסכו בנושאים כלכליים, והם מנסים לגשר עליהם כעת בבית המשפט. אנחנו, לפחות על פי ארוחת צהריים מוצלחת שאכלנו כאן היום ועוד רבות שאכלנו כאן בעבר, לוקחים לפחות בינתיים את הצד של העובדים במקום, שממשיכים לנהל אותו על מי מנוחות וסבורים כי הפעילות התקינה במקום תמשיך והסכסוך ייפתר בקרוב.